OŠČADNICA. Dôvody, pre ktoré Slováci pracujú v zahraničí, sú rôzne. Spája ich najmä finančná motivácia.
„Byť opäť mladý, radšej by som si našiel prácu na Slovensku. Odlúčenie od rodiny veľmi bolí. Dnes už by som to druhýkrát nespravil, už by som neodišiel,“ prezrádza v rozhovore 45-ročný Peter Poláček.
„Môj odchod do zahraničia bol finančne motivovaný, no určite si v budúcnosti nájdem prácu na Slovensku. Aj keď viem, že zarobím menej, nechcem ostať v Belgicku,“ hovorí 25-ročný Pavol Zagrapan.
Obaja pracujú v oblasti stavebníctva v Belgicku. Kým Petra doma čakajú tri deti a manželka, Pavol sa nebráni tomu, aby si priateľku našiel v Belgicku.

Prinášame vám dva rôzne príbehy, dva rôzne a predsa v niečom podobné pohľady na prácu v zahraničí a život na Kysuciach.
Peter Poláček: Najviac ma mrzí, že nevidím vyrastať svoje deti
Peter odišiel do zahraničia po strate predchádzajúceho zamestnania pred štrnástimi rokmi. Známi mu odporučili prácu v Belgicku, motiváciou bola finančná stabilita.
Čo konkrétne robíte v Belgicku?
Venujeme sa rekonštrukcii domov a bytov a staviame domy na kľúč. V podstate riešime všetko v oblasti bývania.
Keď ste odchádzali do zahraničia, vedeli ste jazyk?
Mal som veľmi slabé základy angličtiny, ale v podstate som zo začiatku jazyk nepotreboval. Prišiel som do komunity Slovákov, či už na ubytovni, alebo v práci. Navyše, náš majster vedel po anglicky výborne, takže s majiteľom firmy komunikoval on a následne nám povedal, aká práca nás čaká na druhý deň.
Mali ste vtedy dvanásťročného syna. Ako vnímal váš odchod?
Ťažko, ale myslím si, že najťažšie to vnímala moja manželka, ktorá ostala sama na rodinu aj domácnosť. Keď som bol preč, musela nahrádzať aj moje povinnosti.
Od začiatku som sa však snažil čas strávený doma venovať prácam okolo rodinného domu a rodine.
Ako často ste chodili domov?
Zo začiatku to bolo ťažké. Nikdy som nevedel, ako dlho budem preč. Zhruba 50 až 60 dní som bol v práci, doma som bol na dva až tri týždne.
Prečo sa Belgičanom oplatí zamestnávať vás?
Sme lacnejšia pracovná sila. Na mojej pracovnej pozícii ako živnostník zarobím zhruba o 15 eur menej na hodinu ako Belgičan.
Odísť však nie je len tak, okrem živnosti si potrebujete vybaviť všetky potrebné doklady na prácu v zahraničí. Medzi nimi formulár A1, ktorý potrebujete pri odchode zo Slovenska a v Belgicku zamestnávateľ musí vybaviť samostatné povolenie, to sa nazýva Limosa a vybavuje sa na dobu, po ktorú sa zdržujete v Belgicku pracovne. Obnovuje sa po každom príchode do zamestnania.
Čo by sa stalo, keby ste tieto povolenia nemali?
V Belgicku sa na zahraničných pracovníkov robia námatkové kontroly. Keby ste tieto papiere nemali, tak zamestnávateľ dostane pokutu a vy by ste dostali zákaz vstupu do krajiny.
Nerozmýšľali ste nad tým, že sa do Belgicka presťahujete natrvalo?
Nie, nerozmýšľal. Ono sa to ani z finančného hľadiska neoplatí, pretože tu síce ľudia lepšie zarobia, ale majú aj vyššie náklady na život.
Okrem toho, ja mám Slovensko naozaj rád a nechcel by som deti vytrhnúť z ich zázemia, ktoré sme im s manželkou vybudovali.
Počas vašich turnusov v Belgicku sa vám postupne narodila dcéra a druhý syn. Ako vnímate to, že ste s nimi málo?
Toto je veľmi citlivá téma. Samozrejme, že mi je to nesmierne ľúto. Moje deti mi chýbajú každý deň a často si kvôli nim aj poplačem. Snažím sa im venovať aspoň čas, ktorý trávim doma.
No na druhej strane, nikdy by som im nedokázal dopriať to, čo dokážem teraz, keby som pracoval na Slovensku. Viem ich zabezpečiť, viem sa o nich finančne postarať.
Veľakrát som kvôli rodine zvažoval návrat na Slovensko. A nielen kvôli rodine. Ten život doma mi chýba.

