Zubár o zrušení benefitov: Ak prídu ľudia do ambulancie, až keď cítia bolesť, bude to napokon drahšie

Preventívne prehliadky boli motivačné.

Výkonný riaditeľ zubnej kliniky Petramed Peter Džupa.
Výkonný riaditeľ zubnej kliniky Petramed Peter Džupa. (Zdroj: archív Petramed)

Od mája sa zruší poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že benefit už splnil svoj účel. Výkonný riaditeľ zubnej kliniky Petramed PETER DŽUPA je presvedčený, že toto rozhodnutie sa odrazí na zdraví pacientov.

"Aj keď je dnes dentálna hygiena preukázateľne prínosná a šetrí bolesť a neskôr aj peniaze ľudí, tak podpora zo strany zdravotného poistenia je takmer žiadna," hovorí v rozhovore.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o zrušení zubných benefitov vyvolalo zvýšený záujem pacientov o vyšetrenia v súvislosti s dentálnou hygienou. O koľko viac telefonátov denne ste od tohto momentu na recepcii zaznamenali?

SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko správa o zrušení benefitov prišla ako blesk z jasného neba, tak to vyvolalo zo strany pacientov dosť búrlivú reakciu. Aj keď o dentálnu hygienu u nás je čoraz väčší záujem, tak posledné dni ukazujú enormný nárast požiadaviek. Ľudia volajú, ale aj píšu na email našej recepcie či cez sociálne siete. Radi by ešte využili termín do konca apríla.

Prečítajte si aj Fotenie má byť zážitok, na ktorý bude model rád spomínať, tvrdí umelecká fotografka Čítajte 

Vyhovieť im je čoraz ťažšie. Krízovo sme prijali opatrenia, kde sa snažíme vytvoriť čas pre tieto požiadavky ľudí, aby sme zvládli vyjsť v ústrety čo najviac ľuďom. No už dnes vieme, keďže záujem neutícha a do konca apríla ostáva už len pár dní, že mnohí ľudia už tieto benefity nevyužijú. Nie je v silách našej a ani inej zubnej kliniky či ambulancie uspokojiť v tak krátkom čase všetkých.

Máte ešte voľné termíny, alebo ste už ľudí museli objednávať na májové a neskoršie termíny?

SkryťVypnúť reklamu

Voľné termíny už sa minuli. Avšak hľadáme priestor s našim tímom, aby sme dokázali ešte o niečo zvýšiť počet termínov do konca apríla. Je to organizačne veľmi náročné. Zároveň nechceme odkladať plánovaných pacientov a najmä akútne ošetrenia.

Naša klinika má veľké ortodontické pracovisko, kde dospelí a aj detskí pacienti potrebujú práve kvalitnú dentálnu hygienu, aby im pri nosení strojčekov ostala zubná sklovina v dobrej kondícii. Avšak nielen pri tejto liečbe je to dôležité.

Rovnako ak ide pacient na kompletnú rekonštrukciu chrupu, tak je potrebné nielen opraviť kazy, ale práve mať dobrú dentálnu hygienu, aby sa dobre ujal implantát či zaručil úspech pre iné riešenia, ktoré pre pacientov navrhujeme. Títo pacienti si platia za služby a majú termíny už dlho dopredu plánované. Nie je fér, aby sme kvôli rozhodnutiu vlády odďaľovali pre nich riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

O prevencii sa roky rozpráva ako o kľúči k zdraviu, krok ministerstva ide proti tomuto zámeru. Aký je váš postoj k zrušeniu zubných benefitov?

Obávame sa, že to môže mať vplyv na množstvo prevencie a teda najviac samozrejme na dentálnu hygienu. Práve kombinácia profesionálnej dentálnej hygieny a pravidelnej kvalitnej domácej ústnej hygieny by extrémne zvýšila kvalitu chrupu a ústneho zdravia ľudí. Drvivá väčšina ľudí by mala minimum kazov a významne by sa predišlo strate zubov. Okrem bolesti by sme ľuďom ušetrili aj veľa peňazí.

