ČIERNE. Ťažká technika a desiatky zasahujúcich hasičov ťahajúce stovky metrov hadíc. Taký obraz sa v sobotu 18. mája popoludní naskytol okoloidúcim aj turistom na Trojmedzí, mieste stretnutia hraníc Slovenska, Poľska a Českej republiky.
Pripravenosť dobrovoľných hasičských zborov horných Kysúc na hasenie rozsiahlych lesných požiarov preverilo taktické cvičenie na slovenskej strane hranice. Počas simulovaného cvičenia si hasiči vyskúšali svoje možnosti aj špeciálnu techniku. Prácu im sťažoval hustý lesný porast.

Medzinárodného cvičenia sa zúčastnili jednotky z Čierneho, Svrčinovca, Skalitého, Čadce, Oščadnice a za Českú stranu hasiči z Mostov u Jablunkova.

Taktické cvičenie situoval veliteľ zásahu Milan Moravec z Dobrovoľného hasičského zboru Čierne do tejto oblasti zámerne. Pre sklon terénu aj chýbajúci vodný zdroj bolo potrebné vyriešiť, aká metóda likvidácie požiaru bude najúčinnejšia a najekologickejšia. Členitý terén preveril pripravenosť jednotiek , komunikáciu veliteľa zásahu s veliteľmi jednotlivých zásahových úsekov, ako i veliteľov jednotlivých jednotiek.
Ťažko na cvičisku
"Tento terén na Trojmedzí sme vybrali práve pre jeho náročnosť, aby si naši hasiči precvičili pohyb aj orientáciu. Taktické cvičenia sú pre dobrovoľné hasičské zbory veľmi dôležité. Každé má svoje pravidlá, pri tomto sme trénovali hasenie požiaru v lesnom poraste v ťažko dostupnom teréne aj koordináciu a súčinnosť medzi jednotkami. Hasičské jednotky musia medzi sebou komunikovať, spolupracovať a pomáhať si,“ zdôraznil veliteľ zásahu Milan Moravec.

Lesné požiare vznikajú najčastejšie vinou nedisciplinovaných a nezodpovedných turistov alebo pri nedbalom pálení haluziny po výrube. Ich likvidácia je pritom veľmi náročná. Často ju komplikuje práve takýto neprístupný terén, silný vietor a prístup k vode. Pri tomto cvičení použili hasiči takzvaný jazierkový systém distribúcie vody.

"Jazierkový systém sa používa v teréne s vysokým prevýšením. Nádrže naplníme pomocou hadicového vedenia vodou, upevníme ich v rovine napríklad k stromom. Zapojíme čerpadlá a tlačíme vodu do nádrží a až k samotnému požiaru,“ vysvetlil veliteľ DHZ Skalité Anton Laš.
Zdolávali extrémny terén
Doplnil, že v prípade, že sa skombinujú negatívne faktory, ako napríklad neprístupný terén, nedostatok vhodných vodných zdrojov v okolí ohrozeného miesta, nepriaznivá meteorologická situácia a väčšia plocha požiaru, je vhodné použiť tento spôsob dopravy vody na požiarisko.
"Tento terén bol extrémne náročný. Ak by v tomto mieste reálne horelo, bolo by to veľmi problematické dostať pod kontrolu. Je dobré, že sme si preverili správne postupy pri stavaní jazierkových systémov, správny postup pri vytváraní diaľkovej dopravy vody z čerpadla do čerpadla, z cisterny do cisterny aj správne používanie techniky, ochranných pomôcok a materiálneho vybavenia," ozrejmil dobrovoľný hasič Miroslav Malik z Čierneho.

"Spoločne si nacvičíme postupy aj taktiku, spoznáme vybavenie jednotiek a čo do neho môžeme očakávať, čo je treba doplniť a obmeniť. Čo sa týka terénu bol veľmi náročný. Prednedávnom sme mali cvičenie v pralese Mionší kúsok od Hornej Lomnej a v porovnaní s týmto terénom to bolo omnoho ľahšie. Tu bolo veľa vyrúbaných stromov, ktoré tu ostali a sťažovali nám prácu. Nakoniec sme to zvládli a uhasili všetko, čo sa dalo," skonštatoval Tomáš Kohút, veliteľ dobrovoľných hasičov z Mostov u Jablunkova.
Pomôžu eurofondy
"Bohu na slávu, blížnemu na pomoc.“ To je heslo dobrovoľných hasičov, ktorého sa drží aj Dobrovoľný hasičský zbor v Čiernom. Často na úkor vlastného času pomáhajú obyvateľom v obci v rôznych neľahkých situáciách, okrem toho vychovávajú mládež v tímovom a športovom duchu.
Je obdivuhodné, že aj v tejto dobe sa nájde takáto početná skupina hasičov dobrovoľníkov, ktorí chcú a vedia, čo majú v takýchto ťažkých situáciách robiť.

Dobrovoľní hasiči boli desiatky rokov podfinancovaní a vybavení minimálnym množstvom technika. Aj toto cvičenie ukázalo rozdiel vo vybavení medzi českými a slovenskými dobrovoľnými hasičmi.
"Sme súčasťou Trojmedzia, najnavštevovanejšieho turistického bodu na Kysuciach. Pre týchto nadšencov sa musíme ako obec posnažiť, aby sme prostredníctvom externých zdrojov, teda eurofondov a spolupráce s Českou republikou a Poľskom, zabezpečili ich dostatočnú vybavenosť. Je až zarážajúce, aký je rozdiel v materiálno technickom vybavení zborov v podobných obciach na opačných stranách hranice," odpovedal na otázku redakcie MY Kysuce, ako zlepšiť vybavenie dobrovoľných hasičov, starosta Čierneho Peter Staňo.
Z histórie DHZ Čierne
Prvý dobrovoľný hasičský zbor bol v obci Čierne založený na základe zasadnutia ustanovujúcej schôdze dňa 27. apríla v roku 1928. Veliteľom novovzniknutého zboru sa stal Ignác Jančár. Vo svojich počiatkoch zápasili najmä so slabým materiálnym vybavením. Medzi vybavenie totiž patrila len jedna štvorkolesová striekačka, tri hadice a pár plátených opaskov s obuškami. V roku 1932 s situácia o niečo zlepšila, nakoľko zakúpili nové hadice a taktiež prívesný vozík s otáčacím bubnom.
Zbor mal taktiež svoju zbrojnicu. Bola umiestnená v hostinci Rozy Altmanovej, ktorý bol neskôr známy tiež ako hostinec Františka Stráňavu. Na činnosť zboru ťažko zasiahla svetová hospodárska kríza v tridsiatich rokoch minulého storočia. Mnoho aktívnych členov zo zboru taktiež odišlo. Svoju činnosť obnovili až v roku 1941 pod vedením veliteľa Ondreja Staňa.
