DOLNÝ VADIČOV. Na vybraných miestach a na nástupových turistických trasách prírodnej rezervácii Ľadonhora v okrese Kysucké Nové Mesto postupne pribúdajú nové informačné tabule.
Návštevníkom vysvetľujú, ako reagovať pri stretnutí s medveďom a upozorňujú na výskyt tejto šelmy. Dodržiavanie osvedčených pravidiel podľa ochranárov výrazne zníži možnosť blízkeho stretu a konfliktu s našou najväčšou šelmou.
Informovala o tom Správa Chránenej krajinnej oblasti Kysuce na sociálnej sieti.
Návštevníci sa vďaka nim dozvedia, ako by sa mali správať v území s výskytom medveďa, aby minimalizovali možnosť stretu, a tiež čo treba robiť, ak spozorujú šelmu na väčšiu vzdialenosť. Sú tam tiež odporúčania, čoho sa vyvarovať, ak sa k ľuďom medveď priblíži.

Nechýbajú však ani rady, ktorých by sa mal človek držať vtedy, ak už sa stane, že sa náhodne s medveďom stretne, prípadne na neho zaútočí. Takéto prípady sú podľa ochranárov zriedkavé a pozorní návštevníci skôr majú príležitosť na výnimočný zážitok vidieť našu najväčšiu šelmu v prirodzenom prostredí.
Nie je však na škodu osvojiť si tieto zásady ešte skôr, ako sa turisti vyberú na prechádzky kysuckou prírodou.

Na človeka útočí medveď podľa odborníkov väčšinou v prípade, že sa cíti ohrozený alebo keď hľadá potravu.
Nadnesene sa zvykne hovorievať, že o tom, ako človek zareaguje pri stretnutí s medveďom, nerozhoduje on, ale naša najväčšia šelma. Svoje o tom vie aj dobrovoľný hasič Tomáš, ktorého v oblasti Ľadonhory napadla medvedica a prežil hlavne vďaka hrubému oblečeniu a šťastnému pádu do rokliny.
"V takomto prípade neexistuje žiadny recept ani odporúčanie. Človek sa môže len chrániť, modliť a dúfať, že všetko dobre dopadne. V takom bleskurýchlom momente nepomôže pištoľ, ani puška. Aj keby som sprej práve držal v ruke, tak by sa k medvedici ani nedostal. Iné je, keď je od vás desiatky metrov. Viete sa pripraviť, ustúpiť. Dobré je aj robiť hluk. Zver sa dozvie, že v lese niekto je a môže odísť," prezradil v rozhovore pre redakciu MY Kysuce Tomáš Mozoľ z Poviny.
