RAKOVÁ. Počas posledných rokoch sa v Rakovej zamerali aj na realizáciu viacerých projektov na zlepšenie klímy, životného prostredia a energetickú úsporu.
Súťaž o najlepšiu samosprávu na Slovensku v oblasti využívania inovatívnych smart technológií každoročne organizuje aj Združenie miest a obcí Slovenska. Raz ročne sa tak inteligentné projekty dostanú aj do povedomia širokej verejnosti.
Do tohtoročnej súťaže nominovalo regionálne združenie miest a obcí Kysúc práve obec Raková. Dostala sa do finálneho výberu, vzápätí získala titul najlepšia obec na Slovensku vo využívaní inteligentných technológií a inovácií za rok 2024.
Pre svoj rozvoj využíva moderné riešenia v oblasti zníženia produkcie skleníkových plynov.
Pre zníženie energetickej náročnosti obecných budov, materskej aj základnej školy, investovala do fotovoltických článkov využívajúcich slnečnú energiu s napojením na úložné systémy elektriny.
Vykurovanie riešia v obci nízkoenergetickými tepelnými čerpadlami. Ročne tak v obecnom rozpočte dokážu ušetriť viac ako 30-tisíc eur.

„Je to významná úspora elektriny aj zemného plynu. Tieto peniaze môžeme potom použiť na opravy ciest, chodníkov, detských ihrísk, teda skrášlenia obce. Má to však aj ďalší efekt. Treba si uvedomiť, že nielen výfukové plyny, ale aj vykurovanie rodinných domov aj verejných budov spôsobuje zvyšovanie splodín CO2 a tým otepľovanie krajiny. Šetrením energií zároveň šetríme aj životné prostredie,“ informoval starosta Rakovej Anton Heglas, ktorý sa aj súkromne venuje využívaniu obnoviteľných zdrojov energie.
„Vyrobenú elektrickú energiu ukladáme do batériového úložiska. Odtiaľ ju čerpáme napríklad pri varení v školskej jedálni aj na verejné osvetlenie v nočných hodinách,“ uviedol príklad starosta obce.

Doplnil, že prvotné investície do technických riešení sa postupne vracajú v úsporách za elektrinu a plyn.
Súčasný stav technologického pokroku ponúka rozsiahle možnosti pre rozvoj infraštruktúry. Takmer pred desiatimi rokmi začali v obci svietiť stovky úsporných LED svietidiel, využívajú aj rôzne elektronické informačné a komunikačné systémy.

V minulom roku sa pustili do výmeny autobusových zastávok. Tie sú vybavené informačným LED displejom o pravidelných odchodoch spojov aj nabíjačkou na mobilné telefóny.
V modernizácii infraštruktúry, ale aj ďalších oblastí bude obec pokračovať aj naďalej. Na rade je pripravovaná kompletná rekonštrukcia kultúrneho domu.
„Zateplenie, klimatizácia či toaleta pre imobilných. Vyšším počtom panelov chceme posilniť fotovoltickú elektráreň až na výkon 50 kilowattov. Pri tomto výkone už môžeme namontovať aj nabíjačku na elektroautá,“ dodal starosta Anton Heglas.
Pre tvorbu inteligentnej obce je dôležité zbieranie, zdieľanie a analýza dát o svojom fungovaní. Vďaka novým technológiám a internetu môžu mať predstavitelia obce priamu interakciu s obyvateľmi a s infraštruktúrou slúžiacou na monitorovanie stavu v obci.
So správnym plánovaním a investíciami môže teda samospráva zlepšiť svoju funkčnosť, dlhodobú udržateľnosť a zvýšiť životnú úroveň svojich občanov.
Vyhodnotenie súťaže a jej slávnostné vyhlásenie sa konalo počas snemu Združenia miest a obci Slovenska 28. mája v Bratislavskej Inchebe.
Súčasťou ocenenia bola aj finančná čiastka tisíc eur, ktorá bude po rozhodnutí obecného zastupiteľstva použitá na ďalší rozvoj dediny.
