ČADCA/VYSOKÁ NAD KYSUCOU. Po povrchu Mesiaca kráčalo doposiaľ dvanásť ľudí. Posledným bol zatiaľ americký astronaut slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan. Od jeho narodenia uplynulo vo štvrtok 14. marca 90 rokov.
Elektrotechnik, letecký inžinier, stíhací pilot a americký astronaut Eugene Andrew „Gene“ Cernan, ktorý v rámci vesmírneho programu NASA absolvoval až tri vesmírne misie - Gemini 9A, Apollo 10 a Apollo 17, sa narodil v roku 1934 v Chicagu v štáte Illinois.

Málokto vie, že tento astronaut je aj držiteľom rekordu za najrýchlejšiu jazdu mimo planéty Zem. Eugene Cernan vo vesmírnej bugine prekročil maximálnu povolenú rýchlosť. Hoci bol LRV (Lunar Roving Vehicle) skonštruovaný na maximálnu rýchlosť trinásť kilometrov za hodinu, Cernan po Mesiaci jazdil rekordnou rýchlosťou osemnásť kilometrov za hodinu.
Okrúhle výročie narodenia tejto významnej osobnosti svetovej kozmonautiky, ktorá zanechala svoje stopy na Mesiaci, si pripomenuli prednáškami aj na Kysuciach.
O Cernanovi v Kysuckej knižnici
Práve v deň jeho nedožitých 90. narodenín Miestny odbor Matice slovenskej v Čadci v spolupráci s Kysuckou knižnicou v Čadci a Kysuckým múzeom zorganizoval na pôde Kysuckej knižnice spomienkovú prednášku.
V prednáške historik Kysuckého múzea a predseda Miestnej organizácie Matice slovenskej v Čadci Martin Turóci priblížil prítomným najvýznamnejšie momenty zo života a bohatej kariéry tejto významnej osobnosti.

Vo Vysokej s kurátorom kozmonautiky
Starí rodičia E. A. Cernana z otcovej strany Štefan Čerňan a Anna rodená Lučanová boli rodákmi z Vysokej nad Kysucou. Pamätajúc na svojho slávneho rodáka pripravili aj tu v sále kultúrneho domu prednášky venované témam vesmíru.

Hlavné slovo mal Tomáš Přibyl, kurátor letectva a kozmonautiky Technického múzea v Brne, ktorý je tiež publicistom v oblasti kozmonautiky a autorom mnohých kníh literatúry faktu. V jednej z jeho kníh, Dobytie Mesiaca, sa venuje a Cernanovi a pútavým spôsobom detailne popisuje aj výpravu Apolla 17.
Přibyl osobne navštívil všetky kozmické strediská NASA, stretol sa s viac ako 260 kozmonautami, medzi ktorými bol aj E. A. Cernan, videl štartovať všetky americké raketoplány, obrovskú raketu SLS, nosiče Falcon 9 či Falcon Heavy.

Dopoludňajšia prednáška pod názvom „Jeden deň na obežnej dráhe“ bola určená žiakom druhého stupňa. Vypočuť si ju prišli nielen deti z Vysokej nad Kysucou, ale aj z Makova, Korne a členovia neregistrovaného turistického spolku seniorov Kysúc.
„Dozvedeli sme sa, v čom sa život kozmonautov vo vesmíre bez gravitácie líši od toho, ako fungujeme normálne na Zemi, ako vyzerá kozmický záchod a ako sa používa, čo je to kozmická strava a ako chutí, ako si kozmonauti strihajú vlasy, kde odpočívajú alebo akým spôsobom riešia zdravotné problémy, jednoducho ako vyzerá ich bežný deň na obežnej dráhe,“ povedal starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha.
Po polstoročí späť na Mesiac?
Výprava Apollo 17 s Cernanom na palube zavŕšila v roku 1972 americký vesmírny program Apollo a ukončila jednu éru letov na Mesiac s ľudskou posádkou. A hoci to znie neuveriteľne, uplynulo už 50 rokov, odkedy sa posledný človek prechádzal po jeho povrchu.

Eugene A. Cernan aj vo svojich 82 rokoch neustále nabádal vládu a povzbudzoval mladých ľudí k ďalšiemu výskumu vesmíru, aby to nebol on, kto ostane posledným človekom, ktorý sa prechádzal po Mesiaci.
"Keď teraz poslednýkrát kráčam po Mesiaci, dúfam, že to nebudú posledné kroky na dlho a že budúcnosť ukáže, že dnešný výboj ukul ďalší osud ľudstva. My opúšťame Taurus-Littrow v mieri tak, ako sme sem prišli. Nech tí, ktorí sa sem vrátia, prídu v mieri a v pokoji pre celé ľudstvo. Nech má posádka Apollo 17 šťastnú cestu domov!" zneli po 22 hodinách strávených na povrchu Mesiaca posledné slová E. A. Cernana pred odletom z tejto prirodzenej obežnice Zeme.

Popoludňajšia prednáška bola preto venovaná aktuálnemu vesmírnemu programu NASA, ktorý sa volá Artemis.
S kampaňou Artemis chce NASA pomocou inovatívnych technológií vysadiť na Mesiac prvú ženu a novú generáciu prieskumníkov na prebádanie väčšej časti mesačného povrchu ako kedykoľvek predtým.
Přibyl priblížil ľuďom jedinečné informácie o technike pre trvalý návrat človeka na Mesiac vyvíjanej nezávisle na sebe Spojenými štátmi a Čínou, aký majú „letový poriadok“, ako budú vyzerať ich rakety, lode, skafandre a vôbec, kedy sa dočkáme ďalšieho „malého kroku pre človeka“.
To, čo sa na Mesiaci a okolo neho naučia, chce NASA použiť na ďalší obrovský skok, vyslanie prvých astronautov na Mars.