ČADCA. "Som hrdý na tento kolektív, ktorý potvrdzuje svoju kvalitu, empatiu, ľudskosť, ale aj odbornosť," uviedol riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld, keď sa dozvedel o ďalšom ocenení neurologického oddelenia.
Za výsledky v liečbe a manažmente pacientov s akútnou cievnou mozgovou príhodou získala čadčianska neurológia toto prestížne ocenenie už po tretí krát. Kvalitatívnymi ukazovateľmi sú logistika, diagnostika, liečba akútnej fázy cievnej mozgovej príhody ischemickej.
Cievne mozgové príhody (CMP) sú spolu s kardiovaskulárnymi ochoreniami druhou najčastejšou príčinou úmrtí vo vyspelých krajinách a predstavujú významný sociálny aj ekonomický problém, pretože až u 50 % pacientov zostáva po prekonanej CMP trvalý neurologický deficit.

"V snahe čo najviac pomôcť pacientom s mozgovou príhodou sa snažíme neustále skracovať čas od príchodu pacienta do nemocnice k podaniu trombolytickej látky a tým k spriechodneniu uzavretej cievy," informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice.
Práve pri cievnej mozgovej príhode platí neurológom známe heslo “time is brain“ (čas je mozog).Pri mozgovej príhode totiž každú minútu odumrie takmer dva milióny mozgových buniek.
"Preto je veľmi dôležité po vzniku mozgovej príhody čím skôr dopraviť pacienta do nemocnice, rýchlo ho zdiagnostikovať a začať liečiť. U indikovaných pacientov začíname s trombolytickou liečbou už na CT pracovisku, čím sme dosiahli podstatné skrátenie času od vstupu pacienta do nemocnice do podania trombolytika. Zároveň pri zistení uzáveru mozgovej tepny okrem podania trombolytickej liečby okamžite kontaktujeme pracovisko intervenčnej rádiológie a pacienta bez ďalšieho zdržiavania priamo z urgentného príjmu nemocnice transportujeme na dané pracovisko za účelom realizácie mechanickej trombektomie," doplnil primár oddelenia Richard Bobek.
Opakované získanie tohto ocenenia je pre neurologické oddelenie Kysuckej nemocnice veľkou výzvou a inšpiráciou do ďalšej práce.

Nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o pacientov s mozgovou príhodou je i rehabilitácia. V Kysuckej nemocnici v Čadci ako v druhej na Slovensku, začali využívať najmodernejšiu robotickú techniku pri rehabilitáciách pacientov, ktorí sú hospitalizovaní po cievnej mozgovej príhode. Pomocou nového unikátneho prístroja pomáhajú chorým pri nácviku stability a chôdze.
CMP postihuje častejšie mužov ako ženy, a to takmer v každej vekovej skupine. Kým od vekovej kategórie 45 – 54 rokov až po 75 – 79 rokov sa v registri CMP eviduje dvojnásobne viac mužov ako žien, od veku 80 rokov sa rozdiel medzi oboma pohlaviami minimalizuje.
Príznaky a prvá pomoc pri CMP:
Človek zbledne, zalapá po dychu, stratí vedomie. O ľudskom živote vtedy rozhodujú minúty a základné znalosti prvej pomoci. Pri ischemickej mozgovej príhode (porážke, mŕtvici) krvná zrazenina upchá niektorú z ciev a mozog stratí prísun krvi. Bez živín a kyslíka bunky nedokážu fungovať a v priebehu minút začnú odumierať.
Odborníci zdôraznili, že v prípade cievnej mozgovej príhody ide doslova o minúty. Najväčšiu šancu na záchranu poškodeného mozgového tkaniva má pacient vtedy, keď je liečený do troch hodín od vzniku mozgovej príhody. Ak príde po šiestich až 12 hodinách, tkanivo už môže byť čiastočne alebo úplne a trvalo poškodené a liečia sa už len sprievodné komplikácie.
Pri príznakoch CMP okamžite voláme záchranárov a medzitým kontrolujeme vedomie a dýchanie. Skontrolujeme dýchanie a v prípade potreby postihnutého resuscitujeme. Ak stratí vedomie, uložíme ho na ochrnutý bok, aby bola nezasiahnutá strana a končatiny voľné. Osoba pri vedomí by mala byť do príchodu záchranárov v poloľahu s podloženou hlavou. Nie je vhodné podávať tekutiny.
