ŽILINA/ČADCA. Personálna kríza v zdravotníctve je dlhodobá a čoraz väčším problémom je nielen nedostatok lekárov, ale aj ich vek.
Lekári starnú, chýbajú mladí odborníci, ktorí by ich neskôr nahradili. Taká je situácia v Žilinskom kraji, výnimkou nie sú ani Kysuce. Problém sa týka všeobecných lekárov pre dospelých, deti a dorast aj lekárov špecialistov.
Podľa štatistík Žilinského samosprávneho kraja je viac ako tretina lekárov-špecialistov vo veku nad 60 rokov a ich priemerný vek neustále rastie.
Nad 60 rokov zo zmluvných lekárov má 34 percent neurológov a oftalmológov, štvrtina pneumológov a imunológov, takmer polovica urológov a viac ako 40 percent kardiológov. Lekári, ktorí ešte pracujú aj vo vysokom veku, sú už takí vyčerpaní, že končia svoju prax, aj keď nemajú za seba náhradu.
Ponuky zo zahraničia
Hľadanie nových odborníkov sťažuje samotné starnutie populácie aj odchádzanie mnohých ľudí za hranice Slovenska. Ako uviedla hovorkyňa ŽSK Eva Lacová, do programov na personálnu stabilizáciu investovala Žilinská župa od roku 2018 viac ako 1,2 milióna eur.
„Sme si vedomí súčasného kritického stavu. Riešením problému nedostatku lekárov sa intenzívne a dlhodobo zaoberáme, snažíme sa motivovať a finančne podporiť mladých lekárov na stabilizáciu lekárov v Žilinskom kraji," informovala Lacová.

Podľa informácií zverejnených Žilinským samosprávnym krajom najviac do podporných a motivačných programov investovala zo župných nemocníc Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci.
Riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld uviedol, že personálna kríza v zdravotníctve je dlhodobá. Pre kysuckú nemocnicu sídliacu v pohraničí o to horšia, že na českej strane ponúkajú zdravotnícke zariadenia veľmi zaujímavé podmienky pre nových lekárov.
Hľadať aj motivovať
„Dennodenne sa stretávame s tým, že oslovujú našich zdravotníkov aj prostredníctvom sociálnych sietí, kde im ponúkajú rôzne benefity a štartovacie balíky, ak odídu do Čiech pracovať. Oslovujeme medikov už na lekárskych fakultách v Čechách aj na Slovensku a snažíme sa im ponúknuť prácu v našej nemocnici. Cieľovou skupinou sú študenti pochádzajúci z nášho regiónu a blízkeho okolia, ktorí tu majú rodinné zázemie,“ vysvetlil riaditeľ.
Nemocnica ponúka aj ďalšie benefity. Prácou priamo na oddeleniach, no tiež štipendijnými programami, mentorskou pomocou, náborovými príspevkami či štartovným motivujú študentov piatych a šiestych ročníkov.

„Rozhodli sme sa, že priamo v areáli nemocnice vybudujeme štandardný bytový dom s jedno-, dvoj-aj trojizbovými nájomnými bytmi, aby si aj mladí zdravotníci mohli založiť rodiny a ostali bývať a pracovať v nemocnici,“ dodal Martin Šenfeld s tým, že v posledných dvoch rokoch prijali viac ako 30 mladých lekárov, ktorí sa rozhodli pracovať v Kysuckej nemocnici.
V poslednej dobe sa tiež podarilo získať odborníkov a otvoriť urologickú ambulanciu, ambulanciu paliatívnej medicíny či reumatológie pre detských pacientov.