KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Ambulantná pohotovostná služba v Kysuckom Novom Meste nekončí. Pre MY Kysucké Noviny to potvrdila riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Prevádzkovateľ pohotovosti má záujem pokračovať v poskytovaní služby.
V prípade, že aktuálny prevádzkovateľ nebude môcť pokračovať, bude sa hľadať náhrada.
Poskytovanie stabilnej ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých ostáva v Kysuckom Novom Meste v čase od šestnástej do dvadsiatej druhej hodiny počas pracovných dní, v dňoch pracovného pokoja od siedmej do dvadsiatej druhej hodiny.

Kedy treba ísť na pohotovosť?
Dospelý pacient by mal pohotovosť využiť pri zmenách zdravotného stavu či iných ochoreniach, ktoré priamo neohrozujú život. Patria sem akútne vzniknuté ochorenia s následným zhoršením zdravotného stavu bez ohrozenia života, napríklad vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy či závraty.
Pohotovosť nie je náhradou za všeobecnú ambulantnú starostlivosť a jej využitie je spoplatnené sumou dve eurá. Poplatok sa neúčtuje, ak zdravotný stav pacienta vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici.
Na pohotovosť nepatria pacienti s dlhodobým kašľom, nádchou či krátkodobými tráviacimi ťažkosťami. Naopak ju môžete navštíviť, ak sa vyskytnú vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy či závraty.
V prípadoch ohrozenia života pacienta nie je vhodné ísť na pohotovosť, ale zavolať okamžitú pomoc na číslo 155.
Zmien sa dočkajú detské pohotovosti
V Kysuckom Novom Meste detská pohotovosť nefunguje od roku 2018, tie ostatné čaká výrazná zmena. Zmena navrhovaná ministerkou Zuzanou Dolinkovou prinesie skrátenie ordinačných hodín všetkých detských pohotovostí z 22:00 na 20:00.
Ministerstvo argumentuje prepracovanosťou lekárov aj faktom, že po ôsmej hodine večer sú detské pohotovosti slabo využívané. Medzi ôsmou a desiatou večer prídu podľa vlaňajších údajov ministerstva na jednu detskú pohotovosť v priemere dvaja až traja pacienti.
Zmeny v prevádzkovaní pohotovostí pre deti a dorast prinesú aj zmeny v ordinačných hodinách ambulancií pediatrov. Ministerstvo oznámilo, že každý pediater bude musieť ordinovať každý pracovný deň a jeden deň v týždni až do osemnástej hodiny.

Na pohotovostiach podľa vlaňajších údajov ministerstva pracujú prevažne starší lekári, keďže priemerný vek pediatrov je 59 a pol roka. Slúžiť na pohotovosti musia zo zákona.
Opatrenia majú podľa ministerky zdravotníctva zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti na celom Slovensku, kým do systému nepríde nová generácia pediatrov.