SKALITÉ. Pivo a guláš. Presne to si objednali v luxusnej reštaurácii parťáci Bohuša Stejskala (Bolek Polívka) v legendárnej komédii Dědictví aneb kurvahošigutntag.
Obľúbený alkoholický letný nápoj a výdatná polievka boli ústrednými postavami víkendového podujatia Skalitská vareška (14. ročník), ktorého súčasťou bol aj druhý ročník Pivného festivalu.
Poďte sa s nami pozrieť, ako to na námestí vedľa Kostola svätého Jána Krstiteľa prebiehalo.
Mäso z krokodíla? Len vtip
Presne o 13.30 h otvoril podujatie starosta obce Jozef Cech. Spolu 26 súťažiacich tímov rozkúrilo pod kotlami a začal sa boj o putovnú Skalitskú varešku.
V tom malé remeselné pivovary narazili sudy a pohodový deň mohol začať.
„Všetko, čo sme mali v špajze,“ odvrkol s úsmevom Jozef Vrtel, jeden z členov tímu ObFZ Kysúc, keď sme sa ho pýtali na ingrediencie.

Chlapi dali do kotlíka hovädzie i bravčové mäso, zemiaky len na zahustenie. A víťazstvo? „Nám išlo o to, aby sme sa stretli, pokecali, užili si deň. Takže o umiestnenie vôbec nejde,“ doplnil Vrtel.
O pár krokov ďalej sme sa pristavili pri Peťo tíme, ktorý viedol Peter Hojdík. Táto partia varí guláše súťažne už deviaty rok.
Keď sme sa pýtali na postup varenia, odpoveď znela takto. „Cibuľa, mäso z krokodíla. Ale v skutočnosti dávame hovädzinu. A či sa umiestnime? Vlani sme boli na piatom mieste, uvidíme, ako to bude tento rok,“ povedal Peter Hojdík.
Víťazný tím - Od babičky
Hoci víťazstvo nebolo prioritou ani jedného z tímov a cieľom bolo najmä zabaviť sa, na vyhlásenie výsledkov čakali všetci s napätím.
Podobne ako pred rokom, aj tentoraz sa z prvého miesta tešil tím zložený prevažne zo žien.
Víťazný kotlík a putovnú Skalitskú varešku získal tím Od babičky.
Porota testovala aj pivká. Tu sa z víťazstva tešil pivovar Vŕšky z Terchovej.
Zábava, pretláčanie, vatra, ...
Skalitská vareška, ktorej súčasťou je už dva roky aj Pivný festival, si z roka na rok nachádza čoraz viac priaznivcov.
Pevné miesto v kalendári ľudí z Kysúc a okolia, ale aj z Čiech, má aj vďaka príjemnej atmosfére a sprievodnému programu.
Veď cez deň si na pódiu chlapi otestovali silu svojich paží, keď bojovali v súťaži pretláčania rukou.

Gulášmajstrom zahrala počas dňa ľudová hudba spod Ľadonhory, večer to roztočili Kabát revival a Crown Band s československými hitmi, vystúpila aj Sandra Krčmáriková.
Vatru zvrchovanosti, ktorá je symbolom prijatia deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky zapálili spolu s Jozefom Cechom aj primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa, Generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Ormandy, ale aj ďalší vzácni hostia.
V Skalitom to žilo do neskorých večerných hodín.