KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Cyklotrasa, ktorá má prepojiť Dolné Kysuce s krajským mestom Žilina, je hudbou budúcnosti. Podľa najnovších vyjadrení primátora Mariána Mihaldu sa cyklotrasy tak skoro nedočkáme.
„Prvé úseky by sa mohli začať stavať začiatkom roka 2026, skôr to určite nebude. Aj ten rok 2026 je len za ideálnych podmienok,“ povedal primátor vo verejnej diskusii, ktorá sa uskutočnila v utorok 21. mája v Kysuckom Novom Meste.

Prvé slová o cyklotrase padli v roku 2018
Plánovanie sedemnásťkilometrovej cyklotrasy začalo už v roku 2018.
Podľa primátora sa reálne kroky k plánovanému projektu začali v roku 2019. Mesto vtedy začalo rokovať s kompetentnými úradmi, Národnou diaľničnou spoločnosťou a Železnicami Slovenskej republiky.
V roku 2021 sa začalo s projektovou dokumentáciou pre územné rozhodnutie, v roku 2022 bolo možné zapracovanie pripomienok dotknutých strán.
„Komplikácie vznikajú aj kvôli trom prebiehajúcim líniovým stavbám, to je výstavba diaľnice, modernizácia železníc a spomínaná cyklotrasa. Tieto projekty musia nájsť prienik, aby nedochádzalo k problémom pri ich realizácii,“ vysvetlil Peter Mráz, vedúci oddelenia cyklodopravy a dopravných stavieb.
Dodal, že pri projektoch, ktoré nesprevádzajú žiadne komplikácie, trvá približne päť rokov od vydania projektovej štúdie po vydanie stavebného povolenia.
Päťmiliónová investícia
Hrubý odhad ceny za túto cyklotrasu je podľa Petra Mráza päť miliónov eur. Doteraz sa náklady na veci súvisiace s plánovaním cyklotrasy vyšplhali na 190-tisíc eur. Primátor dodal, že odhadované náklady pred začatím výstavby sú ďalších 250-tisíc.

Kysucké Nové Mesto je nielen technickým, ale aj finančným patrónom projektu. Mesto zatiaľ do realizácie investovalo 78-tisíc eur. Na spolufinancovaní sa podieľajú aj okolité obce, a to aj tie, cez ktoré cyklotrasa neprechádza.
Mesto tiež zriadilo transparentný účet, na ktorý môžu prispieť podnikateľské subjekty, ale aj súkromné osoby.
Vysporiadanie pozemkov je beh na dlhé trate
Výstavba prvých úsekov by sa mala začať v roku 2026. Pôjde o tri úseky, a to od Žiliny po železničný most ponad rieku Kysuca v Rudinke, od futbalového ihriska v Rudinke po koniec zastavaného územia Kysuckého Nového Mesta, od Kysuckého Lieskovca popri železničnej trati.
Podľa Petra Mráza ide o úseky, na ktorých sa nachádza minimum súkromných pozemkov. Príprava a samotné podpísanie zmlúv je však zdĺhavý byrokratický proces.

„Vysporiadanie pozemkov je beh na dlhé trate, hoci cyklotrasa je spoločným záujmom nás všetkých,“ dodal.
Cyklotrasa sa teda bude budovať postupne. Na jednotlivé úseky bude mesto postupne žiadať stavebné povolenia hneď, ako to situácia umožní.
Na divácku otázku, prečo je cyklotrasa pre mesto taká dôležitá, primátor odpovedal: „Cyklotrasa je spoločným záujmom nás všetkých. Jej hlavným zmyslom je rekreácia, no nemenej dôležitý je rozvoj cyklodopravy.“
Dopravná situácia na trase Žilina – Čadca je dlhé roky v kritickom stave a cyklotrasa, ktorá prepojí Žilinu s Kysucami by mohla v značnej miere odľahčiť prehustenú premávku na tomto úseku.
Hoci samozrejme, problematickú dopravu na Kysuciach vyrieši až diaľnica.
Cyklotrasa Dunajov – Ochodnica – Budatín
Kysucká cyklotrasa má prepojiť Horné a Dolné Kysuce so Žilinou a zároveň nadviazať na Vážsku cyklomagistrálu. 17-kilometrový úsek, ktorý treba vybudovať, prechádza prevažne popri rieke Kysuca. Kysuce by tak konečne poskytli cyklistom, ale aj vodičom bezpečnejšiu a plynulejšiu dopravu, a prispeli by tak k zlepšeniu žalostnej dopravnej situácie.