KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Spoločnosť INO-HUB Energy, ktorá dizajnuje systémy na skladovanie energie, plánuje v Kysuckom Novom Meste postaviť nový závod na výrobu priemyselných batérií aj úložisko energie.
Kapacita úložiska by mala byť až 2400 kWh. Vzniknúť môže takmer stovka pracovných miest.
Ako vyplýva zo zámeru predloženého na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, súčasťou projektu by mala byť aj vedecko – výskumná časť zameraná na testovanie jednotlivých komponentov kontajnerových úložísk.
Firma chce na trh priniesť udržateľné riešenie skladovania ako alternatívu k lítiovým, oloveným a iným batériám vyrobeným z drahých kovov. Nasadiť chce teda ekologické batérie bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.

Investičné náklady odhaduje na približne 5,5 milióna eur. Fabriku chce postaviť v priemyselnej časti Kysuckého Nového Mesta, v areáli, ktorý viac ako desaťročie chátra a je bez využitia.
Výstavba novej prevádzky
„Účelom navrhovanej činnosti je výstavba novej prevádzky na výrobu priemyselných batérií na báze prietokovej technológie. Sú určené pre koncových užívateľov ako náhradné zdroje elektrickej energie v prípade výpadku alebo nedostatku distribučnej/prenosovej siete, na poskytovanie podporných služieb prevádzkovateľovi prenosovej sústavy a iné komerčné využitie,“ uvádza sa v zámere.

V novej fabrike by malo pracovať 90 ľudí v troch pracovných zmenách, z toho 51 na robotníckych pozíciách a 39 v administratíve a laboratóriách.
S výstavbou by sa malo začať v prvom kvartáli budúceho roka, predpokladaný termín uvedenia do prevádzky je rok 2026.
Investor zdôvodňuje potrebu záložných zdrojov energie z dôvodu výkyvov v sieti. Uvádza, že batérie slúžia ako záložný zdroj energie pomáhajú tak udržať rezervovanú kapacitu odberného miesta a oddialiť nákladné investície do distribučnej infraštruktúry.

"V čase, keď existujúce pripojenie nepokrýva potrebu nabíjania viacerých elektromobilov súčasne, umožňujú batérie spotrebu uloženej elektriny počas špičiek. Tak zosúlaďujú výrobu so spotrebou, orezávajú špičky, znižujú poplatky za rezervovanú kapacitu a zvyšujú využívanie obnoviteľnej energie," píše sa v zámere.
Využívať bude obnoviteľné zdroje
Projekt je postavený na čo najnižšej závislosti od konvenčných zdrojov energií, pri svojej prevádzke bude využívať aj obnoviteľné zdroje.
„Všetky potrebné komponenty na montáž kontajnerového batériového úložiska budú do výrobného areálu dovážané a montované podľa vopred daných komponentov. Hotové kontajnery budú dodávané ako suché, teda bez elektrolytu,“ avizuje investor.

Vedecko–výskumná časť bude pozostávať z laboratória kvality, chemického a elektrochemického laboratória. V rámci nich bude možné paralelne testovať rôzne chemické zloženia pre batériové materiály za oveľa kratší čas ako v prípade konvenčného výskumu.
Inovatívne slovenské batérie
Unikátny batériový článok a prietokové batérie pre ukladanie energie použité v Kysuckom Novom Meste boli vyvinuté v spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technickou univerzitou v Košiciach.
Aj napriek náročnosti projektu, spolupráca už za desať mesiacov navrhovania, optimalizácie a testovania vyústila do finálnej podoby plne funkčnej prietokovej batérie s veľkosťou 80 kWh.
Tá je prvá svojho druhu na Slovensku so strategickým významom nielen v domácom, ale aj európskom rozmere. Batériu úspešne nainštalovali v Kysuckom Novom Meste ešte koncom minulého roka, kde je plánovaná aj jej sériová výroba.

"Výsledky nášho spoločného bádania sú postavené práve na tejto perspektívnej technológii, ktorá bude o približne päť rokov hrať v skladovaní elektrickej energie prím," uvádza generálny riaditeľ INO-HUB Energy Rudolf Sihlovec.
Životnosť novej batérie dosahuje podľa neho až 20 rokov. "Zároveň sa zníži naša závislosť od dodávateľov komponentov z Ázie a, naopak, staneme sa dôležitou súčasťou európskeho dodávateľského rámca," skonštatoval s tým, že Slovensko sa tak dostáva na mapu konkurencieschopných krajín v tejto oblasti.
Z výskumu do praxe
Prepojenie akademického a priemyselného prostredia prináša pozitívny vplyv na vedu a výskum, ako aj študentov zainteresovaných univerzít, ktorí boli zapojení už do navrhovania, optimalizácie aj testovania tejto batérie.
„Pre študentov je veľmi dôležité vidieť priamu aplikáciu výsledkov výskumu v praxi. Je rozdiel pracovať s malým laboratórnym článkom a s veľkým priemyselným. Prínosom je aj spolupráca s INO-HUB Energy odborníkmi. Ich praktické skúsenosti s priemyselnými aplikáciami sú pri výuke a testovaní nenahraditeľné a študenti vidia aj možnosti uplatnenia v tomto segmente“ vysvetlila Andrea Straková Fedorková, prodekanka pre vedu, výskum a doktorandské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a vedúca laboratória RFB technológie na Ústave chemických vied PF UPJŠ.
Doplnila, že v budúcnosti tiež plánujú zaviesť tento typ batérie do samotnej výuky a tiež spustiť priemyselné doktoráty v spolupráci s INO-HUB Energy. Vďaka projektu boli na fakulte vytvorené dve vedecké pozície a dvaja študenti sa aktívne zapojili do jeho riešenia.
