KYSUCE. Denne nás z každej strany zaplavujú správy o dopravných nehodách. Pohľad na takéto drastické zábery vyvolávajú rôzne emócie.
Ľudia za volantom sa však málokedy zamyslia nad svojou zraniteľnosťou, pud sebazáchovy akoby u nich nefungoval. Úplne zbytočne riskujú, keď sa napríklad pred jazdou potúžia alkoholom.
Neuvedomujú si, že v opitosti sa výrazne predlžuje ich reakčný čas, a tak je takáto jazda mimoriadne nebezpečná.
Alarmujúce policajné štatistiky za posledné mesiace hovoria o takmer dvojnásobnom počte vodičov pristihnutých na kysuckých cestách za jazdu pod vplyvom alkoholu. Ich skutočný počet môže byť však omnoho vyšší.
„Kým v roku 2023 bolo od začiatku roka do 15. apríla zistených 42 vodičov pod vplyvom alkoholu, za rovanké obdobie tohto roka ich eviduje Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Čadci 82, teda takmer dvojnásobok,“ informuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Gabriela Kremeňová.

Doplnila, že za celý rok 2023 bolo u vodičov motorových vozidiel zistených 127 prípadov prípadov požitia alkoholu, z toho 70 prípadov s hodnotou do jedného promile a 53 prípadov nad jedno promile. Dychovú skúšku odmietli štyria vodiči.
Z 37 opitých cyklistov ich nafúkalo nad jedno promile 34, trinásti pod jedno promile. Dychovej skúške sa odmietol podrobiť jeden cyklista.
Smutný paradox triezvych
Štatistiky tiež potvrdzujú, že nehody pod vplyvom alkoholu tvoria takmer pätinu všetkých dopravných nehôd na kysuckých cestách. Navyše aj tu platí paradox, že opití majú väčšinou šťastie a pri nehode, kde hrá hlavnú úlohu alkohol, obvykle ublížia, či dokonca pripravia o život toho triezveho, ktorý za nič nemôže.

Potvrdil to aj azda najtragickejší príklad, kedy úradoval alkohol. Dopravná nehoda z konca januára tohto roka pred tunelom Horelica si vyžiadala jeden ľudský život. Ráno po pol druhej 46-ročný opitý šofér na výjazde z tunela prešiel do protismeru a čelne to napálil do vozidla škoda s poľským evidenčným číslom.
Po nehode došlo k výbuchu, Poliak v aute uhorel. Vinník nehody sa podrobil dychovej skúške, nafúkal 1,92 promile. Záchranka ho odviezla na ošetrenie.
„Na Kysuciach bolo za rok 2023 celkovo 250 dopravných nehôd. Požitie alkoholu bolo zistených v 45 prípadoch. Z toho u 41 vodičov motorových vozidiel, pri dvoch nehodách s účasťou cyklistu a dvoch nehodách s účasťou chodca,“ ozrejmila krajská policajná hovorkyňa.
Za takmer dve promile peňažný trest
Jazda s viac ako jedným promile alkoholu je už dvanásť rokov trestným činom. Čoraz viac vodičov prekračuje hranicu viac ako dve promile. To je už podľa odborníkov ťažká opitosť, pri ktorej má človek výrazne zníženú pozornosť.
Súdy však aj takýmto previnilcom vymeriavajú podmienečné tresty, peňažné tresty a zákaz riadiť motorové vozidlo či trest verejnoprospešných prác.

Peňažný trest dostal od sudcu aj vodič Dacie Logan z Turzovky, ktorého kontrolovali policajti v stredu 10. apríla kúsok od kruhového objazdu. Pri dychovej skúške nafúkal 1,88 promile.
Aj keď ho súd uznal z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, keďže vykonával v stave vylučujúcom spôsobilosť, ktorý si privodil vplyvom návykovej látky, inú činnosť, pri ktorej by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí, alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, naparil mu len 400 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá na dva roky.
Je to veľa? Je to málo? Čo by sa mohlo stať, ak by ho nechytili?
Opitý rozum nerozmýšľa
Odborníka na liečbu závislostí Mariána Daubnera sa kolega Igor Roško pýtal, čo prinúti opitého človeka sadnúť si za volant.
„Opitý človek nemá zábrany. To je prvá vec. Opitý človek je v úvodzovkách veľký geroj,“ uviedol Daubner.
Poukázal na jeho vlastne skúsenosti, kedy si ľudia pod vplyvom alkoholu myslia, že šoférovanie auta zvládnu. Že sa im nič nestane, a že ich policajti nechytia.

„A na to ich takzvané hrdinstvo doplácajú najmä nevinní ľudia. Každý, kto si vypije a sadne si za volant, je pomyselný vrah,“ podotkol odborník.
Ľudia pod vplyvom alkoholu podľa neho nevedia, ale najmä sa nezaoberajú tým, že môžu niekoho zabiť,“ dodal Marián Daubner.
Zvýšené kontroly budú pokračovať
Krasjká policajná hovorkyňa tiež pripomenula, že policajti v Žilinskom kraji s cieľom pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vykonávajú na cestách zvýšený dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky.
„Kontroly sú zamerané najmä na tie porušenia pravidiel cestnej premávky, ktoré sú najčastejšou príčinou dopravných nehôd s následkom na živote a zdraví a na zisťovanie požitia alkoholických nápojov a iných návykových látok u vodičov motorových aj nemotorových vozidiel,“ dodala Gabriela Kremeňová.
Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke, nepreceňovali svoje schopnosti a dodržiavali dopravné predpisy. Každý vodič, cyklista aj chodec môže svojím zodpovedným prístupom prispieť k väčšej bezpečnosti na našich cestách.
