ČADCA. Čadčianska textilka, ktorá vyrába pletený pančuchový tovar, ohlásila koniec výroby a hromadné prepúšťanie. Spolu 238 zamestnancov, prevažne žien, tak čoskoro príde o prácu.
Redukcia počtu pracovníkov v spoločnosti DBI Global Supply Chain Slovakia, a. s. súvisí s postupným utlmovaním výroby od júna 2024 do konca roka 2025, ktorú po 25 rokoch spoločnosť sťahuje do Rumunska a Francúzska.
Informáciu o hromadnom prepúšťaní redakcii potvrdila Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Čadca evidujeme od 21. februára 2024 nahlásené hromadné prepúšťanie v oblasti výroby pletených pančúch,“ uviedla Marianna Šebová.
DBI (Dim Brands International) je popredná európska spoločnosť so spodnou bielizňou, ktorá distribuuje ikonické značky Dim, Nur Die, Lovable, Playtex, Abanderado, Bellinda a pôsobí v celej Európe.
Zatvorenie závodu v Čadci znamená definitívny koniec textilnej výroby na Kysuciach.
V článku sa dočítate:
- do ktorých európskych štátov firma sťahuje výrobu,
- prečo klesol objem výroby v čadčianskom závode,
- prečo tu aj po ukončení výroby ostane firma pôsobiť,
- aké pracovné miesta možno vytvorí,
- ako na situáciu reaguje úrad práce,
- podrobnosti z histórie textilnej výroby na Kysuciach.
Objem výroby klesol cez covid o polovicu
O dôvodoch ukončenia výroby v závode Čadca sme sa informovali priamo u spoločnosti Dim Brands International.
V stanovisku uviedli, že toto strategické rozhodnutie urobili z dôvodu potreby zostať konkurencieschopným na tvrdom európskom trhu.
K zmenám v organizácii štruktúry výrobnej siete pančúch spoločnosti DBI v Európe viedli zásadné zmeny v spotrebiteľskom správaní a súčasné nepriaznivé ekonomické a trhové podmienky, zníženie dopytu a z neho vyplývajúci pokles výroby.
„Po pandémii covidu-19 sme tiež zaznamenali zrýchlenie prechodu od formálneho oblečenia k voľnočasovému oblečeniu, čo má dosah na dopyt po produktoch. Náš objem výroby klesol o polovicu v porovnaní s obdobím pred pandémiou covidu a pravdepodobne bude klesať aj v budúcnosti,“ uviedla spoločnosť DBI v stanovisku.
Podotkla, že dôkladne preskúmali všetky potenciálne možnosti a starostlivo zvážili niekoľko scenárov, ktoré by pomohli vyriešiť pokles na trhu. V prvom kroku presunuli pletenie zo Schöngau do Autunu (Francúzsko) a proces balenia z Autunu do Zalau (Rumunsko). Aj výroba pančuchového tovaru z Čadce bude presunutá do Zalau (Rumunsko) a Autun (Francúzsko).
Keďže Čadca leží podľa vyjadrenia spoločnosti DBI na strategicky výhodnom mieste v strednej Európe, určité časti ostanú zachované, dokonca pribudnú aj nové pracovné miesta.
„Plánujeme tu zachovať operácie súvisiace s vrátením tovaru, logistické aktivity pre našu spoločnosť a ďalšie firmy skupiny Regent. To by malo vytvoriť pracovné príležitosti, hoci v tejto chvíli nemôžeme potvrdiť ich presný počet,“ ozrejmila textilka.
Na úrad s výhodným odstupným
Firma sa zaviazala dodržať všetky právne a finančné záväzky spojené s ukončením týchto pracovných miest v súlade so slovenskými zákonmi po konzultácii so zástupcami odborov, s ktorými vo februári podpísali dohodu s balíčkom opatrení do konca roku 2025 pre všetkých zamestnancov, ktorých sa toto rozhodnutie týka.
„Je nám veľmi ľúto, že výroba pančuchového tovaru v Čadci skončí a chápeme dôsledky, ktoré z toho vyplývajú pre našich verných a dlhoročných zamestnancov. S našimi zamestnancami sme sa dohodli na podmienkach, ktoré idú nad rámec zákona, aby sme im čo najviac uľahčili nájdenie nového zamestnania,“ dodala spoločnosť DBI.
