ČADCA. Streda 13. marca patrila na Kysuciach našim mladým folkloristom. V Dome kultúry v Čadci sa uskutočnilo regionálne kolo celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky hudobného folklóru detí - Vidiečanova Habovka.
Vyhlasovateľom, odborným garantom a hlavným finančným partnerom bolo Národné osvetové centrum v Bratislave.
Máte pre nás tip na článok?
O dianí v regióne môžeme informovať aj vďaka vám. Vaše tipy, námety a články môžete posielať na adresu lucia.laurencikova@petitpress.sk
Organizátorom boli Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Dom kultúry v Čadci.

Podujatie vecne podporila ĽH Javorníček a kamaráti.
Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko – odborný rast kolektívov a jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie hudobného folklóru. Súťaž je určená deťom a mládeži. Súťaž pozostáva zo štyroch kategórii: Ľudové hudby, Spevácke skupiny, Sólisti speváci, spevácke duá, Sólisti a inštrumentalisti.
Do regionálneho kola sa prihlásilo 17 folklórnych zoskupení. Avšak napokon sa súťaže zúčastnilo len 16 súťažných vystúpení, nakoľko jedna súťažiaca sa súťaže z dôvodu choroby nemohla zúčastniť.
Prejavy súťažiacich hodnotila odborná porota, ktorá bola v zložení: predseda: Juraj Jakubík z Hvozdnice, členovia poroty: Mária Hlaváčová z Rožňavy a Ondrej Hlaváč z Pače.

Výsledková listina
Kategória Ľudové hudby:
Zlaté pásmo s priamym postupom : ĽH DFS Kelčovan , Čadca.
Bronzové pásmo: ĽH DFS Lipovienka, Korňa.
Kategória Spevácke skupiny:
Zlaté pásmo s priamym postupom : DFS Kelčovan , Čadca.
Strieborné pásmo : Folklórny krúžok Svrčinka pri ZŠ Svrčinovec, Svrčinovec .
Bronzové pásmo: DFS Púpavienky, Raková.
FS Makovníček, Makov.
Kysucké spievanky, Kysucké Nové Mesto.
Kategória Sólisti speváci, spevácke duá:
Zlaté pásmo s priamym postupom: Patrik Skurka, Patrik Franek - DFS Kelčovan, Čadca.
Zlaté pásmo s návrhom na postup: Alžbeta Brezinová – DFS Lipovienka, Korňa.
Zlaté pásmo: Adam Kyzek – DFS Drevárik, Krásno nad Kysucou.
Strieborné pásmo: Natália Kobolková, Nina Ďurišová – MŠ Olešná.
Andrea Pikuliaková, Mária Pikuliaková – DFS Púpavienky, Raková.
Sofia Lukáčová - DFS Bukovinka,Turzovka
Bronzové pásmo: Klaudia Kýšková - ZÚ Folklórny spev v CVČ, Kysucké Nové Mesto.
Ela Mičundová - ZÚ Folklórny spev v CVČ, Kysucké Nové Mesto .
Nina Mičundová - ZÚ Folklórny spev v CVČ , Kysucké Nové Mesto.
Porota udelila aj špeciálnu cenu, a to Cenu poroty za štýlový prejav Alžbete Brezinovej z Korne.
Súčasťou podujatia bol odborný rozborový seminár so zameraním na hĺbkový rozbor jednotlivých vystúpení, počas ktorého porotcovia vedúcim poďakovali, že vedú deti a mládež k autentickému folklóru, ale zároveň vedúcim aj poskytli cenné rady, vďaka ktorým sa môžu ich kolektívy posúvať stále vpred a zlepšovať.
Pre súťažiace deti bol pripravený tanečný workshop, ktorého lektorkou bola Veronika Mačuhová z Oščadnice, ktorá už 30 rokov vedie DFS Oščadnička v Oščadnici.
Lektorka deti učila kysucké párové tance, svadobné piesne a spoločne napokon vytvorili z toho čo sa naučili svadobnú choreografiu. Učili sa tancovať prvky, točky, párové tance, kruhové tance. Chlapci sa medzitým učili odzemky. Naučili sa tri svadobné piesne a pospájaním jednotlivých tancov, ktoré sa naučili si vytvorili svadobnú choreografiu.
Takto aspoň v skratke sa naučili to, čo sa inokedy učí oveľa dlhšie. Zámerom workshopu bolo, aby deti a mládež mali aspoň predstavu o tom ako sa tvorí takáto choreografia.
Všetkým zúčastneným chceme poďakovať, že sa do súťaže prihlásili a snažia sa zachovávať dedičstvo po našich predkoch. Srdečne im gratulujeme k umiestneniam a zároveň im prajeme, aby aj naďalej mali silu, chuť oboznamovať ľudí s našou históriou, prinášať radosť, hudbu a spev.
Postupujúcim súťažiacim prajeme, aby reprezentovali naše Kysuce s takou radosťou a zo srdca ako na našom regionálnom kole. Krajské kolo Vidiečanovej Habovky sa uskutoční 4. mája v Kamennej Porube.

Poďakovanie patrí aj Kataríne Borisovej, ktorá nás sprevádzala počas podujatia ako moderátorka. Zároveň chceme poďakovať vedeniu materských škôl a základných škôl, ktorých deti a žiaci sa zúčastnili na súťaži ako diváci.

Našim zámerom bolo, aby sme aj takto šírili folklór už medzi našich najmenších, možno práve takto sa nám ich podarí osloviť, aby sa aj oni raz venovali našim tradíciám a folklóru.