Ako zdravotnícke pracovisko sme aj uznávali, že podmienkou benefitov nebola len preventívna prehliadka u zubára, ale aj iné typy preventívnych prehliadok. Teda benefit bol akousi odmenou za to, že ľudia absolvujú aj ďalšie preventívne prehliadky. Pretože včasná prevencia nielen ochráni naše zdravie, ale znamená aj menej financií vynaložených na liečbu pri zanedbaní zdravotného stavu, alebo pri neskorej diagnostike ochorení.

Čo sa však zubov týka, dá sa predpokladať, že zrušenie benefitov bude mať vplyv aj priamo na zhoršené dentálne zdravie ľudí. Ak budú k zubárovi chodiť, až keď cítia bolesť, bude to horšie a tiež nakoniec finančne náročnejšie.

Benefity šetrili aj rodinné financie. No najmä, ako sa aj vyjadrila pani ministerka, benefit mal skutočne dobrý dopad na prevenciu u nášho obyvateľstva.

Keď to premietneme do finančnej stránky, o koľko finančných prostriedkov takto príde štvorčlenná rodina, ktorá sa poctivo venuje dentálnemu zdraviu?

Záleží, či teda všetci členovia rodiny splnili podmienky benefitu, a rozdiely boli aj pri jednotlivých zdravotných poisťovniach. My sme dosť aktívne pracovali s našimi pacientami na tom, aby využili benefity od poisťovní. Podporovali sme myšlienku prevencie ako zubnej, tak aj všeobecnej, ktorá sa s benefitmi spájala.

Z našich skúseností, štvorčlenná rodina získavala niekoľko stoviek eur ročne na dentálnu hygienu a zubnú prevenciu. Benefit sa dal využiť aj na zubný strojček pre dieťa. Máme reálne skúsenosti so situáciami, kedy kombinácia aktívneho využitia benefitov a splnení podmienok poisťovne znamenala získanie viac ako 500 eur do rodinného rozpočtu. Je to však individuálne.

Mohlo by vás zaujať Pri tvorbe nevnímam rozdiel medzi krajinkou, zátiším a nahým ľudským telom, tvrdí výtvarník Čítajte 

Ste najväčšou klinikou v regióne na severe Slovenska. Môžete teda potvrdiť, že rôzne výhody ľudí motivovali starať sa o svoju dentálnu hygienu?

Áno, samozrejme. Zároveň, ak ste počas platnosti benefitov nenavštívili zubára, alebo nechodili na preventívne prehliadky, tak ste nedostali nič. A to bolo podľa nás vcelku dobre vymyslené a motivačné.

Máme viacero pekných príbehov, kedy sa naše dentálne hygieničky tešili, ako svojou odbornosťou v kombinácii s čerpaním benefitov pomohli ľuďom, ktorí nemali úplne dobrý dentálny stav. A to najmä preto, že dostupnosť kvalitnej starostlivosti je aj finančne náročná.

Benefity sprístupnili službu aj menej bonitným ľuďom. Viacerí dosiahli obrovské zlepšenie. Len sa tým potvrdilo to, čo už o dentálnej hygiene a prevencii dávno vieme. Keď sme si pozerali s kolegami niektoré výsledky, tak to bolo motivačné aj pre nás.

Môžeme súhlasiť aj nesúhlasiť, rozhodnutie je záväzné. Poďme teraz k pacientom. Ako ich motivovať, aby záujem o prevenciu a dentálne zdravie nestratili?

To riešenie aktuálne vnímame v troch oblastiach.

Dlhodobo sa snažíme robiť aktivity s verejnosťou, najmä s deťmi a rodičmi, aby sme zlepšili techniku čistenia a dali rodinám do rúk lacné nástroje, ako si udržať zuby bez kazov, zápalov a bolesti. Vieme o reálnych skúsenostiach zo severských krajín, alebo konkrétne aj zo Švajčiarska, kde práve prevencia a vzdelávanie v tejto oblasti dramaticky znížili množstvo zubných kazov celej populácie. V našom regióne budeme aj tento rok organizovať Festival zdravia Čadca, ktorý sme práve my usporiadali po prvý raz a ostávame jeho hybnou silou. Tiež každý rok robíme viaceré aktivity a podujatia so školami. Dokonca sme sa spojili s Kysuckou knižnicou, kde 15. mája budeme mať zábavno-náučný dentálny deň pre deti s ich rodičmi.

