ČADCA. Čadčianska radnica avizuje riešenie problému, ktorý už roky špatí mesto. Budova najstaršej základnej školy na Ulici Andreja Hlinku sedemnásť rokov chátra po tom, ako ju radnica pre znižujúci sa počet žiakov zrušila.
Jedna z najlukratívnejších nehnuteľností v centrálnej časti Čadce je v zlom technickom aj estetickom stave, mesto prichádza s novým riešením. Plánuje v budove postaviť byty.
Školu chceli zachrániť ľudia aj cirkev
Škola svoj účel plnila takmer osemdesiat rokov. Vtedajšie vedenie radnice čelilo petícii rodičov a časti obyvateľov za zachovanie školy, ktorú podpísalo sedemtisíc ľudí. Od svojho zámeru zrušiť ju však odmietlo ustúpiť.
Nepomohla ani snaha biskupského úradu o zmenu školy na cirkevnú. Odvtedy sa miestni obyvatelia aj okoloidúci turisti a návštevníci mesta prizerajú, ako objekt postupne chátra. Alternatívu na jeho využitie sa roky nájsť nepodarilo.
Dnes slúži len ako odkladací priestor materiálu pri rôznych prácach v meste. Okná sú porozbíjané, vstupu zabraňujú popribíjané dosky a hrdzavé mreže, omietka je opadaná a špinavá.
Oživia najlukratívnejšie nehnuteľnosti
Z informácií uverejnených na internetovej stránke mesta Čadca, v materiáloch pripravených na zasadnutie zastupiteľstva, by z budovy mali vzniknúť byty.
Podľa zápisnice zo zasadnutia zastupiteľstva predstavil projekt revitalizácie bývalej Základnej školy Andreja Hlinku primátor Matej Šimášek.
Dokument hovorí, že napriek tomu, že areál a budova školy patria medzi najlukratívnejšie nehnuteľnosti v centrálnej časti mesta, sú v zlom technickom aj estetickom stave.

„Okrem týchto problémov sa na tomto mieste zdržujú aj protispoločenské živly. Naším zámerom je oživiť toto miesto a zadefinovať nanovo jeho priestor. Na tieto účely bola spracovaná aj architektonická štúdia,“ uvádza dokument s tým, že zámerom je nájsť efektívne využite tohto miesta z hľadiska jeho účelného využitia pre aktuálne potreby obyvateľov mesta a regiónu.
Obyvateľov v Čadci ubúda
Fakt však je, že za posledných dvadsať rokov sa počet obyvateľov Čadce znížil o viac ako 3600. Kým v roku 2004 v meste podľa údajov Štatistického úradu SR žilo v 26 269 ľudí, v roku 2023 ich bolo len 22 580.
„Prioritou v tejto oblasti je, aby sa v Čadci mladí ľudia cítili ako doma, aby si tu zakladali rodiny a zostali tu trvalo bývať. Mesto musí hľadať a definovať nové lokality na zmysluplné projekty bývania a občianskej vybavenosti, pričom by malo využívať vlastné pozemky a nehnuteľnosti,“ píše sa v materiáli.

Dokument hovorí aj o tom, že navrhovaný koncept by bol, okrem riešenia bytovej otázky a občianskej vybavenosti, pre Čadčanov zaujímavý aj z hľadiska zhodnocovania majetku mesta, ako aj ďalšieho príjmu do mestského rozpočtu z podnikateľskej činnosti.
„Mesto Čadca najlepšie pozná vhodné územia pre výstavbu. Pozemky a nehnuteľnosti vhodné na výstavbu nemusí viac predávať, ale naopak, zhodnocovať, čo mestu prinesie nielen peniaze, ale aj rieši chýbajúcu politiku bývania občanov. Zároveň dôjde k stimulu pre celý región, keďže Čadca má v tomto smere dominantné postavenie, ktoré môže využiť,“ uvádza predložená listina.
V zápisnici zo zastupiteľstva sa tiež uvádza, že mesto vzhľadom k náročnosti projektu a práce na ňom zriadilo aj dočasnú pracovnú skupinu, ktorej úlohou bude pripraviť v termíne do konca septembra variantný návrh riešenia revitalizácie areálu bývalej školy s tým, že tento návrh bude predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva mesta Čadca na prvom rokovaní po uvedenom termíne.
Vedúcim je primátor Matej Šimášek, členmi prednosta mestského úradu Vladimír Krčmárik, viceprimátor Pavol Holeštiak a poslanci Martin Briestenský, Marián Hlaváč a Martin Klimek.

S otázkami o pripravovanom projekte sme sa obrátili ešte v utorok 25. júna priamo na čadčiansku radnicu, do publikovania článku sme odpovede nedostali.
Zaujímalo nás, či má mesto približnú predstavu, koľko bytov by v mohlo byť vybudovaných v objekte ZŠ A. Hlinku, aké ďalšie prevádzky občianskej vybavenosti by tam mohli nájsť svoje miesto, z akých peňazí by mohlo mesto revitalizáciu vykonať, aj koľko je aktuálne čakateľov na mestské nájomné byty.
Z histórie školy Andreja Hlinku:
- Na mieste bývalej Základnej školy Andreja Hlinku v Čadci sa vyučovalo už v roku 1795. Pôvodnú drevenú budovu nahradila v roku 1929 murovaná stavba.
- Školu postihol krutý osud. Mestské zastupiteľstvo ju zrušilo v roku 2007. Dôvodom bola racionalizácia siete základných škôl na území mesta. Petíciu za jej zachovanie podpísalo vtedy sedemtisíc ľudí. Keďže mesto nemalo financie na jej ďalšie prevádzkovanie, následne sa spustila kampaň za vzniknutie cirkevnej školy v týchto priestoroch. Ani tento zámer sa nepodarilo uskutočniť.
- Až do augusta 2013 ju využívalo Centrum voľného času v Čadci a katolícka mládež.
- V roku 2015 časť bývalej školy, konkrétne školskú jedáleň, prerobilo mesto na dom seniorov.
- Nepodarila sa zrealizovať ani myšlienka spoločnej úradovne viacerých štátnych a verejných inštitúcií.
- Časť komplexu využíva Mestský podnik služieb Čadca ako svoje zázemie, budova však pomaly chátra a stráca na hodnote.
- Poslanci schválili v roku 2018 definitívny odpredaj celého komplexu. Realita ukázala, že o túto budovu nie je záujem. Ponuka na predaj sa zopakovala dvakrát, ani raz sa neprihlásil žiaden záujemca.