KRÁSNO NAD KYSUCOU. Krásno nad Kysucou sa v posledných týždňoch nedobrovoľne stalo „hviezdou“ dopravného spravodajstva.
V reláciách moderátori dennodenne upozorňovali na dlhé kolóny kvôli oprave mostného záveru cesty prvej triedy na hlavnom ťahu medzi Čadcou a Žilinou.
Práce na takmer najvyťaženejšej ceste na Slovensku, po ktorej prejde denne 30 tisíc automobilov, trvali tri týždne.
Z miestnej cesty pretekársky okruh
Vodiči v kolónach trávili aj desiatky minút. Tí, ktorí poznajú región, sa pokúšali upchatému miestu vyhnúť, cestu si urýchľovali po miestnych komunikáciách. Ľudia z mestských častí Blažkov a Zákysučie zvyknutí sa dopravný kľud tak mali o zábavu postarané. Neraz boli ohrozovaní vodičmi uháňajúcimi po úzkych cestách.

„Je to veľmi nebezpečné. Akoby tu bol pretekársky okruh, cesta je úzka, nie sú tu chodníky. Vodiči sa náhlia, predbiehajú, keď sa inak nedá, treba uskočiť z cesty do priekopy,“ posťažoval sa Ivan Jašek z mestskej časti Blažkov.
„Normálne tu ide o život, s kočiarom je to veľké riziko, hlavne keď idú nákladiaky. Dva sa na cestu takmer nezmestia. No čo mám robiť? Sedieť tri týždne doma, kým opravia cestu? Vodiči by sa mali zamyslieť a byť trochu tolerantnejší,“ pridala sa Martina Šadláková, ktorá si to po ceste zamierila so synom Markom na detské ihrisko.
Kamionisti zákaz porušujú
Napriek zákazu prejazdu nákladiakov sa po miestnych cestičkách valia kamióny. Dokázať, že v Krásne nemajú vykládku, nedokáže nik. Mohutné nákladné autá ničia cesty, chodníky aj domy, nahnuté to má aj staručký kamenný most z roku 1835.

„Stačí, keď je na hlavnej ceste nehoda, alebo dopravné obmedzenie. Kamióny sa tu sotva zmestia, trasú sa múry, omietka sa sype, všade je plno prachu. Keď vyjdeme na cestu, musíme si s vnúčatami dávať veľký pozor, aby sme neskončili pod kolesami nejakého uponáhľaného šoféra,“ doplnila miestna obyvateľka Helena Sýkorová.
Päťkrát hustejšia doprava
Krásňanaská radnica nainštalovala počas opráv medzinárodnej cesty I/11 na miestnu komunikáciu sčítacie zariadenie. Výsledky ukázali, že na ceste, po ktorej prejde cez deň dvetisíc vozidiel, sa hustota dopravy zvýšila takmer päťnásobne. Aj počas prázdnin zariadenie napočítalo takmer desať tisíc áut. Kolóny pred semaforom na železobetónovom moste siahali počas dopravnej špičky z jednej časti mesta na druhú.

„Žiadali sme aj políciu, aby zakročila proti cestným pirátom, no z kapacitných dôvodov tam nemôžu stáť celý deň,“ vyjadril sa primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.
Podľa jeho slov by situáciu pomohlo vyriešiť osadenie radaru, no mestská polícia stále nemá kompetencie na jeho prevádzku.
„Práve mestská polícia pozná problematické úseky na mestských komunikáciách, kde vodiči najčastejšie porušujú prikázanú rýchlosť. Okrem príjmu do mestskej pokladnice by to malo vplyv hlavne na bezpečnosť na cestách,“ doplnil Jozef Grapa s tým, že rovnaká situácia, ako je v mestskej časti Blažkov, je aj v Zákysučí.
"Sú tu postavené byty, je tu železničná stanica, ľudia chodia do práce, deti do školy. Nespratní vodiči ich dennodenne ohrozujú rýchlou jazdou, dochádza k rizikovým situáciám. Ak aj polícia meria rýchlosť, je to len čiastočné riešenie, okamžite sa o tom hovorí v dopravnom servise, vodiči na chvíľu dajú nohu z plynu dole. Po odchode polície je to opäť rovnako nebezpečné," dodal primátor Krásna nad Kysucou.

Najväčšia skúška však bude čakať Krásno nad Kysucou počas výstavby diaľnice D3, ktorá by mala začať v roku 2025. Vtedy bude do Krásna nad Kysucou presmerovaná doprava z celej cesty I/11.
Nový zákon predložia budúci rok
Nový zákon o obecnej polícii, ktorý by rozšíril a spresnil právomoci mestskej (obecnej) polície, prešiel vládou už v apríli minulého roku. Prešiel do parlamentu, do druhého čítania sa však nedostal.
Jeho zásadnou zmenou je aj rozšírenie právomocí mestských (obecných) policajtov o kontrolu rýchlosti. Obciam by tak bolo umožnené prejednávať formou objektívnej zodpovednosti aj prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti, ktoré budú zaznamenané stacionárnymi radarmi (konštrukčne pevne spojenými so zemou).

Na základe záverov marcového pracovného stretnutia na policajnom prezídiu sa nadviaže na vlaňajší návrh zákona o obecnej polícii.
Upravia, resp. doplnia sa pritom nové ustanovenia vyplývajúce z aplikačnej praxe obecných polícií. Pre MY Noviny to potvrdilo ministerstvo vnútra.
"Pôjde teda o nový zákon, predložiť ho plánujeme v lete budúceho roka. Upravovať bude základné legislatívne vymedzenia pri vykonávaní zákrokov, všeobecné i konkrétne oprávnenia, ako aj použitie donucovacích prostriedkov či strelnej zbrane," upresnil hovorca rezortu Matej Neumann.
