ČADCA. Škola má byť bezpečné a láskavé miesto, ktoré deťom poskytne to najviac, čo im do života môžeme venovať, vzdelanie. Hoci slovenské školstvo je v mnohom kritizované, vo vedení škôl sa nájdu ľudia, ktorí škole venujú aj svoj voľný čas v snahe o inovácie, vylepšenia a radosť detí.
Základná škola s materskou školou Podzávoz je toho správnym príkladom. Ako prví na Slovensku sa môžu pochváliť jedinečným projektom - fontánou Bol raz jeden život. Edukačná fontána nájde uplatnenie v predmetoch ako je prírodoveda, chémia a fyzika, no zároveň vzbudzuje prirodzený záujem detí o životné prostredie a procesy prebiehajúce v prírode.
„Nápad je môj, no finálna podoba je výsledok spoločnej práce. Museli sme podať projekt, získať zvyšné financie, materiál a v neposlednom rade zabezpečiť prevedenie,“ vysvetľuje riaditeľ školy Peter Jurga.
Na výrobe fontány pracoval šikovný školník Milan Peter spolu s riaditeľom.
„Chceli sme túto fontánu deťom darovať na Deň detí, a to sa nám aj podarilo. Som veľmi rád, že sú deti aj pedagógovia spokojní a že sa môžeme pochváliť tým, že sme prvá škola na Slovensku s podobnou pomôckou. Ak nie jediná na svete,“ dodáva riaditeľ.

Bol raz jeden život
Dnes sú deti čoraz schovávané za monitorom počítača. Hoci aj takéto zručnosti sú v dnešnej dobe na nezaplatenie, nesmieme zabúdať na to skutočne dôležité okolo nás.
Deti sa v každom veku najlepšie učia praxou, skutočnými skúsenosťami a očami. Veď nie nadarmo sa hovorí, že radšej raz vidieť, ako stokrát počuť. Fontána Bol raz jeden život deťom neprináša len vizuálny, ale aj vzdelávací zážitok.
Fontána funguje vďaka solárnej energii, na zapnutie sa riaditeľ rozhodol využívať mobilnú aplikáciu.
Hlavná myšlienka projektu sa dá rozdeliť do dvoch fáz, prvá znázorňuje kolobeh vody v prírode, kde padajúca voda na rastliny poukazuje na dažďovú vodu v prírode. Druhá časť znázorňuje kolobeh vody ľudskou činnosťou, kde padajúca voda do kanála poukazuje na plytvanie vody v domácnostiach a mestách.
Vzdelávanie formou pokusu
Edukačná pomôcka spája viacero predmetov. V prírodovede je na nej možné pozorovať proces fotosyntézy, rast vodných rastlín a vznik rias. Na chémii sa tu deti môžu učiť kyslosť a zásaditosť prostredia a vo fyzike môžeme sledovať mimoriadne zaujímavú premenu solárnej energie na elektrickú.
Základná škola Podzávoz sa týmto nepochybne zaradila medzi moderné slovenské školy. Riaditeľ však s novými nápadmi nekončí a pripravuje nové projekty, ktoré bude škola postupne realizovať, aby boli deti nielen vzdelané, ale aby škola podporila aj ich prirodzenú zvedavosť.
