KYSUCE. V kysuckých farnostiach došlo aj tento rok k viacerým personálnym zmenám. Veriaci si ale v mnohých prípadoch na kňaza zvykli a jeho odchod nesú ťažko. No zmena je veľakrát potrebná pre obe strany.
Začiatkom júla došlo k personálnym zmenám v jednotlivých farnostiach. Kňazi odchádzajú na iné pôsobiská a vymenia ich ďalší. Tieto zmeny sú pravidelné a duchovní sú na ne pripravení. Niekedy odchádza kňaz na vlastnú žiadosť, inokedy ho biskup preloží podľa potreby. Aj na Kysuciach došlo tento rok k viacerým zmenám.
„Otec biskup pozná situáciu jednotlivých farností a aj celej diecézy od roku 2008. Zvyčajne dá kňazom možnosť. Ak chcú odísť z farnosti z osobných dôvodov, musia tak urobiť v dostatočnom časovom predstihu a písomne. Niekedy biskup sám osloví kňaza s konkrétnou ponukou. Môže si to vyžadovať situácia vo farnosti alebo zdravotný stav duchovného, prípadne štúdium. Stáva sa aj, že kňaz dozrel pre novú výzvu v podobe náročnejšej farnosti alebo, naopak, potrebuje si oddýchnuť. Aj samotný farár sa vyvíja a zbiera skúsenosti, ktoré môže zúročiť v inom pôsobisku, ktoré potrebuje nový impulz. To všetko sa týka správcov farností alebo farárov,“ vysvetlil hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

Ako ďalej doplnil, do iných pôsobísk presúvajú aj kaplánov, aby získali potrebnú prax a istotu v rôznych prostrediach. Je to postupná cesta a nadobudnuté poznatky a skúsenosti využijú, keď už budú pôsobiť samostatne.
„Zásadou však vždy zostáva, aby kňaz žil evanjelium a bol svedkom Božieho milosrdenstva, nech pôsobí kdekoľvek,“ dodal hovorca.
Prijali odporúčanie
Farníci si v mnohých prípadoch na kňaza zvykli a ťažko nesú jeho odchod. Viacerí sa pýtajú na dôvody preloženia.
„Biskup a jeho spolupracovníci sa rozhodujú na základe poznania situácie vo farnosti a na základe poznania schopností kňaza. Niekedy biskup prihliada na názor farníkov, ktorí informujú vedenie diecézy. Vždy však otec biskup diskutuje s kňazom, ktorého ide prekladať. Niekedy má dôvody, ktoré by mal jeho podriadený v rámci poslušnosti akceptovať. Stáva sa aj, že kňaz v diskusii predloží argumenty, ktoré presvedčia vedenie diecézy a svoje rozhodnutie zmení,“ ozrejmil hovorca.
Niektorí kňazi sa pritom vo farnosti zdržia rok, iní oveľa dlhšie. Ako často dochádza k personálnym zmenám v našej diecéze?
„Konferencia biskupov Slovenska pred časom prijala odporúčanie, aby kňaz pôsobil v jednej farnosti maximálne deväť rokov. Biskup sa toho nemusí striktne držať, ale toto odporúčanie je múdre aj pre farára, aj pre farnosť.“
Lepšia obmena
Personálna zmena je teda prirodzená a hoci pocit odchodu môže vyvolať smútok, aj ďalší kňaz prichádza do farnosti s odhodlaním, pokorou a poslušnosťou.
Na oboch stranách sú isté očakávania a predstavy, preto je v tomto prípade veľmi dôležitá trpezlivosť. Veriaci pritom mnohokrát dúfajú, že odchádzajúci kňaz sa do farnosti opäť raz vráti. Je to však veľmi zriedkavá záležitosť.

„Áno, stáva sa to, najmä ak pôsobil vo farnosti ako kaplán. V tom prípade pozná farnosť, cítil sa tam dobre, tak existujú predpoklady, aby bol prijatý ako človek a aj ako Boží posol. Nestáva sa však, aby kňaz, ktorý bol správcom farnosti, sa do nej po niekoľkých rokoch opäť vrátil. Kňazov je v našej diecéze zatiaľ relatívne dosť, čiže je lepšia obmena. Všetci sa meníme a čo bolo pred niekoľkými rokmi, časom môže byť úplne iné,“ vysvetlil Pupík.
Hrdí na rodáka
V kostoloch a chrámoch často počuť modlitby za duchovné povolania. Zvlášť v dnešnej materiálnej dobe je duchovno často odsunuté na okraj, avšak potreba viery je stále mimoriadne potrebná. Aj preto sú farníci právom hrdí, keď ich dedinka „vychová“ kňaza alebo rehoľnú sestru či brata.
V takýchto prípadoch by boli veľmi radi, keby ich rodák zostal pôsobiť v „domácej“ farnosti.
„Z praktických dôvodov sa tak nestáva. Kňaz má vo svojej rodnej obci alebo meste väzby, ktoré mu môžu pomôcť, ale môžu ho aj brzdiť. Jednou z takýchto okolností býva vlastná minulosť alebo rodina, ktorá niekedy môže dávať kňazovi zázemie, ale môže mať tendenciu aj neprimerane zasahovať do života farnosti,“ vysvetlil hovorca.

