KYSUCE. Hoci by sa na Kysuciach vyskytovať nemali, na brehoch rybníkov ich možno stretnúť čoraz častejšie. Korytnačkám písmenkovým, ktoré do voľnej prírody na Slovensku vypustil človek, sa u nás darí.
Hoci tento predátor pre človeka nebezpečný nie je, do našej prírody rozhodne nepatrí. Ide o invázny druh, ktorý je nebezpečný pre rôzne druhy rýb a žiab a likviduje prirodzené biotopy.
Zároveň sa táto korytnačka stala konkurentom v boji o potravu pre niektoré naše plazy, napríklad užovku obojkovú.
„Korytnačka písmenková je podľa platnej legislatívy SR inváznym druhom, ktorý svojím pôsobením vo voľnej prírode spôsobuje škody na našich pôvodných druhoch fauny. Držbu a obchodovanie s ním zákon zakazuje," vysvetľuje zoológ Správy CHKO Kysuce Peter Drengubiak.

Z akvárií do rybníkov
Korytnačky na Kysuce nepatria, no predsa robia spoločnosť kysuckým rybárom.
„Prvú korytnačku som stretol na rybníku v Nesluši asi dva roky dozadu, odvtedy ich stretávam čoraz častejšie. Naposledy som ich videl hneď niekoľko, a to v malej vodnej nádrži nad Snežnicou,“ hovorí rybár Martin Švrček.
Hoci pri chove korytnačky písmenkovej je odporúčaná teplota vody najmenej 22 stupňov, zdá sa, že ani chladné kysucké rybníky jej nerobia problém. Niektoré tu dokážu dokonca prezimovať.
Korytnačka písmenková je dravá a patrí medzi všežravce. Živí sa prevažne hmyzom, larvami, červami, ale aj žabami, žubrienkami, chorými alebo menej pohyblivými rybkami, vodnými riasami a mäkkými časťami rastlín, čo ohrozuje rovnováhu nášho ekosystému.
Za ubúdanie pôvodných druhov živočíchov a rastlín je však zodpovedný jedine človek a jeho necitlivý prístup k prírode.
Ľudia sa zbavujú zodpovednosti
Zaobstarať si domáce zvieratko prináša mnoho benefitov, ktoré však idú ruka v ruke so zodpovednosťou. Starostlivosť o vodné korytnačky je náročná, navyše dorastajú až do veľkosti 30 centimetrov. Rastu korytnačky prispôsobujeme veľkosť jej nádrže i kŕmenie. Korytnačka písmenková sa pri správnej starostlivosti dožíva až 70 rokov.
Mnoho ľudí si pred zadovážením zvieraťa nezistí všetky potrebné informácie a z rôznych dôvodov sa časom rozhodne zvieraťa zbaviť.
Tu platí jedna všeobecná zásada, žiadneho doma chovaného živočícha, ktorého už nechceme, nikdy nevypúšťame do voľnej prírody.

„Korytnačku písmenkovú na Slovensku nie je v súčasnosti možné chovať, kúpiť, doviezť z iného štátu či vypúšťať do voľnej prírody, inak by bolo toto konanie v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, ako aj nariadením európskeho parlamentu a Rady EÚ o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov,“ hovorí zoológ.
Korytnačky môžete na Kysuciach stretnúť v stojatých alebo mierne tečúcich vodách s bahnitým dnom s bohatou vegetáciou, ktoré poskytujú možnosti na slnenie a úkryt.
Tieto zvieratá sú životne odkázané na prirodzený zdroj tepla, a tým je vo voľnej prírode slnko a jeho tepelné žiarenie. Počas slnečných dní ich teda môžete spozorovať na brehoch rybníkov alebo naplavenom dreve.
„V ideálnom prípade, ak ich správca alebo majiteľ vodnej plochy eviduje, mal by ich odchytiť a umiestniť do ZOO v Bojniciach, ktorá má štatút pre nakladanie s uvedeným druhom,“ dodáva na záver Peter Drengubiak.