SNEŽNICA. Malá kysucká obec je na Slovensku známa najmä každoročným septembrovým MTB maratónom, ktorého sa účastnia cyklisti nielen z celej krajiny, ale aj zo susedných štátov. Okrem horských cyklistických trás ponúka aj nádherné výhľady z okolitých vrchov.
O tom, čo Snežnicu čaká v tomto roku, sme sa zhovárali s jej starostom Milanom Hlavatým.

Väčšina kysuckých obcí má problém s ubúdajúcim počtom obyvateľov, to však nie je prípad Snežnice.
Počet obyvateľov sa nielen zvyšuje, ale zároveň sa nám obec omladzuje, nakoľko sa k nám sťahujú najmä mladé rodiny. Vekový priemer obyvateľov je u nás aktuálne 38 rokov.
Môže za to určite naša poloha, keďže zo Snežnice je veľmi dobrá dostupnosť do Kysuckého Nového Mesta, ale aj Žiliny. Zároveň máme dobrú občiansku vybavenosť obce a krásnu prírodu. To mnohé rodiny motivuje k tomu, aby si tu stavali rodinné domy a budovali zázemie.
Stavia sa aktuálne najmä na vyššom konci obce, kde vznikla nová časť Hrby. Je možné, že sa v budúcnosti obec prepojí so žilinskou časťou Zástranie?
Ja dúfam, že nie. Prepojenie tam už je, dá sa prejsť poľnou cestou. Už teraz je na cestách dosť áut, premávka po prepojení by bola neudržateľná. Určite by som bol proti tomu, aby tam bol hlavný ťah.
Chodia do tejto novovzniknutej časti obce autobusové spoje?
Nechodia tam všetky, ale áno. Toto je však skôr v kompetenciách Žilinského samosprávneho kraja a Slovenskej autobusovej dopravy. My určite budeme žiadať o to, aby spoje postupne pribúdali.
Čo je podľa vás najväčší problém Snežnice?
Pre mňa je najväčší problém to, že si obec sama spravuje vodu a kanalizáciu, čo nám spôsobuje nemalé problémy. Myslím si, že toto by mali spravovať Severoslovenské vodárne a kanalizácie, tie však nemajú záujem to prebrať.
Hoci sa snažíme robiť to najlepšie ako vieme, nemáme toľko zamestnancov ani odborníkov. Takže všetko robíme v rámci našich možností. Navyše, keď stúpli ceny energií, tak nás čistička vyšla niekoľkonásobne viac.
Má obec dostatok zamestnancov na všetky potrebné práce?
Nakoľko sme malá obec, veľa vecí robíme svojpomocne. Ja sám som popri starostovaní aj správca cintorína a riešim aj veci okolo vody a kanalizácie. Je toho veľa, čo je v našej vlastnej réžii.
Aké projekty plánujete realizovať v tomto roku?
Tento rok sme boli úspešní v dvoch veľkých projektoch. A to je rozšírenie vody a kanalizácie v už spomínanej časti Hrby.
Zároveň sme uspeli aj vo výzve na rozšírenie poľných ciest, takže tento rok naozaj máme čo robiť. Ostatné veci budú musieť počkať.
Aké kultúrne podujatia u vás môžu ľudia navštíviť?
Každoročne pripravujeme uvítanie detí do života, obecný ples, oslavu fašiangov a samozrejme sviatky ako deň matiek, deň detí aj deň otcov.
Na jeseň mávame obecné hody a posedenie s dôchodcami.

Ako mladí ľudia vnímajú tieto podujatia? Zapájajú sa aj tí novo prisťahovaní obyvatelia?
Tieto podujatia sú naozaj obľúbené a navštevujú ich aj noví obyvatelia, čo ma veľmi teší. Snažíme sa ich plnohodnotne začleniť a možno touto cestou aj pozvať do komunitného života v obci, či už sú to športové organizácie, alebo spoločné podujatia.
Zároveň už aj v obecnom zastupiteľstve máme poslancov z nových častí, čo ma veľmi teší a verím, že spoločne budeme pracovať na tom, aby sa Snežnica rozrastala a zveľaďovala aj naďalej.