ČIERNA HORA. Tohtoročná súťaž dobrovoľníckych tímov v poskytovaní prvej pomoci, Samaritán 2024, sa konala od 18. do 21. júla v Zabljaku v Čiernej Hore. Deviateho ročníka súťaže sa zúčastnilo 150 súťažiacich z jedenástich krajín Európy.
Vedomosti aj praktické zručnosti si zmerali tímy z Talianska, Nemecka, Poľska, Maďarska, Slovenska, Srbska, Čiernej Hory, Severného Macedónska, Škótska, Francúzska a Rumunska.
Súťažiaci boli rozdelení do dvoch kategórií podľa veku, pričom prvú kategóriu tvorili tímy od 12 do 15 rokov a druhú od 16 do 21 rokov.
Počas súťaže by musia zúčastnené tímy preukázať svoje teoretické vedomosti a v praktickej časti reagovať na šesť scenárov mimoriadnych situácií.

"Asociácia Samaritánov Slovenskej republiky, ako člen Samaritan International vyslala na túto súťaž dve družstvá. Prvé družstvo slovenských samaritánov smerovalo z východu a juhu Slovenska vo veku od 16 do 21 rokov a druhé družstvo vo veku od 12 do 15 rokov bolo zložené z mladých samaritánov z Korne, ktorí sú aj členmi Dobrovoľného hasičského zboru," uviedol veliteľ dobrovoľných hasičov z Korne Rastislav Fatura s tým, že obe skupiny vytvorili skvelý Slovenský samaritánsky tím.
Súťažiacich najskôr čakala dlhá cesta cez Maďarsko, Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu i autonómnu časť Srbska až do Čiernej Hory, niekedy aj vo výškach 1450 metrov nad morom.
Testy, rafting aj upíri
V prvý deň absolvovali mladí záchranári slávnostný otvárací ceremoniál v meste Žabljak, kde ich privítali predstavitelia Samaritánov, domáci predstavitelia a usporiadatelia, ktorí predstavili miestne kultúrne zvyky a krásnu prírodu.
"Druhý deň hneď zrána ich čakal písomný test z prvej pomoci a miestnej znalosti krajiny. Po obede ich čakalo bláznivé raftovanie na rieke TARE, kde sa mali účastníci aj možnosť okúpať v krásnej čistej - no veľmi studenej vode, no jej teplota nebola prekážkou, takže sme splavili Kaňon rieky Tara s hĺbkou 400 až 1300 metrov a je považovaný po kolorádskom Grand Canyone za druhý najhlbší kaňon sveta," opísal Rastislav Fatura.

Doplnil, že nuda nebola ani večer. V miestnej športovej hale obidve súťažné družstvá spoločne s inými krajinami predvádzali vopred pripravené scénky na tému upírov a prvej pomoci. kde Slováci zožali obrovský aplauz.
Pád z koňa aj sekera v nohe
"Ďalší deň už od skorého rána prebiehali praktické previerky v úlohách prvej pomoci a hry na šikovnosť. Úlohy boli zakomponované do krásneho prostredia krajiny, ktorá bola ako z filmu. Aj samotný príchod na zvolené miesta nebol jednoduchý. Súťažné družstvá ich hľadali podľa mapy a GPS súradníc. Aj keď sme si už niekedy mysleli, že to nenájdeme, nakoniec sa za kopcom objavila lokalita, kde bolo treba splniť úlohu," ozrejmil Fatura.
Na pocit reality si organizátori potrpeli, úlohy boli veľmi reálne nainscenované. Bolo treba ošetriť zranených po páde z koňa, či motocykla alebo štvorkolky, ďalšia reálna úloha simulovala sečné poranenie nohy sekerou s kamarátom v šoku. Reálne pôsobila aj kardiopulmonálna resuscitácia v hustom lese.
Do súťažných bodov boli započítavané aj súťaže zručnosti, napríklad navádzanie nevidiaceho spoluhráča pomedzi nástrahy, alebo kolektívna spolupráca zameraná na ohybnosť pohybu, spoluprácu a sústredenosť.

"Po súťažných úlohách nás čakal výlet do Národného parku Durmitor, ktorý nás ohromil svojou krásou, rozlohou a čistými jazerami, kde sme sa ihneď museli namáčať. Ani sme sa nenazdali a už bol večer a slávnostné vyhlásenie výsledkov," zaspomínal veliteľ korňanských dobrovoľných hasičov.
Strieborné prekvapenie
V kategórii starších záchranárov od 16 do 21 rokov získalo tretie miesto Severné Macedónsko, druhé miesto Dollar Academy zo Škótska, prvé miesto si vybojovali Taliani.
Veľká radosť v slovenskom tíme vypukla pri vyhlasovaní kategórie mladších detí od 12 do 15 rokov, kde tretí skončili Nemci a prví Taliani. V tejto kategórii si striebro odniesli decká zo Slovenska. Osobné ocenenie si odniesla Beáta Romanová, ktorú vyhlásili za líderku súťaže.
"Prekvapenie, úsmev, či slzička na krajíčku, berieme vlajku Slovenska a cupkáme na miesto pre tých najlepších, tak sme to tento rok dali. Vystupujeme pred všetkých a užívame si potlesk a gratulácie, veď sme predbehli väčších favoritov, ale hej smejeme sa mávame a fotíme sa, veď o dva roky už to bude zas iné, iný ľudia, iná krajina ale účel ostáva. Naučiť mládež pomáhať bez národu na odmenu čo prospech a to sa darí." dodal Fatura.

Strieborný tím súťažil v zložení : Beáta Romanová, Vanesa Kmínková, Bruno Rapušák a veliteľ Rastislav Fatura.
Cieľom súťaže je aj vytvárať cezhraničné kontakty a vymieňať si poznatky a skúsenosti medzi mladými členmi samaritánskych organizácií, a tak podporovať európske priateľstvo a súdržnosť. Organizátormi stretnutia boli samaritánske organizácie Alfa Centar Čierna Hora, IDC Srbsko a CDI Severné Macedónsko.
Poďakovanie:
Celá výprava úprimne ďakuje vedeniu Asociácii Samaritánov SR a ich zástupcom Jakubovi Liščinskému, Márii Benovičovej, Adamovi Teslovi a členom súťažného družstva B za spoluprácu, pomoc a dôveru.
Trénerom: Šimon Jozek, Štefan Belko Rocky a ďalší podporný tým koordinátor Natália Kmínková, Júlia Jakubcová, Igor Vyrobík, Viliam Koniar, Dávid Fatura, ktorý vytvoril pre nás zázemie počas cesty 1400 km do súťažného mesta a následne späť.
Vedeniu Dobrovoľného hasičského zboru Korňa a vedeniu obci Korňa za materiálno-technickú pomoc a našim členom Kataríne Hrošovej Šuríkovej, ďalším obetavým členom, priaznivcom za pomoc a podporu v našich aktivitách aj mimo Slovenska.