ČADCA, KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Kysucká nemocnica v Čadci uspela so svojím projektom vo výberovom konaní Ministerstva zdravotníctva SR na poskytovateľov ambulantnej pohotovostnej služby (APS). Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.
Ambulancia pohotovostnej služby pre dospelých bude v nemocnici poskytovať zdravotnú starostlivosť od 1. júla v čase od 16. do 20. hodiny.
Nemocnica v Čadci uspela aj vo výberovom konaní na pevný bod APS pre deti a dorast. Pre okres Kysucké Nové Mesto bude prevádzkovateľom pohotovosti pre deti a dorast Fakultná nemocnica v Žiline.
Kysucké Nové Mesto bez pohotovosti
V Kysuckom Novom Meste budú môcť ľudia navštíviť ambulanciu pohotovostnej služby pre dospelých len do konca júna. Doposiaľ ju prevádzkovala firma Kuratíva, s.r.o. z Kysuckého Lieskovca.

„Neobsadený ostane pevný bod APS pre dospelých v okrese Kysucké Nové Mesto. Od ministerstva zdravotníctva očakávame v najbližšom čase informácie o tom, ako bude ďalej riešiť APS, ktoré zostali neobsadené,“ uviedla Lacová.
Hovorkyňa dodala, že kraj má naďalej záujem prevádzkovať aj doplnkové body APS, no trvá na vyriešení ich financovania zo strany ministerstva zdravotníctva z peňazí ušetrených zrušením viacerých pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby.
Detské pohotovosti slabo využívané
Ďalšou s tým súvisiacou zmenou je skrátenie ordinačných hodín všetkých detských pohotovostí na Slovensku. Zmena navrhovaná ministerkou Zuzanou Dolinkovou prinesie skrátenie ordinačných hodín všetkých detských pohotovostí z 22:00 na 20:00.
Ministerstvo pri návrhu na skrátenie ordinačných hodín argumentuje, že keď majú lekári pohotovosť, musia pracovať až trinásť hodín. Po ôsmej večer sú okrem toho pohotovosti slabo využívané.

Medzi ôsmou a desiatou večer prídu podľa vlaňajších údajov ministerstva na jednu detskú pohotovosť v priemere dvaja až traja pacienti.
Zmena prinesie aj to, že každý jeden pediater bude musieť ordinovať každý pracovný deň a jeden deň v týždni až do 18-tej.
Detských lekárov ubúda
Detských pohotovostí ubúda, lebo na Slovensku je málo pediatrov a sú prestarnutí. V roku 2021 bolo u nás podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií 841 pediatrov. Len v ambulanciách minulý rok chýbalo 229 detských lekárov.
Na pohotovostiach podľa vlaňajších údajov ministerstva pracujú prevažne starší lekári, keďže priemerný vek pediatrov je 59 a pol roka. Slúžiť na pohotovosti musia zo zákona.
Zatiaľ funguje 55 detských pohotovostí, do konca roka, s redukciami v júli a novembri, má ich počet klesnúť na 40.
Pohotovosti slúžia na náhle zhoršenie zdravotného stavu dieťaťa, ktoré neznesie odklad do rána. Typickým príkladom sú vysoké horúčky.