Iné je to v mestách. „Keď ide o mesto, tam je väčšia anonymita. Stane sa, že kňaz pochádza z jednej časti mesta a v inej je farárom. Aj v našej diecéze sa nájdu také príklady. Sme radi, ak si duchovní udržiavajú pekné vzťahy so svojím rodiskom, ak je na nich hrdé. Rovnako tak je potrebné, aby vedeli vyjsť k ľuďom aj v novom prostredí, lebo tam neprichádzajú vo svojom mene, ale plnia misiu, ktorou ich poveruje cirkev,“ zakončil Pupík.
Kde pôsobia kňazi v roku 2024
Zoznam prináša aktuálne pôsobiská kňazov, nie všetky zmeny sa udiali v roku 2024.
- Adamčík Martin - farár, Kysucké Nové Mesto, Snežnica
- Bagin Jozef - farár, Kysucké Nové Mesto, Rudinská
- Bukovan Stanislav - na odpočinku, Čadca
- Crkoň Miroslav - farský vikár, Krásno nad Kysucou
- Čulák Radovan - farár, dekan, Čadca
- Čuntala Igor - farár, Čadca - Milošová
- Danišek Martin - farár, Skalité
- Dsouza Sachin - výpomocný duchovný, Turzovka, duchovná správa mariánskeho pútnického miesta a miesta modlitby Hora Živčáková
- Duník Anton - farár, Kysucký Lieskovec
- Ďurana Pavol - farský vikár, Krásno nad Kysucou, Oščadnica
- Findura Ján - farár, Kysucké Nové Mesto, Rudina
- Gabriš Milan - na odpočinku, Čadca
- Galmiš Jakub - farský vikár, Čadca, Skalité
- Galus Anton - farár, Čierne
- Gura Ladislav - farár, Krásno nad Kysucou, Radôstka
- Herud Pavol - farár, Krásno nad Kysucou, Nová Bystrica
- Hlinka Jozef - farár, Krásno nad Kysucou, Stará Bystrica
- Hložný Miroslav - kaplán duchovnej správy Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci
- Hlucháň Miloš - farský vikár, Raková
- Holbička Peter - farár, dekan, Kysucké Nové Mesto, Farnosť sv. Jakuba
- Hrtús Jozef - výpomocný duchovný, Turzovka
- Jurga Justín - na odpočinku, Čadca - Kýčerka
- Klobučník Miroslav - farský vikár, Kysucké Nové Mesto - Farnosť sv. Jakuba
- Kotlárik Marek - farár, Ochodnica
- Králik Zdenko - farský vikár, Kysucké Nové Mesto - Farnosť Panny Márie
- Kvašňovský František - na odpočinku, Oščadnica
- Lašo Štefan - farský vikár, Čadca
- Lazový Jozef - farský administrátor, Svrčinovec - Farnosť sv. Cyrila a Metoda
- Lieskovský Kamil - farár, Kysucké Nové Mesto
- Lisík Martin - farár, Nesluša
- Mahrík Ivan - na odpočinku, Korňa
- Mariak Peter - výpomocný duchovný, Raková
- Mažgut Matúš - farský vikár, Čadca
- Mikuláš František - farár, Vysoká nad Kysucou
- Mitaš Pavol - farár, Horný Vadičov
- Najdek Rastislav - farský vikár, Raková
- Rašovec Ondrej - farár, Oščadnica
- Richtárik Štefan - farský vikár, Turzovka
- Rybanský Marek - farár, Čadca - Kýčerka
- Sabó Ondrej MSSCC - rektor kostola, Turzovka, Korňa
- Sojka Anton - na odpočinku, Makov
- Svatený Michal - farský vikár, Čadca - Kýčerka
- Šamaj Jozef - farár, Staškov
- Škor Peter - farský vikár, Krásno nad Kysucou
- Šmelka Ján - na odpočinku, Čadca - Kýčerka
- Štefánik Vladimír - farár, Korňa
- Šuráb Jozef - na odpočinku, Kysucký Lieskovec
- Trnka Slavomír - administrátor, Raková
- Uskoba Ján - farár, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou
- Vallo Karol - farár, Zákopčie
- Vároš Miroslav - farár, Podvysoká
- Vnuk Jaroslav - farár, Klokočov
- Vojtek Marian - farár, Krásno nad Kysucou
- Vrbata Ján - farár, dekan, Turzovka
- Zbranek Lukáš MSSCC - výpomocný duchovný, Korňa