KYSUCE. Počas jari začínajú jelene zhadzovať parožie a po zhodení im začína rásť nové. Starší jedinci zahdzujú svoju krunu krásy už koncom februára, mladší počas marca a apríla. Jelenie zhody, ako sa takýmto parohom hovorí, môžu zbierať iba poľovníci, ktorí majú povolenie.
Nájdu sa však aj ľudia, ktorí sa potulujú lesom a zameriavajú sa práve na zhody. Na predajných internetových stránkach sa dá parožie dobre speňažiť bez pravidiel, dokladov, za peniaze v hotovosti na ruku.
Parožie je predmetom významného biznisu a čulého obchodovania, jeho cena každý rok stúpa. Má skutočne širokospektrálne využitie. V Číne sa z neho vyrábajú rôzne lieky, maste a afrodiziaká. Tie lepšie kusy však zostávajú na Slovensku a používajú sa napríklad na výrobu nábytku. Z ostatných budú kreslá, stoličky, lustre aj okrasné vázy a lampy.
Poľovníci stavajú hliadky
Nelegálny zber parožia trápi samotných poľovníkov. Tí si so kšeftármi nevedia rady. Mnohé poľovnícke združenia preto v jarných mesiacoch spolupracujú s políciou, aby takémuto nelegálnemu biznisu zabránili, alebo ho aspoň obmedzili.
"Každoročne je v našom chotári intenzívnejšia turistika za parožím, dokonca vznikajú organizované skupiny pre zber zhodov s cieľom obchodovať s nimi," informoval na sociálnej sieti Martin Koza zo združenia Javorské v Oščadnici.
Združenie preto zintenzívni monitorovanie a kontrolu. "Ľudí, ktorých prichytíme pri tejto nelegálnej činnosti, bude riešiť polícia."

Doplnil, že zberači už často za tmy obchádzajú s čelovkami krmelce a plašia zver. Takéto plašenie a stresovanie už dosť po zime vysilenej zveri uberá ďalšiu energiu a silu. Zároveň požiadal ľudí, aby zberačov parožia nahlásili polícii.
Pokuta v tisícoch eur
Milan Franek, predseda osvetovej komisie Obvodnej poľovníckej komory v Čadci, sa vyjadril, že na Kysuciach sa stal zber zhodov národným športom.
"Pod zámienkou rôznych prechádzok v lese sa pohybujú krížom-krážom po lese, od jedného poľovníckeho zariadenia k druhému, alebo pokiaľ vidia stopy, hlavne keď je sneh, doslova stopujú túto zver. V každej obci sa nachádzajú ľudia, ktorí sa na zber zhodov špecializujú, väčšinou o nich poľovníci vedia, pretože im niekedy zhody donesú," povedal Franek.
Hľadači sa do lesa vyberajú aj teraz, keď pohybu v teréne už nebráni snehová prikrývka. Nájsť paroh v lese nie je vôbec jednoduché. Niekedy je to iba o náhode, ale zberači, ktorí sa tomu už roky venujú, presne vedia, kde treba hľadať.
Neodradí ich ani to, že ak ich prichytia a nájdu parožie v ruksaku, môže ich to stať nemalé peniaze. Hrozí zaň pokuta, ktorá môže siahať až do výšky tritisíc eur v prípade fyzickej osoby, pokiaľ ide o právnickú osobu, pokuta je od 5-tisíc do 15-tisíc eur.