RAKOVÁ. Vo veku 86 rokov zomrela insitná maliarka Irena Zemaníková. Posledná rozlúčka s kysuckou umelkyňou sa uskutoční v sobotu 2. marca o 11. hodine v kostole Narodenia Panny Márie v Rakovej.
Irenka Zemaníková, rod. Goralková sa narodila 7. februára 1938 v Rakovej na Groni, kde bývali v malej komôrke v podnájme u pána Ľudovíta Gorálky. Rodičia neskôr kúpili starú drevenicu dole v dedine, kam sa presťahovali.
Irenka bola najstaršia, sestra Jozefína sa narodila o jedenásť rokov neskôr a ďalšia sestra Margita o pätnásť rokov. Jej detstvo poznamenala bieda vojnového obdobia. Po skončení základnej školy v roku 1954 odišla do Vysokých Tatier, kde sa vyučila za predavačku. Na svätého Jána v roku 1960 sa vydala. S manželom mali 6 detí a všetok čas venovala rodine.
Svoj prvý obraz namaľovala v roku 1996 a tvorbe sa venovala až do roku 2011. S maľovaním musela, žiaľ, prestať kvôli problémom so zrakom.
Mala ešte veľa spomienok, ktoré chcela vložiť do obrazov, a tak vznikla myšlienka napísať všetko, čo si pamätá. Napísala básne a všetky spomienky zo svojho života.
V roku 2018 pri príležitosti 80. narodenín vydavateľstvo Magma vydalo knihu pod názvom Irenka Zemaníková – Detstvo naboso – Obrazy – Básne – Spomienky. Jej insitná výtvarná tvorba očarila srdcia mnohých ľudí. Obrazy sú maľované s láskou zo spomienok na detstvo a mladosť.

Každý ťah štetcom znamená spomienku na časy dávno minulé – chudobu, bosé nohy, poplátané suknice, ale aj veselosť a šantivosť detí v krásnej čistej prírode s priezračnou krištáľovou vodou. Ozveny piesní pri sušení sena, driapanie peria s tajomnými príbehmi a ďalšie tradície našich predkov.
Ocenenia
Irena Zemaníková sa od počiatkov svojej tvorby veľmi aktívne zapájala do výtvarného života regiónu. Maľovať začala až na dôchodku, kedy sa stala i členkou Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Kysúc, ktoré pracuje pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci, organizácii v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Pravidelne sa zúčastňovala a získavala ocenenia na regionálnych, krajských a celoslovenských súťažiach a výstavách (Výtvarné spektrum, Žena a kvet), prezentovala sa v rámci kolektívnych i samostatných autorských výstav doma (Kysucká galéria Čadca a Oščadnica, Galéria Pod orlojom Stará Bystrica, Turzovka, Raková, Skalité, Staškov, Žilina, Humenné) a v zahraničí (Poľsko- Varšava, Zywiec, Rajcza).
Azda najznámejšia insitná maliarka získala diplomy a ocenenia za výtvarné diela vystavené na Bienále insitného umenia a art brut poľsko-slovenského pohraničia Edwarda Sutora v Novom Targu v Poľsku, repríza tejto výstavy bola na Slovensku v Múzeu v Kežmarku, cenu obce Raková, cenu Juraja Gajdošíka, v roku 2011 medailu za významné zásluhy v prospech Slovenskej republiky od prezidenta SR Rudolfa Schustera, ocenenie Žilinského samosprávneho kraja – Výnimočné ženy Žilinského kraja.
Bola vzácnou umelkyňou kysuckého regiónu a jej tvorba zostane navždy súčasťou kysuckého výtvarného umenia. Venujte jej tichú spomienku.
