POĽSKO/ISTEBNA. Hodnota projektov realizovaných v prihraničných oblastiach medzi Poľskom, Českom a Slovenskom dosiahla v posledných rokoch stovky miliónov eur.
Tieto prostriedky pomáhajú vytvárať nové cestné spojenia, kolektívne chrániť prírodné prostredie a zachovávať naše spoločné prírodné a kultúrne dedičstvo.
Na mnohých miestach umožňujú rozvoj spolupráce škôl a verejných inštitúcií a pomáhajú nadväzovať dobré vzťahy medzi komunitami, ktoré na konci minulého storočia oddeľovala prísne strážená hranica.
Pokračovanie úspešnej spolupráce
Dohodu o trojstrannej spolupráci v poľskej Istebnej uzavreli v stredu 28. februára Žilinský samosprávny kraj s Moravskosliezskym krajom a Sliezskym vojvodstvom. Zaviazali sa tým k pokračovaniu už tak úspešnej vyše 20-ročnej spolupráce s prihraničnými regiónmi Poľska a Českej republiky.
Dokument podpísali županka Erika Jurinová, moravskosliezsky hajtman Ján Krkoška, a maršálek Sliezskeho vojvodstva Jakub Chełstowski, ktorí v spoločnom vyhlásení deklarujú zámer ďalšieho upevňovania kontaktov v rámci rozvoja spolupráce medzi tromi partnerskými regiónmi.

Nové trojstranné vyhlásenie o spolupráci sa primárne orientuje na oblasť cestovného ruchu, vzdelávania, kultúry, podpory hospodárstva a inovácií v záujme obyvateľov prihraničných regiónov.
"Máme veľa spoločného. Dokonca aj jazyková bariéra je minimálna. Máme jeden druhému čo ponúknuť. Chceme sa stať perspektívnym regiónom. Vytvárať príležitosti pre mladých ľudí a čerpať zo skúseností Sliezskeho vojvodstva, ktorého turistickými atrakciami sú Beskydy a región Żywiec," uviedla po podpise memoranda žilinská županka Erika Jurinová.
Doplnila, že Moravskosliezsky kraj i Sliezske vojvodstvo sú dlhoročnými a najdôležitejšími cezhraničnými partnermi žilinského kraja.
"Zrealizovali sme spoločne už veľké množstvo projektov a chceme v upevňovaní našich dobrých susedských vzťahov pokračovať. V oblasti cestovného ruchu či kultúry máme spoluprácu zažitú, preto máme veľký záujem rozvíjať spoluprácu v trojstranných projektoch na rozvoj inovačného potenciálu kraja, pretože Sliezske vojvodstvo a Moravskosliezsky kraj sú sídlom mnohých vzdelávacích inštitúcii a inovačných centier, ktoré nám môžu pomôcť," povedala Jurinová.

Slávnostného podpisovania sa zúčastnili veľvyslanci všetkých troch krajín ako aj blízki partneri regionálnych samospráv či zástupcovia podnikateľských subjektov.
Milióny do regiónov
Podľa vyjadrenia podpredsedu odbornej sekcie cezhraničnej spolupráce Rady združenia miest a obcí Slovenska a starostu Čierneho Petra Staňa je podpísanie dohody veľkým prínosom hlavne pre obyvateľov, ktorí v týchto regiónoch žijú a pracujú.

"Programy cezhraničnej spolupráce Interreg, ktorých sa podpis dohody týka, sú obľúbeným nástrojom na rozvoj cezhraničných vzťahov a podporu regionálneho rozvoja v slovensko-poľsko-českom pohraničí. Medzi týmito troma národmi sú výborné vzťahy, ktoré vyplývajú zo spoločnej histórie, jazykovej blízkosti a dobrých skúseností pri realizácii predchádzajúcich programov," podotkol Staňo.
Dodal, že rozpočet programu cezhraničnej spolupráce Interreg medzi Poľskom a Slovenskou republikou bol v roku 2022 schválený vo výške takmer 130 miliónov eur, medzi Slovenskom a Českou republikou takmer 85,5 miliónov eur.

"Ide o koordinovaný rozvoj prihraničia, ktoré vnímame ako vstupnú bránu na Slovensko. Sme 20 rokov členmi Európskej únie,už medzi nami nie sú hranice, ale spolupráca existuje. A zároveň je táto výzva šancou na realizáciu takých projektov, ktoré zvýšia kvalitu života ľudí na trojmedzí. Spolu sa rozvíjame, spoločne napredujeme, vymieňame si skúsenosti, aby sme nechali odkaz ďalším generáciám,“ konštatoval.
Na Kysuciach cesty aj cyklotrasy
V počte zahraničných turistov, ktorí navštívili Žilinský kraj, dlhodobo dominujú návštevníci z Českej republiky a Poľska, rovnako je tomu tak aj v počte prenocovaní.
V rámci cezhraničných projektov sa podarilo na oboch stranách obnoviť mnohé kultúrne pamiatky a zrealizovať množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí.
Medzi úspešné projekty na Kysuciach, ktoré vzišli z trojstrannej spolupráce s poľskými a českými partnermi, možno zaradiť rekonštrukciu cesty II/487 Čadca – Makov – Podvysoká a Čadca – Makov – Vysoká n/Kysucou, vrátane 8 mostov, rekonštrukciu úseku historickej lesnej úvraťovej železnice v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke aj komplexnú modernizáciu kaštieľa v Oščadnici.
Zaujímavý je napríklad aj projekt Na bicykli k susedom, ktorý podporuje rozvoj cykloturistiky v pohraničných oblastiach. Jeho súčasťou bolo aj vybudovanie 8 kilometrov dlhej náučnej cyklotrasy okolo rybníka Milošová smerom k hranici s Českou republikou.
