RAKOVÁ/BRATISLAVA. Aj menšie deti môžu robiť veľké veci, ktoré sú neraz výzvou aj pre dospelákov. Pomáhajú kde treba, rozdávajú dobro a neváhajú zachrániť aj ľudské životy.
Občianske združenie Detský čin roka po 24. raz ocenil tie najstatočnejšie skutky, ktoré sa diali po celom Slovensku. Dostali ho deti, ktoré niekomu zachránili život, postarali sa o svojich blízkych, pomohli chorej spolužiačke či inak prejavili empatiu, odvahu a porozumenie v každodennom živote.
V poradí 24. ročník projektu sa konal pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Špeciálnu Cenu Sašky Fischerovej – Malý veľký čin získal Milan Matejčík, žiak šiesteho ročníka Základnej školy Milana Mravca v Rakovej, ktorý pomáha svojmu nevidiacemu susedovi.

"Volám sa Milan, som žiakom šiesteho ročníka. Bývam v dedine Raková so svojimi rodičmi v malom domčeku. Starám sa o slepého suseda Emila. Nosím mu vodu, jedlo a keďže nemôže chodiť, lebo je slepý, pomáham mu ísť na potrebu. Má 73 rokov, býva u nás doma. Niekedy je to veľmi náročné, hlavne večer, keď som už unavený a on potrebuje moju pomoc. Som rád, že mu pomáham," napísal v liste pre Detský čin roka šiestak Milan.
Spoločne s vyše päťdesiatimi nominovaných deťmi projektu Detský čin roka 2023 bol pozvaný do prezidentského paláca. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová osobne zagratulovala všetkým oceneným a nominovaným za ich úsilie, empatiu a ochotu pomáhať.

"Ocenení žiaci a žiačky, ale aj nominovaní na Detský čin roka, potvrdzujú, že naša najmladšia generácia dokáže pomáhať, má odvahu aj veľké srdce. Gratulujem k získaným cenám a vyjadrujem rešpekt k tomu, čo dokázali – či je to záchrana ľudského života, pomoc ľuďom v núdzi, chorým či zdravotne znevýhodneným, alebo hoci aj našim štvornohým priateľom povedala Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky.
Podľa jej slov si osobitné poďakovanie zaslúžia aj tvorcovia projektu Detský čin roka a jeho propagátori. Je veľmi dôležité, že sa príbehy, ktoré sú jeho súčasťou, dostávajú aj do škôl.
"Malí hrdinovia a hrdinky sú tak inšpiráciou pre ostatných rovesníkov, čo je nesmierne cenné najmä v časoch, kedy naša spoločnosť čelí toľkým negatívnym javom. Najmladšia generácia ma presviedča, že Slovensko sa nemusí báť svojej budúcnosti," dodala prezidentka.
Štyridsať skutočných príbehov o dobre čítalo 26 061 detí z 318 slovenských škôl a cez reálne príbehy sa učili ako pomáhať ľuďom i prírode.
"Projekt Detský čin roka je ako „terapia dobrom“. Všetci, deti i my dospelí, potrebujeme vedieť, že sa okolo nás dejú aj dobré veci. Keď sme konfrontovaní s reálnym, skutočným príbehom, v ktorom je dieťa citlivé a vnímavé voči svetu okolo, je empatické a nezištne pomáha, je to tá najlepšia cesta nielen pre to dieťa, ale aj pre nás dospelých ako si v sebe kultivovať dobro,“ dodala k projektu Saša Broadhurst-Petrovická, štatutárka OZ Detský čin roka.