Viete si predstaviť návrat na Slovensko?
Určite to príde, nie je reálne pracovať v Belgicku nastálo. Ani by som to nechcel. Momentálny vývoj situácie na Slovensku mi to však neuľahčuje.
Byť znova mladý, radšej by som si našiel prácu na Slovensku, pretože to odlúčenie od rodiny veľmi bolí. Možno keby som rodinu nemal, tak by som to vnímal inak. Ale dnes už by som to druhýkrát nespravil.
Čo okrem odlúčenia od rodiny je nevýhodou práce v zahraničí?
Celkový ten život tam. Ráno idem do práce, po desiatich hodinách idem späť na ubytovňu a čas trávim s ostatnými chalanmi. Rozhodne to nie je o zábave ani radosti. Aj keď sú aj svetlé momenty, doma by ich bolo určite viac.
Ďalšie obrovské negatívum je cestovanie. Cesta do práce a domov mi trvá 13 hodín, no boli časy, kedy som na iné miesto cestoval aj 24 hodín.
Nedávate si prestávku na spánok?
Tých 13 hodín chodím sám. Keby som niekde prespal, prišiel by som domov o to neskôr, alebo odišiel z domu o to skôr. Jediné zastávky sú na pumpách, aby si človek vypil kávu alebo čaj.
Keď som cestoval tých 24 hodín, tak sme išli viacerí a prestriedali sme sa za volantom.
Ako to funguje s nákupom potravín? Zvyknete si zo Slovenska nosiť potraviny do Belgicka? Alebo naopak?
Neoplatí sa nakúpiť na Slovensku. Maximálne veci, ktoré mi chutia a v Belgicku ich nemajú. Napríklad niektoré pečivo, alebo konzervy či instantné polievky, ktoré mám rád.
Skôr je to opačne, že nakúpim tam a donesiem to domov. Finančne sa to oplatí viac.
Ako by ste tie potraviny zhodnotili?
Rozhodne sú kvalitnejšie. Mám to overené na rovnakých produktoch. To, čo kúpim v Belgicku, chutí inak ako rovnaký produkt, ktorý kúpim tu.
V Belgicku ste mali úraz členka. Aké máte skúsenosti s tamojším zdravotníctvom?
V Belgicku som podstúpil operáciu. Mám slovenskú poisťovňu, ale zahraničnú poistku, takže som to mal pokryté.
Ten istý úraz ako som mal ja, mal na Slovensku môj známy. Môj návrat do práce trval tri mesiace, on o pol roka ešte nepristúpil na nohu. No nielenže som mal lepšie vykonaný zákrok a rýchlejšie zotavenie, aj tá starostlivosť bola neporovnateľná.
Prišiel som do nemocnice, ráno mi urobili vyšetrenia, poobede ma operovali, večer som mal druhú operáciu a na druhý deň na obed ma už prepustili z nemocnice. Mal som pridelenú zdravotnú sestru, ktorá približne v hodinových intervaloch prišla a pýtala sa, či niečo nepotrebujem. Takže, ak by som si mal znova zlomiť nohu, tak radšej tam.
Spomínali ste, že v Belgicku sú vyššie platy, ale aj vyššie náklady na život. Sú tam ľudia zvyknutí nehnuteľnosť vlastniť, alebo skôr uprednostňujú podnájom?
Je to zhruba polovica na polovicu.
Bývate v malom meste, ako tam vyzerá život?
Domy v meste, kde žijem, vyzerajú ako z katalógu. Všetci majú upravené záhradky, nemajú oplotené pozemky. Ulice sú čisté, upratané a pred domami nie sú smetné nádoby.
S odpadom to funguje tak, že ho odvážajú vo farebných vreciach priamo spred domov. Odpad musí byť roztriedený podľa materiálu. Zvyšný vyprodukovaný odpad Belgičania vozia na zberný dvor, kde ho pracovník ohodnotí a vy zaň zaplatíte danú sumu.
Pracovali ste aj vo Francúzku, kde bolo lepšie?
Platovo to bolo rovnako a ako krajina je podľa mňa Francúzsko krajšie. Momentálne som však spokojný v Belgicku.
Pavol Zagrapan: Plánujem sa vrátiť domov
Pavol odišiel z vysokej školy, aby si vyskúšal život a prácu v zahraničí, našetril si peniaze a zlepšil sa v anglickom jazyku. V Belgicku je tri roky a domov sa zatiaľ nechystá.
Do zahraničia ste odišli ako 22-ročný, ako ste sa dostali k práci v Belgicku?
V podstate po známosti. Len som sa pridal ku chalanom, ktorí tam už pracovali. Mal som vybavené ubytovanie aj dobre platenú prácu.
Čo tam robíte?
Stavebnú činnosť. Vylepšujeme a budujeme stajne pre zvieratá, najmä pre kone.

Vedeli ste jazyk?
Vedel, ale výrazne som sa v ňom zlepšil. Navyše som spoznal veľa fajn ľudí.
Do zahraničia ste odišli kvôli zárobku, viete si predstaviť, že tam ostanete žiť?
V Belgicku nie, pretože tu je veľká zmes národností, čo mi nie úplne mi to vyhovuje. Možno niekam inam, ale skôr mám v pláne vrátiť sa domov. Niekedy v budúcnosti.
Na Slovensku ale zarobíte niekoľkonásobne menej, viete si predstaviť tú zmenu?
Ak by ma tá práca bavila a napĺňala, tak si to predstaviť viem.
Sú náklady na život v Belgicku vyššie ako u nás?
Určite sú. Napríklad aj služby sú tu niekoľkonásobne drahšie. Ak by som mal porovnať potraviny, tak cenovo sú zhruba rovnaké, len kvalitnejšie. Mäso je drahšie ako u nás.
Nosíte si nejaké potraviny alebo drogériu na Slovensko?
Cestujem lietadlom, takže si neberiem nič.
Aké sú nevýhody práce na turnusy?
Málo času s rodinou a kamarátmi.
Momentálne ste slobodný. Viete si predstaviť začínať vzťah, keď pracujete mimo Slovenska?
Na Slovensku asi nie, keďže viac času trávim v Belgicku, tak by som si priateľku našiel skôr tam.
Ako trávite voľný čas?
Pracujem od rána do večera, večer mám tak štyri hodiny voľného času a počas toho varím večeru a na ďalší deň, potom pozerám filmy.
Vyhovuje vám to?
Momentálne áno. Nemám záväzky, takže využívam príležitosť na to, aby som si zarobil a mal sa v budúcnosti lepšie.