ZBOROV NAD BYSTRICOU. Juraj Hlavatý je starostom Zborova nad Bystricou už štrnásť rokov. Za tento čas sa v obci veľa vecí zmenilo a dedinka s niečo málo nad dve tisíc obyvateľov je dnes moderná obec s bohatou históriou a nádhernou prírodou.
„Na kysuckých dedinách veľmi vidno európske peniaze. Aj keď je to práca na dlhé lakte a neuveriteľná kopa papierov, záleží na šikovnosti starostu a jeho tímu, koľko projektov sa v obci podarí,“ prezrádza v rozhovore starosta.

Kedy sa u vás zrodila myšlienka kandidovať do funkcie starostu?
Rozhodnutie kandidovať na post starostu sa rodilo dlho a ťažko. Pracoval som ako riaditeľ základnej školy, dodnes učím jednu hodinu týždenne. Cítim to tak, že som dušou aj hlavou stále učiteľom. Stále ma to ťahá k mládeži a školstvu. Aj keď aktuálne je to v podstate môj koníček, popri povinnostiach starostu.
Keď som pracoval ako riaditeľ, mal som pocit, že naša obec stagnuje. Mal som pocit, že sa dá pre obec urobiť viac. Ale pozor, som si plne vedomý toho, že kritizovať dokáže každý.
Práve preto som si povedal, že netreba kritizovať, ale aspoň sa pokúsiť niečo zmeniť. Pracoval som aj ako poslanec obecného zastupiteľstva, ale to je celkom iné. Zastupiteľstvo je kolektívny orgán a musí rozhodnúť väčšina. Starosta má oveľa viac možností niekam obec posunúť.
Nikdy by som nechcel dehonestovať niekoho prácu. Preto som si povedal, že ak budú ľudia tú zmenu chcieť, tak ma zvolia. A tak sa stalo v roku 2010.
V novom seriáli Raňajky so starostom sa dočítate:
- ako sa postupom času zmenila obec Zborov nad Bystricou,
- s čím Juraj Hlavatý po nástupe do funkcie nerátal,
- ako sa na obecnom úrade prejavila modernizácia systému,
- prečo sú pre obce dôležité európske peniaze a ako ich správne využívať,
- prečo je dôležité myslieť regionálne.
Mali ste nejaké priority po nástupe do funkcie?
Mal som jedinú prioritu. Starať sa o obec tak, aby sa v nej ľuďom dobre žilo. A za tých 14 rokov sa nám v obci podarilo zmeniť a vybudovať veľmi veľa vecí, na ktoré som hrdý. Jeden človek nikdy nedokáže niečo zmeniť, pokiaľ okolo seba nemá nápomocný tím, ktorý mu kryje chrbát. Ja mám okolo seba ľudí, ktorí pracujú na 120 percent a vďaka nim sa nám podarilo zrealizovať obrovské množstvo projektov.
Napríklad obecná pohrebná služba.
Áno. Napríklad aj to, že sa dokážeme postarať o človeka od narodenia až po smrť. Najbližšia pohrebná služba bola v Čadci, kapacitne sa však nestíhalo a na pohreb sa čakalo aj desať dní. To je pre rodinu častokrát traumatizujúce a my sme sa rozhodli zmeniť to.
Čoskoro to bude rok, čo naša pohrebná služba funguje. Neposkytujeme služby za účelom zisku, sme registrovaný sociálny podnik, zameriavame sa na kvalitu a dostupnosť.
Ale hrdý som aj na výstavbu zariadenia pre seniorov. Ale aj na to, že ako jediná obec v mikroregióne máme kompletnú zdravotnú starostlivosť, čo je nielen na Kysuciach stále väčší a väčší problém.