VYSOKÁ NAD KYSUCOU. V predveľkonočnom období, ktoré je neodmysliteľne spojené s príchodom jari obec Vysoká nad Kysucou v spolupráci s Kysuckým kultúrnym strediskom v Čadci pripravila pre žiakov 7. a 8. ročníka ZŠ s MŠ E. A. Cernana v stredu 6. marca tvorivé remeselné dielne pod názvom – Kysucké remeslá.
Máte pre nás tip na článok?
O dianí v regióne môžeme informovať aj vďaka vám. Vaše tipy, námety a články môžete posielať na adresu lucia.laurencikova@petitpress.sk
Svoje umenie na nich predviedli lektor pletenia korbáčov Ján Vaľčuha, lektorka drôtovania Ľubica Kullová, lektor rezbárstva Jozef Zajac ml. a lektorka techniky opletania kraslíc sitinou pani Daniela Baligová.

Žiaci si tak mohli vyskúšať každé z týchto zaujímavých tradičných ľudových remesiel, ktoré boli typické v minulosti nie len pre región Kysúc, ale i zvyšok Slovenska.
Získané zručnosti a vedomosti, ktoré načerpali budú môcť následne uplatniť ak sa rozhodnú samostatne si niečo pekné vyrobiť. O tom, že tvorivosti sa medze nekládli, svedčilo množstvo krásnych výrobkov, ktoré si každý jeden odniesol ako prezent a pamiatku na zaujímavé strávené dopoludnie.
Tvorivé dielne pokračovali v piatok 8. marca. Ten patril našim najmenším. Dopoludnie spestrila svojou veľmi pútavou prednáškou o ľudových tradíciách spojenou s výrobou Moreny žiakom 1. – 2. ročníka ZŠ s MŠ E. A. Cernana a deťom z materskej školy trieda Lienky kreatívna a šikovná lektorka Zuzana Zuzčáková Gacíková.
Deti sa dozvedeli mnohé zaujímavé informácie ako čo to bola Morena, prečo ju naši predkovia hádzali do potoka, prečo sa pred 40 dňovým pôstom pochováva basa a pododbe.

Okrem samotnej prezentácie si deti s lektorkou vyrábali dve Moreny, jedna symbolizovala postavu dedka a druhá babku, ktoré sme následne spoločne odniesli k rieke Kysuca, zapálili a hodili do rieky. Tento akt symbolizuje pomyselné ukončenie vlády pani Zimy a oficiálny nástup Jari.