KRÁSNO NAD KYSUCOU. Gurmánsky festival v Krásne nad Kysucou a s ním spojený Svätojánsky jarmok počas uplynulej nedele opäť uspokojili maškrtné jazýčky tisícov ľudí. Zruční kuchári vypli svoje sporáky a milovníci dobrého jedla vstali od stolov, aby sa spolu stretli na námestí pred domom kultúry, ktoré hostilo už šiesty ročník tejto gastronomickej slávnosti.
Prezentovalo sa 22 tímov z celých Kysúc. Väčšina kuchárov predviedla, ako sa varili guláše, tradičné slovenské jedlá aj delikatesy z kuchyne starých materí. Či už to boli, šúľance s makom, oštiepky, polesníky, ale i chutné posúchy, palacinky, sladké koláče a ďalšie pochúťky.

Platobným prostriedkom v tento deň bol jeden Vrabčiak. Tie si ľudia mohli nakúpiť v pokladni a potom nimi zaplatiť za vybraté špeciality.
Neodmysliteľnou súčasťou tohto festivalu sa stala i špecialita vo forme pečeného diviaka, o ktorú sa postaral Klub poľovníkov z Kysuckého Lieskovca s Pavlom Šutým. Za slávnostného trúbenia bol ponúknutý všetkým, ktorým sa na neho zbiehali slinky.

„Tento rok sa podarilo diviačika uloviť pánu farárovi. Tri mesiace ležal v mraziaku a teraz sme ho dali upiecť, aby si ľudia pochutili. Pečený diviak predsa nie je na stole každý deň,“ prezradil Pavol Šutý.
„Divina je vzácne a kvalitné mäso a treba ho vedieť dobre pripraviť. Zverina, ktorá bola odlovená, si zaslúži úctu. Preto ju treba pripravovať s láskou. Keď ľuďom chutí, my sme spokojní,“ doplnil kolegu poľovník Ľudovít Roman.
Dobrotami gurmánov na festivale potešil aj známy kuchár Ľubomír Kubla, ktorý pripravil strapačky s kapustou a pečenú jahňacinku.
„Jahňa bolo štyri dni napácované, ale len v soli a cesnaku, bez ďalších korenín. Piekli sme ho pomaličky od rána od siedmej. Verím, že všetkým chutilo,“ povedal Ľubo Kubla.

Potešili sa aj gazdinky, ktoré nemuseli v tento deň pripravovať nedeľný obed a užili si sladké ničnerobenie. O to viac práce mali organizátori.
"Bolo to veľa práce, veľa príprav, ale som spokojný. Je vidieť, že sa to ľuďom páči, že ich veľa prišlo, takže som rád,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Podľa jeho slov je festival chutí aj folklór na Jánskom festivale pre Krásno nad Kysucou už tradíciou.
"Drvivá väčšina ľudí, ktorá tu varí je práve z našich osád, ktoré sú už možno vyľudnené, ale hlásia sa k nim teraz potomkovia, či už vnuci, pravnuci. Prichystali si jedlá, ktoré niekedy pripravovali ich babky a prababky, ktoré pochádzali práve z osád nad našim mestom. Treba vyzdvihnúť, že aj títo mladí sa hlásia k tradíciám,” doplnil primátor Krásna nad Kysucou.

A obyvatelia osád sa veru nedali zahanbiť. Partia od Gavlasov toho mala pripraveného viac než dosť. Okrem hovädzieho gulášu si ľudia pochutnávali na ďalších dobrotách.
„Solenom mäse na grile, palacinky, šúľance s kapustou, makom aj orechami, kysucký hamburger, teda chlieb s masťou a cibuľou a doďaleka rozvoniavali polesníky,“ prezradil dnešné menu člen tímu Gavlasovcov Peter Pavlus.
„Najviac idú polesníky. Stačí len zotrieť zemiak, pridať korenie a soľ, korenie aj cesnak podľa chuti,“ popísala Slávka Oravcová.

Okrem plného žalúdka si návštevníci odniesli aj mnoho zážitkov z vystúpení folklórnych súborov a skupín, ktoré boli súčasťou Svätojánskeho jarmoku. Predstavili sa Vaneska Tomčalová, Ziemia Rajczanska (Poľsko), Heligonkári Jarky Jelinkovej, Kysucká muzička, Folklórny súbor Drevár, Ľudová rozprávačka Viera Gašincová, Ľudová hudba Starejší aj Folklórna skupina Vrabčiar. Poduajtím sprevádzala Zuzana Zuzčáková - Gacíková.
Aj tento rok sa tak podarilo naplniť jedinečnú myšlienku podujatia, a to uchovávať folklórne umenie súborov a muzík a prepojiť tak folklór s tradíciou, akou je rezbárstvo, drotárstvo a tvorba úžitkových predmetov.
„Ďakujeme všetkým organizátorom, remeselníkom a účinkujúcim, ktorí priložili ruku k dielu, ale aj Vám milí návštevníci, lebo bez Vás by neboli naše akcie atraktívne. Veríme, že o rok sa opäť spolu stretneme na námestí,“ dodal na záver primátor Jozef Grapa.

