KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Internet je plný nechcených zvierat, ktorým útulky a dobrovoľníci častokrát márne hľadajú nový a zodpovedný domov. Ľudí to však neodrádza od ďalšieho množenia psov a mačiek.
Svoje o tom vie aj veterinárka Paulína Zalašová, ktorá za svoj život pomohla nejednému nechcenému zvieratku nájsť dobrý domov.
To, že pes a mačka sú záväzok na minimálne desať rokov, si málokto uvedomuje.
„Pes domáci a mačka domáca už dávno nie sú prírodné tvory. Človek si ich skrotil, vyšľachtil do množstva plemien, a tým na seba prebral aj zodpovednosť,“ hovorí veterinárka v rozhovore.
Na Slovensku sú ešte stále moderné inzeráty darujem do dobrých rúk, no takéto darované zvieratká v dobrých rukách naozaj nekončia. Stáva sa, že vám ľudia do ambulancie prinesú nechcené zviera? Podarí sa každému nájsť domov?
Pokiaľ niekto ponúka šteniatka alebo mačiatka zadarmo do dobrých rúk, je to väčšinou výsledok nechceného krytia. Je to škoda, lebo tomu môžeme ľahko zabrániť sterilizáciou zvierat. Nechcených zvierat je viac než dosť a tie dobré ruky nikdy nemusia byť až tak dobré.
Pokiaľ však nový domov vyberieme zodpovedne, tak je to stále lepšie, ako sa zvieraťa zbaviť. A žiaľ, aj to sa stáva.

Menšina prípadov sú naozaj také, kedy zvieratku zomrie majiteľ, alebo sa majiteľovi výrazne zmení životná situácia a viac sa o zvieratko nedokáže postarať.
Stretli ste sa už s tým, že by od vás niekto vyžadoval utratenie zdravého zvieraťa, pretože už bolo nechcené?
Bohužiaľ, stretli. Nestáva sa to často, ale vždy je to nepríjemná situácia. Naposledy sme odmietli eutanáziu psíka, keď nás kontaktovala pani, ktorá predávala dom po zosnulom príbuznom a psík bol neželanou súčasťou.
Eutanázia však nie je riešenie. A už vôbec nie v takýchto prípadoch, kedy má človek niekoľko mesiacov na nájdenie nového domova.
V rozhovore sa dočítate:
- či je pravda, že by suka mala mať raz za život potomkov,
- prečo nie je pravda, že kastrácia zmení povahu zvieraťa,
- aké negatíva tento zákrok môže priniesť.
Spomínali ste kastráciu? Čo to teda je?
Kastrácia je prerušenie činnosti pohlavných žliaz, najčastejšie chirurgickým spôsobom.
Ako taký zákrok prebieha? Čo konkrétne pri ňom vykonávate?
Zákrok prebieha v celkovej narkóze. U psov a kocúrov sa odstránia semenníky, u sučiek a mačiek vaječníky aj maternica. Po zákroku ostáva ranka na pár stehov.
Ako dlho trvá, kým sa dá zvieratko úplne do poriadku?
Zvieratko sa z narkózy preberá u nás, pod dohľadom a s infúziou. Domov ide už pri vedomí a na druhý, tretí deň je väčšinou v poriadku. Približne desať dní by mali mať kľudový režim.
Stále medzi ľuďmi prevláda názor, že mačka alebo sučka by mala mať aspoň raz mláďatá. Je na ňom niečo pravdivé?
Je to absolútny mýtus. Žiadna mačka ani sučka nemá žiadny benefit z toho, že má raz mláďatá.
Zmení kastrácia povahu zvieraťa? Najmä u mačiek je častý argument, že potom nechytajú myši a sú lenivé. Je to naozaj tak?
Kastrácia nemení povahu, ale môže v istom smere ovplyvniť zvyky zvierat. U bežných európskych mačiek a kocúrov sa stáva, že sa po kastrácii držia viac pri dome, netúlajú sa a nebijú sa.
Čo je rozhodne benefit a nie negatívum. Lovecký pud im nezmizne. Mnoho mačiek loví, aj keby mali plnú misku granúl a mäska.
Má kastrácia nejaké negatíva?
Po kastrácii sa môže spomaliť metabolizmus, čo môže mať za následok neželané priberanie. V tom prípade treba upraviť kŕmnu dávku zvieraťa. U sučiek sa ojedinele vo vyššom veku môže objaviť inkontinencia a u kocúrov problémy s močovými cestami.
Veľmi častý argument je, že kastrácia je proti prírode. Aký na to máte názor?
Pes domáci a mačka domáca už dávno nie sú prírodné tvory. Človek si ich skrotil, vyšľachtil do množstva plemien a tým na seba prebral aj zodpovednosť.
Ďalším argumentom bývajú financie.
Určite áno. Ide však o jednorazovú investíciu, ktorej výška zodpovedá aj technickému vybaveniu ambulancie a podľa toho, či sa urobí predoperačné vyšetrenie krvi a ako vyzerá následná pooperačná starostlivosť. Nie je to však tak finančne náročné, aby to nestálo za to.

V akom veku je teda vhodné zviera kastrovať?
Kastrácia sa vykonáva na pohlavne dospelom zvierati, u sučiek je to ideálne po prvom háraní.
Prečo je dôležité o tejto téme otvorene hovoriť a šíriť osvetu?
Slovensko je na špičke vo vývoze nepapierových šteniat od množiteľov. To znamená lacných šteniat bez preukazu pôvodu a čistého rodokmeňa. Zvieratá od množiteľov žijú v otrasných podmienkach, ktoré v inzeráte na internete samozrejme nevidíme.
Takéto zvieratá trpia celoživotnými zdravotnými problémami a zároveň deformujú plemeno. Nehovoriac o množstve vyhodených, chorých a nechcených mačiatok, ktoré sa musia pretĺkať ako vedia, pretože nie sú žiadané.
Za každé jedno zdomácnené zvieratko má zodpovednosť jedine človek.