KRÁSNO NAD KYSUCOU. Motorové aj nemotorové vozidlá sú každodennou súčasťou nášho života. Trávime v nich množstvo času, no častokrát sa stanú aj nástrojom nešťastia.
Pri príležitosti sviatku sv. Jakuba a Krištofa, patrónov pútnikov, cestujúcich i motoristov, požehnali v Krásne nad Kysucou v poslednú júlovú sobotu (27. júla) dopravné prostriedky. Ich posádky by teraz mali byť na cestách chránené pred nešťastím a bezohľadnosťou iných šoférov.
„Je to v strede leta, prázdnin, kedy najviac sadáme či už do auta alebo na bicykel. Preto nie je zlé dať naše cesty pod ochranu svätého Krištofa, aby sme šťastlivo prišli do cieľa, ale aj sa vrátili domov,“ povedala Monika Blaj, ktorá si ako takmer dvesto ďalších, nechala požehnať auto.
Pred kostolom sv. Ondreja sa zišli vodiči osobných automobilov, motorkári, cyklisti, kolobežkári, nechýbali ani hasiči a mestskí policajti.

Správca farnosti Marián Vojtek v modlitbe prosil, aby svätý Krištof ochraňoval všetkých šoférov a cestujúcich. Pripomenul majiteľom vozidiel, aby svoje autá používali opatrne, so zreteľom na dopravné predpisy a uvedomili si, že zdravie a života sú jedny z najvyšších hodnôt.
„Požehnanie vozidla má smerovať k tomu, aby sme si ako vodiči uvedomili zodpovednosť za volantom a mysleli aj na to, že na cestách nie sme sami. Bolo by naivné domnievať sa, že v požehnanom vozidle sa mi bude dobre vodiť, ak o to nebudem dbať, ak nebudem dodržiavať dopravné predpisy. Tu ide aj o uvedomenie si zodpovednosti za seba aj za iných,“ uviedol kňaz Marián Vojtek.
Tradíciu posvätenia motorových i nemotorových dopravných prostriedkov priniesol do farnosti práve Marián Vojtek. Spoločne s primátorom Jozefom Grapom ju prvýkrát uviedli do života v roku 2021. Požehnanie v Krásne je o to špeciálnejšie, že kňaz žehná vozidlá relikviou svätého Krištofa.

„Je to kúsok kosti svätého Krištofa priamo z Talianska, kde boli uložené jeho pozostatky,“ doplnil dekan Vojtek.
Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa tento rok obrad vynechal, no bol milo prekvapený, že sa z tejto udalosti stala po troch rokoch úspešná tradícia. Dodal však, že aby sa predišlo nehodám, kolíziám a nešťastiam, je dôležité nepodceňovať vlastnú zodpovednosť.
„Všetci si uvedomujeme, že žiadna modlitba nefunguje ako automat či kúzlo. Ani tá najvrúcnejšia modlitba sa nesplní sama od seba. Svätý Krištof má byť len inšpiráciou. Ako vieme, počas jazdy sa dá ľahko urobiť veľa nezvratných chýb, preto prajem vodičom bystrý zrak, pevnú ruku a aby si sadali za volant len triezvi a vyhli sa pokušeniu pritlačiť plynový pedál. Aby boli pozornejšími a úctivejšími k svojmu vlastnému životu aj životu iných,“ dodal Grapa.

Kto bol svätý Krištof:
Sv. Krištof patrí medzi veľmi známych a populárnych svätých. Pred Druhým vatikánskym koncilom patril aj k tzv. Štrnástim pomocníkom v núdzi. Svätý Krištof je ochrancom horských ciest a patrónom pútnikov, vodičov, cestovateľov, baníkov a leteckých záchranárov; na Slovensku i v niektorých ďalších okolitých krajinách je volací znak vrtuľníkov leteckej záchrannej služby kombináciou mena Krištof a čísla. Svätý Krištof je tiež orodovníkom pred náhlou smrťou.