Počas prestávok mali na chodbách hlavy dole a ťukali do telefónu, mobily nenápadne využívali aj cez vyučovacie hodiny, neraz im začal zvoniť.
Jeden zo žiakov si dokonca natáčal učiteľku a video cez rôzne aplikácie posielal ďalej.
Aj to boli dôvody, prečo na Základnej škole Jána Amosa Komenského v Čadci prijali zákaz mobilov počas vyučovania už pred pár rokmi.
Ako sa pravidlá osvedčili v praxi, vysvetľuje v rozhovore riaditeľka školy SIMONA KLIEŠTIKOVÁ.
Mobilné telefóny sú akousi závislosťou súčasného sveta, hodiny na ňom surfujú aj dospelí ľudia. Vnímate používanie telefónov u detí v škole ako problém?
Určite áno. Vyvinulo sa to postupne. Prirodzene, aj u nás v škole sa vyskytli prípady, kedy deti používali mobily na hodinách a hrali sa na nich počas prestávok, prípadne im začal zvoniť.
To bol dôvod, prečo sme zaviedli pravidlá používania telefónov už pred pár rokmi.

S návrhom ministerstva školstva zakázať mobily počas vyučovania tak asi súhlasíte.
Myslím si, že deti na prvom stupni mobily nepotrebujú. Učiteľky ich na vyučovaní ani nepoužívajú, pretože môžu využiť množstvo iných interaktívnych cvičení. Poprípade má naša škola k dispozícii aj tablety.
Návrh ministerstva školstva
Navrhovaný zákaz ministerstva školstva, ktorý je inšpirovaný britskými odporúčaniami, bude zahŕňať nasledujúce pravidlá pre základné školy:
- v 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy,
- od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program,
- od 6. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.
V úvodnej odpovedi ste naznačili, že ako škola ste už prijali kroky smerom k tomu, aby deti nerušili mobilné telefóny počas vyučovania. Akými pravidlami sa žiaci riadia?
Dieťa si do školy môže priniesť mobil, ale po príchode si ho musí vypnúť a dať ho do školskej tašky. Zapnúť ho môže opäť až vtedy, keď odíde zo školy. Existujú výnimky. Napríklad, keď pedagóg počas hodiny využíva nejakú vyučovaciu aplikáciu a povolí deťom pracovať na mobiloch.
Rešpektujeme aj to, že niektorí rodičia sa potrebujú skontaktovať s deťmi po vyučovaní, ale nie je problém aj počas vyučovania, pokiaľ je to nutné. Stačí, keď dieťa príde za učiteľom a vysvetlí mu, že potrebuje zavolať rodičovi. Takto to máme nastavené pre prvý aj druhý stupeň.
Čo sa stane, keď žiak tieto pravidlá poruší?
Ak žiak nerešpektuje, že mobil má mať v taške a robí s ním to, čo nemá, tak si ho pred učiteľkou vypne a ona mu ho následne odoberie. Máme dokument, kde sa zapíše, komu bol odobratý, prečo a kto ho odobral. Následne učiteľka informuje rodičov cez systém Edupage a zanesie ho ku mne aj s dokumentom.
Rodičia si potom prídu pre mobil, vysvetlím im, prečo sme ho odobrali. Vo vážnejších prípadoch, resp. v prípade opakovaného porušovania ideme do výchovných opatrení, ako sú napomenutia a pokarhania.

Rešpektujú zákaz žiaci?
Poväčšine áno. Stane sa, že keď učiteľka zoberie žiakovi mobil, je nervózny.