Tiež sa zamýšľame aktívne aj nad finančnou záťažou. Nemá význam, aby sa znižovala kvalita a rozsah profesionálneho ošetrenia u našich dentálnych hygieničiek. Najmä, ak niektorí ľudia u nás absolvujú dlhodobú ortodontickú liečbu alebo majú v ústach rozsiahle protetické riešenia.

Rovnako aj bežní ľudia, bez zdravotných problémov, potrebujú po zvládnutí kvalitnej domácej starostlivosti minimálne jeden až dvakrát ročne profesionálnu dentálnu hygienu. Aby sa zbavili nánosov povlakov, kameňa a dočistili sa miesta, ktoré sa nedarí v domácich podmienkach dobre vyčistiť. Pri drahších ošetreniach sa nám osvedčili aj mesačné platby.

Naša klinika umožňuje už niekoľko rokov absolvovať ošetrenia a liečbu na splátky. A to bez úrokov či ďalšieho preplatenia. Vidíme teda priestor aj na nejaké splátkové riešenie pre dentálnu hygienu.

Určite očakávame, že peniaze, ktoré teda štát takto „vracia“ späť do spoločného balíka, sa odrazia aj na ošetreniach v zubných ambulanciách. Najmä väčšie finančné podporenie prevencie.

Aj keď je dnes dentálna hygiena preukázateľne prínosná a šetrí bolesť a neskôr aj peniaze ľudí, tak podpora zo strany zdravotného poistenia je takmer žiadna. Ak sa bavíme o nejakom potrebnom rozsahu úkonov a zachovaní kvality ošetrenia. Veríme, že stomatológovia budú môcť o týchto riešeniach s vládou rokovať.

Ako by sa ľudia mali starať o svoje zuby? Existuje nejaké desatoro, ktoré vedie k zdravému chrupu?

No vlastne to nie je až také náročné. Ale tak ako pri väčšine prínosných aktivít, vyžaduje sa pravidelnosť. Veľmi pomôže aj dobrá technika.

Neradi dávame všeobecné rady, no nič nepokazíme tým, ak povieme, že zuby si treba čistiť ráno po zobudení a večer pred spaním. Najmä večer by sme už nemali nič jesť a piť ideálne len čistú vodu.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť všetkým plôškam. A tu býva často kameň úrazu. Lebo napr. viac čistíme len predok chrupu, alebo sa menej venujeme vnútornej strane, najmä oblasti pri jazyku zvnútra. Najväčšiu slabinu však tvoria určite medzizubné priestory. Tie sú totiž ťažšie dostupné. Ak niekto nepoužíva medzizubné kefky, na veľmi stiesnené priestory medzi zubami napr. zubnú niť a ani nechodí aspoň raz ročne na kvalitnú dentálnu hygienu, tak si môže skutočne zavariť.

Mohlo by vás zaujať Po útoku medveďa vyhlásili v okrese na severe Slovenska mimoriadnu situáciu Čítajte 

Samostatná kapitola sú deti. A tu je to úloha vzájomnej spolupráce nás a rodičov, aby sme im pomohli zvládnuť dobre čistenie zubov. Naučili ich pravidelnosti.

Zlá dentálna hygiena skôr či neskôr prispeje ku kazom, bolesti či strate zubov. Tiež to bude finančne náročnejšie. Málokto by chcel, aby mu zrazu odpadol jeden či dva prsty, lebo si neumýva dobre ruky. Avšak pri zuboch to takto dramaticky nevnímame. Až kým to nebolí. Preto pravidelnosť, ráno a večer, to je to najdôležitejšie, čo môže urobiť každý. Ak sa zlepší aj technika čistenia a navštívi sa aj dentálna hygienička, tak to výrazne zlepší naše dentálne zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 746
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 427
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 190
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 034
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
  1. Adriana Boysová: Život po živote
  2. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  3. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  4. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  5. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  6. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  7. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  8. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 233
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 090
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 986
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 238
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 788
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 329
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 870
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 258
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Adriana Boysová: Život po živote
  2. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  3. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  4. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  5. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  6. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  7. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  8. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 233
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 090
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 986
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 238
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 788
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 329
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 6 870
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 258
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu