ČADCA. Témou medveď hnedý sa zaoberal aj krízový štáb Okresného úradu v Čadci. Zasadnutie zvolal na štvrtok 25. apríla prednosta Okresného úradu Čadca Peter Rusnák, ktorý informoval o medializovanom prípade zo Zákopčia, kde sa podľa prvotných informácií mal v nočných hodinách pohybovať medveď.
„Experti zo Štátnej ochrany prírody po preštudovaní záznamu nepotvrdili výskyt medveďa hnedého, pravdepodobne sa jednalo o diviaka lesného,“ vysvetlil Peter Rusnák, predseda krízového štábu.

Doplnil, že cieľom zvolania zasadnutia a následnej medializácie ďalších krokov nie je strašiť obyvateľov, ale prijať potrebné preventívne kroky a najmä upokojiť situáciu, ktorá prirodzene vypukla po minulotýždňových udalostiach na severe Slovenska.
Nutný regulačný odstrel
Zvýšený počet medveďov na území regiónu a okolia potvrdil na zasadnutí Ladislav Chreno, predseda poľovníckej komisie Obvodnej poľovníckej kamery Čadca.
„Ide o dlhodobý stav spôsobený zvýšením jeho populácie. K stretom dochádza najmä v Bystrickej doline – Riečnici, nakoľko došlo k rozšíreniu cyklochodníkov a turistických trás,“ vysvetlil Chreno s tým, že podľa jeho názoru je nutný regulačný odstrel.
Stretnutia sa zúčastnili aj Jaroslav Knapec, vedúci Pozemkového a lesného odboru Okresného úradu Čadca, Miloš Vojtek, šéf polície v okrese Čadca, Viera Jurošková zo životného prostredia, Martin Mesiarkin za mesto Čadca a Ivan Pavlišin, zástupca CHKO Kysuce.

„Zver je plašená bezohľadnou jazdou štvorkoliek a motoriek, častokrát bez ešpézetky, vodičov nie je možné identifikovať a pokutovať,“ pridal svoj postreh Jaroslav Knapec.
Aj to je dôkazom, že k stretom ľudí s medveďmi dochádza kvôli viacerým aspektom, mnohé z nich má na rováši dlhodobé nezodpovedné správanie niektorých ľudí.
Prijali opatrenia
Krízový štáb na rokovaní prijal tri opatrenia, ktoré majú dopomôcť upokojiť situáciu a predchádzať ďalším stretom s najväčšou šelmou, ako sa to stalo napríklad v susednom okrese v obci Povina.
Opatrenia
• Správa CHKO uskutoční edukačné prednášky pre obyvateľstvo s tému správanie sa pri vstupe do lesa, na turistické chodníky, aby sa minimalizovalo riziko stretu s medveď a zrealizuje umiestnenie výstražných tabúľ na začiatkoch turistických chodníkov
• Informovať primátorov a starostov obcí okresu o postupe pri nahlasovaní výskytu medveďa hnedého v intraviláne obce
• V prípade potvrdeného výskytu jedincov medveďa hnedého v intraviláne obcí okresu zvolať rokovanie Krízového štábu Okresného úradu Čadca
Ako sa správať pri stretnutí s medveďom
- V prírode dávajte medveďom najavo svoju prítomnosť, hlasom alebo roľničkou.
- Vyhýbajte sa nepriehľadným húštinám a priestorom medzi lesom a poľom.
- V oblastiach výskytu medveďov nebehajte, nevyhadzujte odpadky a nepúšťajte psa z vôdzky.
- V lese chodievajte v radšej skupine než osamote, medvede sú aktívnejšie nadránom alebo neskoro večer.
- Zvýšte opatrnosť, ak ste spozorovali stopy, alebo v oblastiach s výskytom lesných plodov. Opatrnosť tiež zvýšte v okolí krmísk.
- Ak zbadáte medveďa na veľkú vzdialenosť, snažte sa odčítať jeho správanie, kam smeruje a prípadne schovajte sa a z úkrytu vydávajte zvuky.
- Ak sa medveď stále približuje, nevychádzajte, iba zvyšujte intenzitu zvukov.
- S medveďom nikdy nenadväzujte očný kontakt.
- Pomôcť môže sprej na medvede, treba mať vždy na dosah ruky. Použite ho, ak je medveď bližšie ako päť metrov.
- Hrajte mŕtveho iba v prípade, ak nemáte sprej. Lahnite si bruchom na zem a rukami chráňte hlavu a krk.
- Utekajte iba v prípade, ak máte istotu, že stihnete dobehnúť do bezpečia a medveď vás nedobehne.
- Do boja s medveďom sa pustite iba v krajnom prípade, ak máte po ruke nejakú zbraň.
- Každé stretnutie s medveďom je jedinečné a záleží len na medveďovi, ako dopadne.
Čísla na zásahové tímy pre medveďa hnedého:
- Sever +421 903 201 978
- Juh +421 903 201 879
- Západ +421 910 658 615
- Podpoľanie +421 910 406 581
- Ponitrie +421 910 406 418