KYSUCE. Pri príležitosti Svetového dňa vody si aj ľudia z Kysúc, ktorí nie sú napojení na verejné vodovody, budú môcť dať bezplatne skontrolovať vodu z domových studní.
Orientačné laboratórne vyšetrenia v ukazovateľoch dusičnany a dusitany bude vykonávať v piatok 22. marca Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci na Palárikovej ulici 1156.
V zasadacej miestnosti na prvom poschodí verejnosti v čase od 8. do 12. hodiny urobia pracovníci úradu zdarma rozbor zo súkromných vodných zdrojov prúžkovou metódou.
"Na analýzu stačí doručiť minimálne dva decilitre vody zo studne odobratej v ten istý deň v čistej sklenenej alebo plastovej fľaši. Výsledky analýzy budú záujemcom oznámené hneď na mieste informovala regionálna hygienička Xénia Lukáčová.
Nečistoty nádoby môžu skresliť výsledky
Ako ďalej uviedla, voda zo studne by sa mala nechať aspoň tri minúty odtiecť a následne naplniť až po okraj fľaše.
„Na vzorku treba použiť fľašu dobre opláchnutú, bez nečistôt. V opačnom prípade by mohli byť výsledky skreslené,“ vysvetlila regionálna hygienička.

Záujemcovia o rozbor vody dostanú odpovede na otázky o zdravotnej neškodnosti pitnej vody zo zdrojov využívaných na individuálne a hromadné zásobovanie obyvateľstva, o možnosti jej úpravy, ochrany vodného zdroja a iných problémov týkajúcich sa pitnej vody a jej významu pre zdravie človeka.
Konzultácie poskytnú v tento deň na telefónnych číslach 0919 371 298, 041/430 26 51, 041/430 26 52 aj osobne v zasadacej miestnosti na prvom poschodí a na treťom poschodí číslo dverí 323.
Na Kysuciach dusičnany a dusitany zatiaľ v norme
Nároky na spotrebu vody stúpajú. Bežný Slovák spotrebuje denne približne 80 litrov vody za deň. Takmer 90 percent obyvateľov Slovenska využíva pitnú vodu z verejných vodovodov, vlastné domové studne zásobujú len jedenásť percent ľudí.
Zatiaľ čo verejný vodovod podlieha pravidelnej kontrole, studne ich majitelia často nekontrolujú, pijú vodu neznámej kvality. Merania ukázali, že takmer jedna tretina studní na Slovensku má zvýšený obsah dusičnanov. Pri vyšších hodnotách sú ohrozené najmä deti do jedného roka.

„Na Kysuciach takýto problém nepozorujeme. V minulom roku bolo počas Svetového dňa vody uskutočnených 163 analýz vzoriek pitnej vody z vlastných vodných zdrojov, pričom všetky vyhoveli požiadavkám limitných hodnôt. Dusičnany neprekročili 50 mg na liter a dusitany pol miligramu na liter,“ dodala Lukáčová.
Spotrebitelia tiež môžu vyjadriť svoj názor na kvalitu pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov prostredníctvom internetového dotazníka s názvom ,,Mám rád vodu“.
Svetový deň vody:
Svetový deň vody je medzinárodná oslava vody – vzácnej a nenahraditeľnej tekutiny, bez ktorej by neexistoval život.
Myšlienka Svetového dňa vody vznikla v roku 1992, kedy ju predniesla Konferencia Organizácie spojených národov o životnom prostredí a rozvoji v Brazílii.Od roku 1993 si ho pripomíname vždy 22. marca, pričom každý rok so sebou prináša inú ústrednú tému a s ňou súvisiace posolstvá.
Hlavnou témou pre rok 2024 stala téma „Voda pre mier“. Toto motto sa snaží poukázať, ako voda môže vytvoriť mier alebo vyvolať konflikt.Keď je voda vzácna alebo znečistená, alebo keď ľudia nemajú rovnaký alebo žiadny prístup, medzi komunitami a krajinami môže narásť napätie.