Odborník na elektrotechniku Miroslav Padyšák radí, ako sa chrániť pred teplom, ktorý spotrebič je na čo vhodný a aj to, ako správne používať ventilátor a prečo spánok so zapnutým vetrákom môže poškodiť zdravie
ČADCA. Kysučan nie je na šialené horúčavy od prírody veľmi dobre vybavený. Keď je teplota okolo 25 stupňov, tak sa vyžívame v nádhernom počasí, nad 30 stupňov však už umierame od tepla. A čo potom teploty nad 35 stupňov?
Keď sa chceme ochladiť, dáme si studené pivko, pustíme ventilátor a tí šťastnejší z nás skočia do bazéna. Veď je leto. Ale čo keď sa teploty zbláznia a začnú atakovať štyridsiatky? To už náš kysucký termoregulačný systém organizmu nestíha a začíname takmer kolabovať.
Trópy zvyšujú dopyt
Spolu s priemernými teplotami na Slovensku podľa meteorológov rastie aj početnosť tropických dní, keď sa teploty vyšplhajú nad 30 °C.

Práve výskyt teplotných extrémov má podľa predajcu elektroniky Miroslava Padyšáka z predajne FRESH IT v Čadci zásadný vplyv na dopyt po prenosných klimatizáciách, ktoré sa v domácnostiach vplyvom rastúcich teplôt začínajú rýchlo udomácňovať.
Počas horúceho leta s dlhodobejším výskytom tropických teplôt dochádza oproti chladnejším rokom k nárastom predaja klimatizácií, ochladzovačov a vetrákov, v extréme až o sto percent.
Práve teplotné extrémy pritom majú za následok, že ľudia častejšie vyhľadávajú spotrebiče, ktoré im pomôžu sa v tropických horúčavách ochladiť.

„Ak je horúce leto, prenosné klimatizácie, ochladzovače vzduchu a ventilátory sa predávajú v naozaj extrémnom množstve. Obzvlášť vysoký nápor zákazníkov pozorujeme predovšetkým, keď sa teploty držia na extrémnych hodnotách dlhšiu dobu, napríklad jeden až dva týždne v kuse,“ uviedol Miroslav Padyšák.
Jednoduchým riešením je prenosná klíma
Záujem podľa jeho slov narastá hlavne o prenosné klimatizácie. Kúzlom prenosných klimatizácií a ochladzovačov vzduchu je ich relatívna nenáročnosť z pohľadu inštalácie a používania. Ochladzovač alebo prenosnú klimatizáciu totiž dokáže počas krátkej chvíle sprevádzkovať prakticky každý, na rozdiel od robustnejších riešení, ktoré často vyžadujú odbornú montáž.

„Týmto spôsobom môžu ľudia na príchod horúčav zareagovať prakticky okamžite. Keď je teplo neúnosné, zaobstarajú si prenosnú klimatizáciu alebo ochladzovač a je po probléme. To je pri klasickej klimatizácii prakticky nemožné. Než vám ju stihne odborná firma nainštalovať, leto je dávno preč,“ vysvetlil Padyšák hlavnú výhodu týchto zariadení.
Doplnil, že stále väčšej popularite sa medzi spotrebiteľmi tešia ochladzovače, ktoré fungujú na princípe odparovania studenej vody pomocou prúdenia vzduchu. Na rozdiel od základných ventilátorov tak dokážu vzduch v priestore skutočne schladiť a znížiť teplotu na znesiteľnú úroveň. Stačí doplniť studenú vodu alebo ľad. Oproti klimatizáciám lákajú hlavne na priaznivejšie ceny.

„Ochladzovače určite nedosahujú výkon ani užívateľský komfort, ktorý ponúkajú prenosné klimatizácie. Stále sú však pomerne účinné a veľa zákazníkov ich preto volí ako taký ekonomickejší variant,“ povedal predajca.
V kurze sú aj smart zariadenia
Podobne, ako sa časť zákazníkov snaží ušetriť, sa zároveň podľa neho stále väčšie percento ľudí nebojí priplatiť si za sofistikovanejšie zariadenie ponúkajúce okrem chladenia aj ďalšie funkcie.

Mnoho zákazníkov od spotrebiča očakáva celoročné využitie kombinujúce funkciu chladenia a vetrania s funkciou čistenia vzduchu, odvlhčovania alebo dokonca kúrenia. Stále populárnejšia je tiež možnosť ovládať zariadenie s pomocou aplikácie v smartfóne alebo v rámci systému inteligentnej domácnosti.
V aute, kancelárii aj doma vás príjemne osvieži rozumne nastavená klimatizácia. Pokiaľ ju nemáte, poslúži aj stolný ventilátor. Pokiaľ pred vetrák postavíte misu s chladnou vodou, zaistíte si tak prísun chladného zvlhčeného vzduchu. Dobré je oplachovať si tvár a krk studenou vodou, prípadne si dopriať vlažnú sprchu.
Spánok so zapnutým vetrákom môže poškodiť zdravie
Tropické horúčavy sa vrátili v plnej sile a mnoho ľudí má kvôli tomu problémy so spaním. Riešenie? Noci so zapnutým vetrákom. Lenže ako upozorňuje expert Miroslav Padyšák, spánok s takýmto „vylepšením“ môže poškodzovať zdravie. A to aj vážne.

Zapnutý vetrák totiž síce rozháňa po izbe čerstvý a spravidla aspoň ľahko ochladený vzduch, na druhej strane sa však s umelým vetríkom môže zviezť aj niečo horšie. Spolu so vzduchom totiž zapnutý vetrák rozhýbe aj prach a peľ, čo môže uškodiť predovšetkým alergikom, astmatikom a tým, ktorí sa teraz stretávajú so sennou nádchou.
Vzduch, ktorý vetráky víria, je tiež suchší a môže tak vysušovať aj našu pokožku. Dôležitá je preto hydratácia. To sa týka aj očí, ktoré tiež vysychajú a ľahšie sa preto podráždia. Zvlášť pokiaľ nosíte kontaktné šošovky. Našťastie, existujú aj iné spôsoby, ako spálňu ochladiť, ktoré neškodia zdraviu ani nezvyšujú účet za elektrinu.
Môže to znieť zvláštne, ale stačí zavesiť pred otvorené okno mokré prestieradlo. A ak budete mať cez deň v izbe zatiahnuté závesy, bude tam večer a v noci tiež znesiteľnejšie. Kľúčová je v horúcom počasí aj voľba posteľnej bielizne – vyhnite sa saténu a hodvábu a siahnite radšej po bavlne.