ZBOROV NAD BYSTRICOU. Ako jeden z mála Slovákov sa venuje umeleckému knihárstvu. 48-ročný Miroslav Šlapka ručne vyrába knihy už tridsať rokov. Od roku 2015 spolupracuje s knihárkou a reštaurátorkou Máriou Sedlekovou z Klubiny a spoločne vytvárajú nezabudnuteľné kroniky.
Výroba kníh musí byť náročný proces, najmä ak ide o ručnú prácu. Ako taká kniha vzniká?
V prvom rade si zistíme, na čo a pre koho má byť kniha určená. Následne s budúcim majiteľom prediskutujeme detaily, ako je formát knihy, počet strán, gramáž papiera, poťahový materiál a knižné dosky.
Následne vzniká návrh, ktorý je najdôležitejšiou časťou našej práce. Až po jeho schválení pristupujeme k samotnej realizácii. Knihy vyrábame ručne od skladania hárkov papiera, cez šitie jednotlivých zložiek až po finálnu úpravu knižných dosiek.

Čiže na začiatku je len list papiera?
Áno, knihy vyrábame od čistého listu papiera. Z listov urobíme blok, na ktorý následne vyrobíme dosky a tie potiahneme do kože. Následne obálku zdobíme podľa predstáv klienta. Či už ide o erb obce, logo nejakej spoločnosti, alebo symboly s osobným významom.
Aké knihy vyrábate?
Sú to najmä pamätné knihy, albumy, denníky, kroniky a knihy hostí pre rôzne organizácie. Snažíme sa prioritne sústrediť na slovenský trh, ale naše knihy sú aj v zahraničí. Posielali sme ich do Rakúska, Poľska aj Anglicka.
Obecné kroniky sme vyrábali pre Makov, Klokočov, Turzovku, Vysokú nad Kysucou, Oščadnicu, Starú Bystricu, Radôstku, Terchovú či Zázrivú.
Ako dlho trvá výroba takej kroniky?
To je veľmi individuálne. Ale ak by som mal urobiť nejaký priemer, tak asi tri dni. Najmä kvôli času, ktorý je potrebný na to, aby kniha správne uschla a v budúcnosti sa nedeformovala.