KYSUCE. Ďalšiu pomoc dobrovoľným hasičom pripravuje v tomto roku radnica v Krásne nad Kysucou. Štyri kysucké samosprávy získali z cezhraničného programu Interreg Poľsko-Slovensko viac ako jeden milión eur na dovybavenie dobrovoľných hasičských zborov a vytvorenie spoločného varovného systému medzi jednotkami zo Slovenska a Poľska.
Na medzinárodnej spolupráci sa dohodli Krásno nad Kysucou, ktoré je hlavným partnerom projektu, Čadca, Oščadnica a Skalité, z poľskej strany sú partnermi projektu gmina Rajcza a Milowka.
„Momentálne neexistuje spoločný záchranný slovensko-poľský systém varovania a zásahov. Je tu však potenciál spolupráce, pretože v prípade zásahov sú často štátne záchranné zložky krajín vzdialenejšie ako tie z opačnej strany hranice. Chýba systém ochrany spoločného pohraničného územia, najmä lesného, ktorý sa rozprestiera spoločne v oboch krajinách, najmä v lokalizácii tohto projektu,“ vysvetlil zámer primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa s tým, že vybudovaním takéhoto systému sa zvýši prevencia katastrof na veľkom území priamo pri hranici Slovenska a Poľska.

Podľa jeho slov každý z dobrovoľných hasičských zborov potrebuje rozšíriť vybavenie záchrannou technikou, či už vozidlami, alebo nástrojmi. Vzhľadom na lokalitu partnerov – lesné a horské oblasti pohraničia, si obstará šesť terénnych motorových záchranných vozidiel s pohonom 4 x 4, štyri osobné motorové vozidlá pre hasičov a hasičské motorové vozidlo 4 x 4.
Výbava bude obsahovať aj veľkokapacitný zásobník kvapalín, benzínové čerpadlo na lesné požiare, zásahové hadice, motorové píly, autonómne dýchacie prístroje ADP s maskou, termokameru, zásahové oblečenie na lesné požiare, prívesný vozík, protipovodňové čerpadlá, protipovodňové steny, defibrilátor.
Technika zakúpená v rámci tohto projektu bude nasadzovaná pri rozsiahlych požiaroch v ťažko dostupnom teréne, ako aj pri povodni, kalamitách.
„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme naše dobrovoľné zbory pripravili na situácie, ktoré môžu kedykoľvek nečakane nastať. Hovorím o povodniach a ochrane majetku, o požiaroch a čo najrýchlejších zásahoch pri nich a o katastrofách, ktoré si vyžadujú okamžitú reakciu. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať a vytvoríme také podmienky, aby obyvatelia našich krajov žili v bezpečí,“ doplnil Jozef Grapa.

Súčasťou projektu bude aj výmena skúseností medzi slovenskými a poľskými jednotkami na spoločných školeniach, cvičeniach koordinácie činností, ktoré potom predvedú aj verejnosti. Prostredníctvom vzdelávacích aktivít na základných školách chcú hasiči zvýšiť povedomie detí na oboch stranách hranice o zmierňovaní a prispôsobovaní sa klimatickým zmenám a o predchádzaní negatívnym následkom živelných pohrôm.
„Aby sme dostali do povedomia občanov, ako majú reagovať, keď zbadajú požiar alebo inú živelnú udalosť, na aké číslo majú volať a čo by malo obsahovať toto oznámenie,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou.
Zároveň ocenil prácu dobrovoľných aj profesionálnych hasičov, ktorí sú podľa jeho slov najlepšie zorganizovanou organizačnou zložkou v našom štáte.
„Dobrovoľným hasičom pomáhame dlhodobo a systematicky a táto pomoc má obrovský zmysel. Kvalitné zbory dobrovoľných hasičov znamenajú aj väčšie bezpečie ľudí. Dôjde k zlepšeniu vybavenosti a pripravenosti jednotky, a tým zrýchleniu akcieschopnosti,“ uzavrel Grapa.