TŘINEC. To, že Slováci, najmä Kysučania, pokladajú klub HC Oceláři Třinec za svoj vlastný, je dobre známe. Kysučana však nájdeme aj na pozícii marketingového manažéra. PETER HARVAN pracuje v klube už štrnásť rokov.
Počas svojho pôsobenia v Třinci zažil výstavbu novej WERK arény a marketing sa v jeho začiatkoch robil úplne inak.
Oceliari dosiahli v tomto roku piaty titul v rade. Nie je to však len o samotnom hokeji. „Z môjho pohľadu sú dôležité tri veci – zázemie, kvalitné služby a hokej,“ hovorí.
Po finále znelo zo všetkých strán „zlatá família“, merch, ktorý hrdo na sebe nosí každý fanúšik. Dokonca aj pri vzniku tohto slovného spojenia má svoj podiel jeden zo slovenských hokejistov.
Dlhodobo je na Třinec v predaji len veľmi málo vstupeniek. Aréna patrí k najmenším v rámci českej extraligy. Že sa najúspešnejší českí tím rozhodol pre arénu s tak malou kapacitou, má svoj význam. Ten nám objasnil Peter Harvan, ktorý zároveň hovorí, že keby sa aréna budovala teraz, nič by nezmenili.
V rozhovore sa ďalej dozviete:
- V čom sú dresy Oceliarov jedinečné,
- prečo sa pri výstavbe novej WERK arény rozhodli pre menšiu kapacitu,
- ako sa Peter Harvan dostal do klubu,
- ako vznikol merch zlatá família,
- ktorý slovenský hokejista ako prvý nazval klub família,
- ako sa robil marketing pred 14 rokmi a dnes,
- ako funguje fanúšikovský kotol,
- prečo je v predaji len niekoľko stoviek vstupeniek na zápasy.
Ako ste sa dostali do klubu HC Oceláři Třinec?
Bolo to po vysokej škole, ktorú som študoval v Ostrave a následne som sa v rámci regiónu uchytil v jednej obchodnej firme. Po ročnej skúsenosti som potreboval zmenu, pretože tá pozícia nebola úplne ideálna a skúsil som šťastie v športovom klube, keďže aj moje zameranie na škole bol športový manažment.
Zhodou okolností prebiehala generačná výmena na mojej pozícii a dostal som šancu. Dnes som tu už štrnásť rokov.
Aké boli začiatky v športovom manažmente?
Boli skvelé, mal som pri sebe osobu, ktorá mi veľmi pomáhala. Celé to bolo na inej úrovni ako je dnes. Organizácia fungovala inak, ako funguje v súčasnosti v novej aréne, s novými možnosťami.
Začínal som ešte v starej aréne, keď ešte digitálne média neboli na takej úrovni ako dnes. Práca bola iná, ale určite poučná. Z tej doby som si mnoho veci zobral do tej dnešnej.

Čo všetko obnáša pozícia marketingového manažéra v hokejovom klube?
Záleží to od obdobia, v ktorom sa nachádzame, respektíve v časti sezóny. Vzhľadom k tomu, že v posledných rokoch hráme až do samého konca, začína nám nová sezóna takmer hneď po spontánnej oslave titulu. Prvé dni sa teda venujeme ukončeniu sezóny po formálnej stránke, zhodnotíme a vyhodnotíme nastavené ciele a behom následných dní začíname rozhovory s partnermi ohľadom novej sezóny.
Obdobie leta je z nášho pohľadu jednou z najdôležitejších častí, keďže naše oddelenie nie je len marketingové, ale hlavne obchodné. Naším primárnym cieľom je v predsezónnom období naplniť rozpočet klubu tak, aby spĺňal požiadavky ambicióznej organizácie.
Marketingovo však tiež nespíme, pripravujeme obsah, ktorý budeme divákom dávkovať počas sezóny, nastavujeme grafický dizajn, ktorý aplikujeme nielen na sociálne siete a web, ale napríklad aj na dresy či všetok tlačený materiál. Jednoducho, aby bolo z pohľadu diváka jasné a zrejmé, akým smerom sa klub uberá.
Následne sa venujeme hokejovým zápasom a ich organizácii. Každý zápas je pre nás dôležitý a snažíme sa, aby divák dostal maximálnu dávku zábavy a zážitku, či už príde na derby s Vítkovicami, alebo na takzvaný neatraktívny zápas s Karlovými Varami.
Ako sa robil marketing pred 14 rokmi?
Výrazne inak, dnes žijeme v digitálnej dobe, každý má mobilný telefón či smartphone, čo vtedy samozrejmosťou nebolo. Osloviť fanúšika dnes je pomerne jednoduché, všetko čo potrebujete, dostanete k nemu okamžite či v určitom čase. Vtedy sa to riešilo dopismi, posielali sa e-maily.
No pracovať s fanúšikmi, ktorí e-mail nemali, nebolo jednoduché. Takže sme na nich cielili plagátmi, letákmi, čo je spôsob komunikácie, ktorý dnes už pomaly upadá a všetko na vás bliká každú sekundu v telefóne.
Čo ste si z tej doby zobrali do súčasnej?
Najmä to, že si viem predstaviť, ako veľmi ťažké je dostať sa k fanúšikom. Preto si vážim, že dnes máme možnosť pracovať takýmto spôsobom a neberieme to ako samozrejmosť. Stále máme publikum relatívne staré, takže práve teraz zúročujeme naše skúsenosti z tej doby, keď sme pracovali ešte v starej WERK aréne.
Akým aktivitám sa v klube venujete?
V minulej sezóne sme sa venovali najmä deťom. Robili sme detské zápasy, ktoré sa uskutočnili niekoľkokrát v sezóne. Mali sme tu rôzne školy z okolia, ktoré vytvorili na daný zápas choreografiu s našimi fanúšikmi. Pred zápasom sme mali stretnutia s naším kotlom a učili sa pokriky.
Deti mali možnosť robiť detského reportéra, dostali sa do kabín, kde vyspovedali hráčov. Chceli sme tým podporiť vzťah tých najmenších k hokeju a klubu, aby sa už od začiatku cítili súčasťou.
Deti zo škôl kreslili jednotlivých hráčov. Následne sme predstavovali hráčov v kreslenom prevedení v podaní detí. Bolo to veľmi milé aj vtipné, samotní hráči sa bavili, ako ich vidia školáci.
V poslednej dobe sa snažíme zameriavať práve na to, aby sa deti a rodiny u nás cítili dobre. Aj preto, že cítime, že publikum je stále relatívne staré, chceli by sme, aby deti vnímali, že sú u nás vítané. Aj to je náš dlhodobý cieľ, omladiť publikum. Deti majú u nás teplo, čisto a mnoho spôsobov ako sa zabaviť. Vo fun zóne máme rôzne aktivity a v neposlednom rade detský kútik, v ktorom sa o deti postarajú naše hostesky.
Ako funguje fanúšikovský kotol? Má ho klub nejak podchytený, alebo je to samostatná jednotka?