Článok sme aktualizovali vo štvrtok o 14.30 h po tom, čo Štátna ochrana prírody zaslala stanovisko, podľa ktorého po bližšom preskúmaní videa zistili, že ide o diviaka lesného.
KYSUCE. Hoci podľa prvotných informácií sa mal v širšom centre kysuckej obce Zákopčie pohybovať medveď, čo potvrdil aj člen zásahového tímu pre medveďa hnedého, aktuálne stanovisko Štátnej ochrany prírody toto tvrdenie vyvracia.
"Po dôkladnom preskúmaní videozáznamu z dňa 21.4.2024 o 23:20 hod sme došli k záveru, že sa nejedná o medveďa hnedého, ale o subadultného jedinca diviaka lesného. Na kamerovom zázname diviak vyberá odpadky z odpadkovej nádoby, pričom sa postaví aj na zadné nohy, čo sme už viac - krát pozorovali u diviačej zveri a nie je to neobvyklý jav," uviedla pre MY Kysuce Kristína Bocková, hovorkyňa Štátnej ochrany prírody.
Na prípad nás s cieľom varovať obyvateľov upozornil Dominik, ktorý našiel zviera na zázname kamery jeho rodinného domu.
"Keď som ráno odchádzal do práce, našiel som na ulici vysypané smeti z popolnice. Nestalo sa to prvýkrát. Pozrel som si spätne kameru a na videu som našiel pohyb zvieraťa, pripomínajúceho medveďa," vysvetlil pre MY Kysuce Dominik, ktorý býva v Zákopčí s rodinou už štyri roky.
Záznam z 21. apríla pred polnocou poslal na Štátnu ochranu prírody, kde mu pôvodne potvrdili, že ide o najväčšiu šelmu. "Ďakujeme za nahlásenie, budeme to riešiť," informoval ho zásahový tím pre medveďa hnedého.

Zviera sa po ulici Zákopčia - Stred s veľkou pravdepodobnosťou netúlalo prvýkrát.
"Z počutia viem, že nielen susedia z vedľa, ale aj obyvatelia bytoviek si v posledných dňoch našli prevrátenú popolnicu či odpadky roztrúsené po okolí," doplnil Dominik.
Obec prípad riešila od pondelka
Ako informoval starosta Zákopčia Ján Slaninák, prvé informácie o možnom výskyte šelmy v obývanej zóne dostal z nedele na pondelok a okamžite kontaktoval Štátnu ochranu prírody.
"Bolo mi oznámené, že príjmu príslušné opatrenia a do našej obce bude vyslaný zásahový tím, ktorý bude priestor intravilánu našej obce monitorovať i za pomoci namontovania fotopascí a kamier," uviedol starosta.
Doplnil, že v prípade akéhokoľvek hroziaceho nebezpečenstva od medveďa zvolá obec krízový štáb, na ktorom zvolia ďalšie kroky a opatrenia, ktoré by viedli k ochrane zdravia, majetku a bezpečnosti ľudí zo Zákopčia.
Ako sme už vyššie informovali, Štátna ochrana prírody nakoniec prišla k záveru, že sa jedná o diviaka lesného.
Muža napadol na turistickom chodníku
Regiónom Kysúc ešte v nedeľu 21. apríla otriasol útok medveďa, ktorý na turistickom chodníku pod vrchom Ľadonhora napadol 34-ročného Tomáša Mozoľa z Poviny.
Medvedica začala miestneho dobrovoľného hasiča hrýzť do nôh. Došlo k zápasu a obaja sa potom začali kotúľať dole brehom. Šelma následne našťastie utiekla.
"Turista utrpel hryzné poranenia dolných končatín a po páde aj poranenie chrbta. Zranenia si vyžiadali ošetrenie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina s následným prepustením do domácej liečby," potvrdil Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.
Vyhlásili mimoriadnu situáciu
Reakcia kompetentných na seba nenechala dlho čakať. V okrese Kysucké Nové Mesto vyhlásili v pondelok 22. apríla mimoriadnu situáciu.
V tejto súvislosti budú obce vyhlasovať v rozhlasoch oznam o zvýšení opatrnosti a obozretnosti pred výskytom medveďa hnedého a informácie zverejnia na webové sídla a sociálne siete.

Polícia a poľovníci zvýšia kvôli bezpečnosti obyvateľov hliadky na danom území a CHKO Kysuce uskutoční edukačné prednášky, ktorých témou bude ako sa správať pri vstupe do lesa, na turistické chodníky, ako a čo robiť, keď dôjde k stretu s medveďom a zrealizujú umiestnenie informačných tabúľ rovnakého charakteru na začiatkoch turistických chodníkov.
Od 15. marca 2024 ide už o 11. útok medveďa na človeka v tomto roku. Celkovo je po útokoch medveďa zranených 11 ľudí. ŠOP preto upozornila turistov, aby v územiach s výskytom medveďa hnedého zvýšili opatrnosť.
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418