KYSUCE. Dobrovoľníci z občianskeho združenia Pre krajšie Kysuce už vybudovali nejednu oddychovú zónu. Hoci väčšina ľudí si ich prácu váži, nájdu sa aj takí, ktorí verejné priestranstvá pravidelne poškodzujú.
Vandalizmus na Kysuciach prekvitá. Pravidelne vás informujeme o poškodených lavičkách, zastávkach. či zničených informačných tabuliach. Dobrovoľníci však svoj boj s vandalmi nevzdávajú a opäť opravili to, čo niekto iný zničil. Veria, že vyhrá trpezlivosť a zdravý rozum.
Trikrát a dosť
Minulé leto sa snaha dobrovoľníkov už tretíkrát zmenila na črepy. Poškodenú edukatívnu tabuľu Les nie je smetisko v lokalite Závršie vtedy dobrovoľníkom nahlásil okoloidúci.

„Keď hodiny vašej práce niekto zničí behom pár minút, ostanete prinajmenšom sklamaný. Edukatívna tabuľa, ktorá má informovať o rozklade odpadu v lese, niekomu evidentne prekáža,“ povedal vtedy pre MY Kysucké noviny rozhorčený predseda OZ Pre Krajšie Kysuce Marcel Hlaváč.

Informačnú tabuľu sa rozhodli opäť opraviť, tentokrát však zvolili nový materiál, ktorý sa im osvedčil aj pri iných projektoch.
„Rozhodli sme sa tabuľu vymeniť a opäť umiestniť na pôvodné miesto. Verím, že tentokrát bude mať dlhšiu životnosť. Je veľmi nefér, že čas a financie, ktoré do toho naši dobrovoľníci investujú, sa niekomu máli,“ hovorí Marcel Hlaváč.
V Čiernom vymenili lavičku
Lavička, ktorú vandali minulý rok zničili, je opäť na svojom mieste. Výletníci si tak môžu celé leto oddýchnuť v prírode.
Pikniková lavička sa nachádza v lokalite Valy a ponúka množstvo nádherných výhľadov.
„Lavičku sme museli komplet vymeniť, čo sa podarilo najmä vďaka dvom percentám z daní, ktoré nám ľudia darovali. Motivácia vrátiť ju na pôvodné miesto bola silná, pretože ide o prekrásnu lokalitu,“ vysvetľuje Hlaváč.
Problémom sú aj neporiadni návštevníci
Nielen vandali, ale aj neporiadni návštevníci oddychových zón vedia členov združenia potrápiť. Dobrovoľníci totiž pravidelne zbierajú smeti, ktoré tam ľudia po svojej návšteve nechávajú.
Neraz našli aj absurdné veci ako použitú plienku, striekačky či obaly z prezervatívov.
Problémom je aj pálenie odpadu v ohnisku určenom na opekanie. Ľudia si častokrát musia najskôr vyčistiť pahrebu od obhoreného odpadu, aby si mohli bezpečne upiecť potraviny.

„Nikoho nenútime, aby sa k nám pridal, alebo sa o oddychové zóny staral. Sme nesmierne šťastní, ak ich ľudia využívajú a páčia sa im. Je však nevyhnutné, aby sa prestali spoliehať na nás a nechávali po sebe poriadok a čistotu. To, že neničím, čo niekto iný vybuduje, by mala byť samozrejmosť,“ dodáva na záver Hlaváč.
Ani vandali však zanietených dobrovoľníkov neodradia od ďalšej práce na nových miestach a projektoch. Môžete sa pridať aj vy, aby sme tie Kysuce mali skutočne krajšie.
