ČIERNE. Vystúpite z vlaku a chcete sa dostať domov. Znie to celkom jednoducho, no obyvatelia obce Čierne v okrese Čadca to poznajú inak. Od vlakovej stanice, presnejšie od predajne stavebnín do časti u Kadele, nevedie chodník.
Viac ako tristo metrový úsek musia ľudia prejsť po okraji vozovky, čím sa cesta z práce či školy mení na dennodenný hazard. V zime uskakujú do priekopy, aby ich okoloidúce auto nezachytilo. Že sa chodníka v tomto rizikovom úseku niekedy dočkajú, neveril už takmer nik.
„Je to ozaj o krk. Hlavne keď máte so sebou kočík s dieťaťom a vlečiete nákup. Musíte sa obzerať a dávať obrovský pozor, aj keď idete pre poštu do zásielkovne. Po daždi bežne schytáte vodu z kaluže,“ posťažovala sa mamička na materskej Aneta Jedináková, ktorá nebezpečný úsek absolvuje so svojou dcérou Jasmínkou niekoľkokrát do týždňa.
Desaťročia zabudnutý
O chodníku sa hovorí už dlhé roky. Na nevyhnutnosť upozorňujú hlavne ľudia, ktorí dochádzajú vlakom do práce aj seniori cestujúci do okresného mesta na lekárke vyšetrenie.

„Stále sa nič nedeje, no chodník je tu potrebný ako soľ. V lete sa ešte dá uskočiť mimo cestu, no v zime, keď je poľadovica, je to hrozné. Okrem osobákov tu často jazdia aj nákladiaky naložené drevom,“ opísal muž v stredných rokoch idúci z práce s tým, že časť úseku sa nachádza v zákrute a chodcov tak nie je z auta dobre vidieť. Neprial zverejniť svoje meno. Redakcia však jeho totožnosť pozná.
Z obecného úradu však počuť dobrú správu. Nového chodníka by sa mali ľudia dočkať už v budúcom roku, zároveň prejde rekonštrukciou aj celá cesta medzi obecným úradom a zastávkou vyšný koniec. Peniaze získala obec z eurofondov.
Po dlhých rokoch sa podarilo uzatvoriť aj dohodu so Železnicami Slovenskej republiky, na ktorých pozemkoch sa bude chodník popri nebezpečnej ceste stavať.
“V spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a Železnicami Slovenskej republiky, od ktorých sme potrebovali povolenia a stanoviská, sme podali žiadosť o nenávratný príspevok z programu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom. Zmluvu sme s našim poľským partnerom Powiatom cieszynskim podpísali začiatkom mája, realizácii by už nemalo nič stáť v ceste,” informoval starosta Čierneho Peter Staňo.

Výška investície na slovenskej strane predstavuje 1,6 milióna eur. Z týchto peňazí sa vybuduje už spomínaný nový chodník, no rekonštrukciou prejdú aj ďalšie chodníky, ktoré sú v zlom stave, v dĺžke viac ako 1,6 kilometra. Čaká ich výmena povrchov, dlažieb, vyrieši sa bezbariérovosť.
Bič na cestných pirátov
Novú tvár dostane aj trojkilometrový úsek cesty od križovatky pri obecnom úrade po železničnú zastávku Čierne-vyšný koniec. Tiež potrebovala opraviť ako soľ, zabrať dostala hlavne pri výstavbe diaľničného úseku zo Svrčinovca na Skalité. . Vidieť na nej silné poškodenie, výtlky, sieťové praskliny aj ďalšie poškodenia, ktoré sú zreteľné na prvý pohľad.
Kompletne sa vymení povrch cesty, zrekonštruujú a vyčistia všetky priepusty, namontujú nové zvodidlá, doplnia sa bezpečnostné prvky. Súčasťou bude aj výmena dopravného značenia, pribudnú merače rýchlosti, čím chce obec znížiť počet pirátov jazdiacich cez obec vysokou rýchlosťou.

Obec chce verejné obstarávanie na zhotoviteľa vyhlásiť na jeseň, aby bol víťaz známy na jar budúceho roka. Chcú tak ušetriť peniaze za drahé stavebné materiály.
“Ide o výraznú investíciu. V spolupráci s poľským partnerom presiahla dva milióny eur. Zároveň nadväzuje na dopravnú infraštruktúru prihraničnej obce Istebna a Trojmedzia. Táto investícia výhodným spôsobom posilní komunikáciu medzi Slovenskom a Poľskom a do budúcna zvýši určitým spôsobom aj návštevnosť a bezpečný presun turistov za službami medzi regiónmi aj ďalší rozvoj cestovného ruchu,“ dodal starosta Peter Staňo.