KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Nebezpečnú návnadu na psy, nastraženú s úmyslom ublížiť im, našla žena pri venčení svojho 10-ročného psa. Špekáčik plný špendlíkov bol pohodený na psičkármi vyhľadávanej lúke.
„Išla som zavčas rána po lúke smerom k Lipke s mojím psom, keď som si všimla, že niečo zdvihol zo zeme. Rýchlo som mu to vybrala, no to, čo som našla, som nečakala ani v najhoršom sne,“ povedala zhrozená Štefánia Labajová.

A hoci sa jej psovi vďaka obrovskému šťastiu nič nestalo, rovnakých návnad môže byť v lokalite viac.
Návnadu našla blízko cvičiska
Lúka, na ktorej Štefánia návnadu našla, je nielen obľúbenou lokalitou na venčenie pre ľudí z panelákov, ale aj cestou k jedinému výcvikovému areálu psov v Kysuckom Novom Meste.
„Nemám sociálne siete a políciu som nekontaktovala. Preto chcem, aby sa o tom dozvedelo čo najviac ľudí a predišlo sa nešťastiu alebo tragédii,“ dodala nálezkyňa.
Na otázku, prečo nešla nález nahlásiť na políciu, nám neodpovedala.
Podľa závažnosti skutku, okolností a možných následkov činu môže byť takéto konanie kvalifikované ako trestný čin v zmysle Trestného zákona, prípadne ako priestupok v zmysle zákona o priestupkoch.
„Polícia sa zaoberá každým podnetom alebo prípadom, o ktorom sa dozvie, a v prípade protiprávneho konania, na ktorého riešenie je príslušná, postupuje či už podľa Trestného poriadku, alebo priestupkového zákona,“ povedala policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.
Následky môžu byť fatálne
V prípade, ak by pes takúto návnadu zožral, nezostalo by to bez následkov. Ako prvé si majiteľ môže všimnúť zvracanie, nechutenstvo a bolestivosť.
„Ostré predmety ako špendlíky môžu poraniť žalúdočnú stenu, takže vo zvratkoch môže byť aj krv a spôsobiť zápal. Prítomnosť takýchto predmetov sa dá zistiť pomocou RTG,“ vysvetľuje veterinárka Dominika Kučeríková.
Ak majiteľ videl, že jeho pes takýto predmet zjedol, prípadne má podozrenie, je nevyhnutné urýchlene vyhľadať veterinárnu pomoc.
„Pokiaľ sa špendlíky nachádzajú v žalúdku, dajú sa vybrať chirurgicky, alebo endoskopickým zákrokom. Ak sú už v čreve, môžu sa v určitom úseku zaseknúť a spôsobiť perforáciu čreva, ktorá je akútna a spôsobuje silný zápal v brušnej dutine. Takýto stav môže byť fatálny,“ dodáva veterinárka.
Výcvikár: Prevencia môže pomôcť
V prípade, ak pes niečo podobné zožerie, nepokúšajte sa mu podávať prvú pomoc, urgentne choďte na najbližšiu veterinu.
„Ideálna prevencia je náhubok, ktorý psovi bráni čokoľvek zo zeme zobrať. Ďalším spôsobom je naučiť psa, že nesmie jesť zo zeme. To sa dá docieliť pravidelným tréningom,“ vysvetľuje výcvikár Lukáš Laurenčík.
Tréning je však dlhodobá záležitosť, preto ak viete, že sa v nejakej lokalite podobné návnady vyskytli, náhubok je istejšie riešenie.

„Tréning spočíva v tom, že psovi dáme potravu na zem, ale nedovolíme mu ju zjesť. Následne ho za to odmeníme z ruky, alebo misky. Tento cvik treba opakovať trpezlivo a pravidelne. Výsledkom bude, že keď pes vonku niečo nájde, bude sa na majiteľa pozerať a očakávať odmenu z ruky,“ dodáva kynológ.
Kto a prečo návnadu nastražil, známe nie je. Ak však niečo podobné nájdete aj vy, prípadne máte o skutku nejaké informácie, obráťte sa na políciu. Návnady môžu ublížiť nielen psom.