KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Kým desiatky ľudí čakajú na voľné mestské byty, niektorí nájomníci si ich nevážia. Končia zdevastované a pri nutnosti vysťahovania neraz štartuje kolotoč ťažkostí. Problémových nájomníkov riešia aj v bytoch vo vlastníctve Kysuckého Nového Mesta.
Nové kroky samosprávy však aktuálne vedú k príprave účinnejšej bytovej nájomnej politiky. Chcú nastoliť nový poriadok prenajímania mestských bytov aj návrh ich správy. Poukázala na to predsedníčka Komisie bytovej, sociálnej, obchodu a cestovného ruchu Felicita Chromjaková. Do budúcna by sa tak mohli vyhnúť súčasným nedostatkom.
„Bohužiaľ je viacero nájomcov, ktorí bytové zariadenie ničia. Urgencie na nápravu a náhradu škôd sú v týchto prípadoch náročné časovo i finančne, často ide o opakované poškodzovanie majetku,“ hovorí o stave bytov Chromjaková.
Rozbité sklá, kúpeľňové vybavenie vyhodené na chodbe, zničené kuchynské drezy, fajčenie v interiéri. Najhoršie sú podľa jej slov priestory na Dubskej ceste.
Pri pravidelných kontrolách sa navyše stretávajú s osobami, ktoré žijú v bytoch neoprávnene. Často v nich nachádzajú aj maloleté deti, ktoré sú viac doma ako v škole.
„Sú to situácie, ktoré sa obratom riešia buď v spolupráci s mestskou políciou alebo školským úradom. Objektívne treba povedať, že v oblasti detekovania neoprávnených osôb zdržiavajúcich sa v mestských bytoch dlhší čas sa pripravujú nové opatrenia buď pre legalizáciu ich pobytu, alebo okamžité vyhostenie,“ dodáva predsedníčka komisie s tým, že zároveň riešia aj nelegálne prenájmy mestských bytov iným osobám. To je už dôvod na okamžité vysťahovanie nájomcu.

Podobne môže zavážiť aj sťažnosť od susedov a preukázateľné argumenty. Nájomca ale vždy ochotný odísť nie je. Verdikt o vysťahovaní sa ťahá aj roky.
„Dôvodom je podnet na exekučné konanie, ktorý nastupuje v takýchto prípadoch ako záchranný mechanizmus. To ale znamená, že proces vysťahovania sa v niektorých prípadoch natiahne na dva až tri roky. A to je neakceptovateľné,“ podotýka Chromjaková.
Informácie o sťažnostiach či reporty z mestskej polície dostáva pravidelne. „Žiaľ problém je s priznaním sa k sťažnosti. Viacero nájomníkov sa sťažuje na problémového suseda, ale ak to majú uviesť do zápisu, obratom vycúvajú.“
V posledných rokoch sa preto snažili motivovať nájomníkov k pružnejšej informovanosti prenajímateľa či polície o problémoch. Všetko vrátane kontrolných akcií napokon zaváži pri rozhodovaní o ďalšom prenájme mestských bytov.
Zmluvy im skončili
Práve koncom júla sa rozhodovalo o predĺžení zmlúv, ktoré vedenie Kysuckého Nového Mesta uzatvára pravidelne na jeden rok. Spomedzi 107 nájomníkov ich pre porušenie podmienok nepredĺžili siedmim. Neplnili svoje platobné povinnosti, nedodržiavali domový poriadok.
„V prípade, že s nájomcom nie je uzatvorená nájomná zmluva a nájomca byt neodovzdá, pristupuje sa k vyprataniu bytu podaním žaloby o vypratanie bytu,“ potvrdzuje Zuzana Janíková z oddelenia komunikácie Kysuckého Nového Mesta.

Ako konštatuje Chromjaková, pri troche snahy a rozumnej dohode to nemusí vyústiť až do núteného vysťahovania.
„Čo je problém, je úmyselné zneužívanie znevýhodnenia na vydieranie mesta v prípade poskytnutia nájomného bývania. V tomto prípade sa rovnako pripravujú určité opatrenia zo strany mestskej nájomnej politiky ako preventívne kroky, ale kľúčové je zaujatie stanoviska zo strany štátu k problémovým nájomníkom rôzneho druhu,“ dodáva predsedníčka bytovej komisie.
V súčasnosti má totiž mestská samospráva obmedzené právomoci, mestská polícia zas regulované kompetencie.
Škody opravia, peniaze vymáhajú
Po vysťahovaní obyvateľov zostáva mestu a správcovi dať priestory opäť do poriadku. Vždy nevyzerajú práve príkladne. Najmä keď sa tlačí na vysťahovanie nájomníka žalobou.
„Sú byty, ktoré nájomcovia odovzdávajú do užívania v schopnom stave a nie je nutná žiadna investícia. Avšak sú aj prípady, keď sú byty preberané v dezolátnom stave po nájomníkoch, ktorí sú deložovaní za pomoci exekútora. V takýchto prípadoch mesto vynaloží finančné prostriedky na opravu zdevastovaných bytov vo výške od 300 do 1 500 eur,“ uvádza Lenka Ďurinová, riaditeľka spoločnosti Kysuca, ktorá sa stará o správu mestských bytov.
Náklady na opravy potom mesto vymáha od bývalých nájomníkov.
Ako ale upozornila aj Chromjaková, hoci je nájomca povinný uhradiť spôsobené škody na majetku mesta, vymáhanie dá zabrať. V niektorých prípadoch je až nemožné.
„Preto sme v júni 2024 spolu s primátorom mesta navrhli rad akčných krokov, ktoré by sme chceli do konca tohto roka zrealizovať. Cieľom je poskytnúť primeraný životný komfort slušným obyvateľom nájomných bytových domov a pružnejší sankčný mechanizmus pre neprispôsobivých nájomníkov,“ hovorí s tým, že opatrenia majú predstaviť v závere roka. Na byty vo vlastníctve meste zatiaľ čaká 87 záujemcov.

Okrem riešenia efektívnejšej bytovej nájomnej politiky pritom vedúca komisie považuje za podstatné získať financie na výstavbu ďalších mestských bytov.
„Budú kultúrnym bývaním pre mladých, novomanželov, seniorov či každého slušného človeka, ktorý sa vie správať zodpovedne k prenajatému majetku. Chcem veriť, že v najbližších mesiacoch sa nám podarí v meste získať či pripraviť financie nielen na nové nájomné byty, ale razantne posilniť finančný balík aj pre oblasť rekonštrukcie už existujúcich nájomných bytov,“ dodáva Chromjaková.
Viaceré si vyžadujú obnovu vrátane vylepšenia spoločných priestorov a rekonštrukcia by sa hodila aj vonkajšej fasáde domov.