ČADCA. Pitie piva, vína a tvrdého alkoholu je u tínedžerov na Kysuciach menej časté, než tomu bolo pred dvoma rokmi. Informovala o tom Mestská polícia v Čadci na základe výsledkov anonymných prieskumov, ktoré vykonali v rámci preventívnych aktivít drogovej závislosti na základných školách.
Do prieskumu zahrnuli aj výsledky z dotazníkov štyroch stoviek detí, ktoré v tomto roku navštívili interaktívny protidrogový vlak Revolution train.
„Trendy sú priaznivé. Dochádza k zníženiu konzumácie alkoholu u tejto vekovej skupiny,“ informovala Marcela Voreková z oddelenia prevencie Mestskej polície v Čadci s tým, že podľa porovnania výsledkov s rokom 2021 sa rizikové správanie mládeže v meste Čadca zlepšuje.
Prvý kontakt v rodine
Doplnila, že prvý experiment detí s alkoholom sa objavuje v trinástich rokoch a skúsenosť s alkoholom má takmer 60 percent žiakov.
„Aj cielená prevencia prináša svoje ovocie. V porovnaní s rokom 2021 je to o 22 percent menej. Najväčší nárast môžeme vidieť medzi trinástym a pätnástym rokom. V mnohých prípadoch ide o situácie, keď sa dieťa k alkoholu dostalo pri rôznych rodinných príležitostiach alebo oslavách. Až 66 percent detí získalo prvý alkohol od rodiny a 26 percent od kamarátov. Hlavným dôvodom, prečo skúsili alkohol, je u viac ako polovice detí zvedavosť, štvrtinu predstavuje rodina a nasleduje zábava a kontakt s kamarátmi,“ doplnila Voreková.

V prieskume padla aj otázka, koľkí z opýtaných konzumovali alkohol za posledných sedem dní. Pozitívne odpovedali štyri percentá, čo je rovnako pokles oproti dvanástim percentám v roku 2021. Aj keď počet detí, ktoré konzumujú alkohol postupne klesá, stále vysoké percento súvisí s tolerantným postojom spoločnosti k pitiu alkoholu.
Ochutnávanie alkoholu deťmi považujú odborníci za rizikové s ohľadom na možnú závislosť v budúcnosti.
Ako pre TASR uviedla terapeutka a riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok v Prešove Denisa Šoltésová, pracujú s desať a viacročnými deťmi, ktoré sú závislé.
„Budem citovať inú odborníčku v tejto problematike na Slovensku Sabínu Brédovú z Občianskeho združenia Prima, ktorá povedala, že prvými dílermi drog alebo psychoaktívnych látok vo vzťahu k deťom sú zvyčajne rodičia. My si to niekedy neuvedomujeme, ale zo žartu ponúkneme deťom pivo. Potom sa smejeme, ako sa dieťa tvári, alebo mu dáme ochutnať likér či čokoládu, ktorá obsahuje alkohol. Veľmi sa na tom vieme ako rodičia zabávať, alebo sme možno aj hrdí,“ vysvetlila Šoltésová.

Takýmto spôsobom rodičia súhlasia s užívaním alkoholu u malých detí a prvý kontakt s ním je na Slovensku vo veľmi nízkom veku.
„Pracujeme s desať, 11-ročnými deťmi, ktoré už majú problémy s alkoholom a verejnosť je niekedy veľmi prekvapená. Ak vyhľadá pomoc rodič dieťaťa vo veku 11 rokov, tak tá história ochutnávania je asi dlhšia,“ zdôraznila odborníčka.
Cigareta v dvanástich, marihuana v štrnástich
Podľa dát zozbieraných Mestskou políciou v Čadci za rok 2022 na vzorke 405 žiakov deti začínajú experimentovať s tabakovými výrobkami okolo dvanásteho a trinásteho roku, priemerný vek začínajúcich fajčiarov bol 13,5 roka.
„S porovnaním s rokom 2021 je to o 18 percent menej. Šesť z desiatich detí si cigaretu zohnalo od kamarátov, 18 percent od rodiny a desať percent si ich kúpilo v bežnom obchode. Pokiaľ ide o motiváciu k prvému skúsenosti s cigaretou, u troch štvrtín prevažuje zvedavosť, nasleduje kontakt s kamarátmi. Pätnásť percent detí si cigaretu zapálilo z nudy,“ konštatovala Marcela Voreková.
Prieskum tiež ukázal, že skúsenosti s marihuanou majú tri percentá detí (v roku 2021 štyri percentá), a začínajú sa objavovať od 14 rokov.
„Zohnať si marihuanu je bezproblémové pre 14 percent žiakov, decká ja vyhľadávajú zo zvedavosti. Takmer polovicu na to nahovoria kamaráti, zo zábavy si ju dá štvrtina opýtaných. Štvrtina z tých, ktorí majú skúsenosti s marihuanou uviedla, že jej užívanie má malé, alebo len stredné riziká,“ dodala Voreková.