Nápomocný pri umiestnení na trhu práce bude aj čadčiansky úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Riaditeľka úradu práce v Čadci Pavla Šimeková uviedla, že pri nahlásení hromadného prepúšťania sú nápomocní ako zamestnávateľom, tak aj ohrozeným zamestnancom prostredníctvom informačno-poradenských služieb.
„Medzi štandardnú pomoc zo strany úradu patrí poradenstvo, ako aj pomoc pri hľadaní nového zamestnania, či informovanie o aktuálnych projektoch zameraných na uplatnenie sa na trhu práce. Voľné pracovné miesta sú zároveň verejne dostupné aj na portáli sluzbyzamestnanosti.gov.sk,“ povedala Šimeková.
Štatistiky uvádzajú, že nezamestnanosť v okrese Čadca sa na konci februára pohybovala na úrovni 3,66 percenta. Úrad práce eviduje k tomuto dátumu 2246 nezamestnaných, polovicu tvoria ženy.
História textilného priemyslu na Kysuciach
Rozvoj textilného priemyslu na Kysuciach siaha do roku 1903, ktorý môžeme označiť za symbolický počiatok industrializácie regiónu. V Čadci v tomto roku vznikla nová továreň nesúca názov: Prvá uhorská súkenná továreň, účastinná spoločnosť. Išlo o vysunutú pobočku textilného koncernu so sídlom v Žiline, ktorej výrobné portfólio zahŕňalo širokú paletu tkaných textílií určených najmä pre rozsiahly trh rakúsko-uhorskej monarchie.
Po necelých dvoch desaťročiach ju po pretrvávajúcich hospodárskych problémoch, pod ktoré sa podpísala jednak povojnová hospodárska kríza i špecifické ekonomické dopady rozpadu jednotného rakúsko-uhorského hospodárskeho trhu, v roku 1921 zatvorili. Definitívnu bodku za jej činnosťou dala demontáž a odvoz technického vybavenia v nesledujúcom roku.
V máji roku 1946 doviezli do prázdnej budovy čadčianskej textilnej fabriky stroje z bývalého textilného podniku Krnove ležiaceho v sudetonemeckej oblasti neďaleko Opavy, kde po odchode miestneho nemeckého obyvateľstva ostali mnohé podniky opustené a bez pracovných síl. Vďaka získanému technickému vybaveniu však na druhej strane mohla v Čadci obnoviť svoju činnosť zaniknutá textilná výroba.
Slovena Čadca
Čadčianska textilka po obnovení výroby patrila pod podnik Slovena v Žiline. Spočiatku tu pracovalo asi 600 ľudí, z toho 440 žien, neskôr počet zamestnancov značne vzrástol. S rozvojom výroby vedenie v nasledujúcich rokoch postupne obnovovalo a rozširovalo i strojový park a celkové výrobné portfólio.
V roku 1982 v Slovene pracovalo viac ako 2000 pracovníkov, z toho bola väčšina žien. Závod bol v roku 1991 sprivatizovaný a zmenil názov na Pratex. Po prechode do súkromných rúk prišli prvé vlny prepúšťania. V roku 1999 už v podniku pracovalo iba 700 ľudí. Výrobu sa napokon v náročných podmienkach nepodarilo udržať. Po pretrvávajúcich ekonomických problémoch textilka v roku 1999 ukončila svoju činnosť.
Slovenka Turzovka
Druhým významným zástupcom textilného priemyslu na Kysuciach bol odevný závod Slovenka v Turzovke. Napriek navonok podobnému názvu nebol nijako organizačne prepojený s textilným podnikom v Čadci, ktorý sa zameriaval najmä na výrobu tkaných látok.
V roku 1990 sa závod osamostatnil od banskobystrickej centrály a v ďalších rokoch figuroval pod názvom Selanka. V roku 1996 bol podnik úspešne sprivatizovaný a pretransformoval sa na súkromnú firmu I. Tran, s. r. o., Turzovka, ktorú v nasledujúcich rokoch, až do svojej smrti začiatkom novembra roku 2019, viedol Ing. Ivan Trančík.
Spoločnosť I. Tran, s. r. o., sa v roku 2019 dostala do konkurzu, súčasným majiteľom je spoločnosť SINTEX SK, s. r. o. Hlavná náplň výroby je momentálne konfekčné spracovanie a momentálne je zamestnaných cca 70 pracovníkov