RAKOVÁ/SVRČINOVEC. Poslovia jari alebo aj jedny zo symbolov jari, bociany, prileteli na Kysuce. Po zime sa k nám opäť vracajú, čo súvisí aj v pomerne vysokými teplotami, ktoré sú typicky jarné.
Prví čiernobieli operenci sa už objavili na špeciálne vyrobenej konštrukcii v Rakovej, ale aj na komíne v hniezde vo Svrčinovci.
"Na troch známych, kysuckých hniezdach v Kysuckom Lieskovci, Rakovej, a Svrčinovci sa takmer na deň presne objavili ich domáci, bociany biele. Štvrté hniezdo v Kysuckom Novom Meste je zatiaľ prázdne," uviedli na sociálnej sieti ochranári zo Správy chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

V súčasnosti sa nachádzajú na Kysuciach len tri obsadené hniezda bociana bieleho. Ochranári hovoria, že v tomto kontexte ide o vzácny druh, ktorý obohacuje biodiverzitu kysuckého regiónu. Pri každom náznaku hniezdnej aktivity bociana sa snažia, ak je to možné, na takejto lokalite umiestniť hniezdnu podložku.

Bociany bývajú verné hniezdisku, kde sa im už podarilo úspešne vyviesť mláďatá. Do hniezd sa teda po zime obyčajne vracajú ich pôvodní obyvatelia. Po zahniezdení začína samček spolu so samičkou striedavo sedieť na znáške, ktorá má jeden až päť vajíčok. Niečo po vyše mesiaci sa vyliahnu mláďatá. Podobne ako labute, aj bociany vytvárajú stabilné páry a sú verní partneri.
Bocianov pozorovali školáci
V minulom roku v regióne Kysúc boli získané údaje o priebehu hniezdenia bocianov v obciach Raková a Svrčinovec – vďaka základnej škole Milana Mravca v Rakovej a základnej škole vo Svrčinovci, ktoré sa zapojili do 22. ročníka programu Bocian.
Hniezdnu podložku na komíne starej mliekarne vo Svrčinovci vybudovali ochranári v roku 2022. a. Oceľovú podložku kruhového tvaru vystlali prírodným materiálom, charakteristickým pre stavby bocianích hniezd, umiestnili ju a priskrutkovali na vrchnú časť komína.