ČIERNE. Čierne ožilo počas uplynulého víkendu tradičným kermašom, jedným z najznámejších podujatí, ktoré navštevujú spolu s miestnymi obyvateľmi aj turisti spoza všetkých strán hranice, zo Slovenska, Poľska aj Českej republiky.
V sobotu 3. a v nedeľu 4. augusta si mohli návštevníci doslova užiť plejádu domácich aj slovenských interpretov. Tradične bohatá bola ponuka remesiel, kultúrnych a sprievodných akcií, ale aj rôznych atrakcií pre deti. Nechýbali všakovaké stánky s občerstvením, grilovanými špecialitami, koreninami, medovníkmi, koženými a drevenými výrobkami a ďalším spotrebným tovarom.
„My sem chodievame kvôli vynikajúcej atmosfére. Najmä preto, že ľudia sú tu takí viac usmievaví, prídu sa sem zabaviť, oddýchnuť si, posedieť s priateľmi. Aj my vždy ochutnáme klobásky, ražniči, teraz sme si dali langoš, synčekovi kúpime goralský klobúčik,“ s úsmevom prezradila mladá hodujúca rodinka.

Na obecnom úrade sa už teraz hovorí, že išlo o rekordnú účasť za posledné roky. Prialo aj počasie, čo je základ každej dobrej akcie. Aj keď na dážď sú Čerňania zvyknutí. Tento rok sa vraj za priaznivé počasie dobre modlili.
Dva dni plné bohatého programu
„Práve kvôli počasiu sme kermaš už v minulom roku rozdelili na dva dni, sobotnú večernú časť tvoria vystúpenia obľúbených regionálnych a slovenských hudobných zoskupení, nedeľa je venovaná duchovnu a folklóru. A osvedčilo sa nám to,“ prezradil starosta Čierneho Peter Staňo, ktorý podujatie, spoločne so starostkou Korne Mariannou Bebčákovou, slávnostne otvoril.
„Čierňanský kermaš nie je len miestom, je aj časom spoločne stráveným so svojimi blízkymi, ktorí sa práve v tomto období zídu vo svojich domovoch, je časom smiechu, zábavy aj tradícií, ktoré si aj v tomto období pripomíname,“ doplnil Peter Staňo.
Obecný úrad aj v tomto roku pripravil bohatý kultúrny program. V sobotný podvečer moderátor Radoslav Nekoranec uviedol na začiatok domácu speváčku Valériu Kužmovú. Tá počas koncertu zaspievala populárne československé hity, pri ktorých si hodujúce obecenstvo podupkávalo a pospevovalo.

„Publikum bolo úžasné, prišli ma podporiť aj moji fanúšikovia, ktorých mám veľmi rada. Pódium si užívam a som šťastná, že ho mám päťsto metrov od domu. To je asi sen každej speváčky,“ prezradila Valéria.
Ľudí ako sardiniek v konzerve
Potom sa už na pódium nastúpila turzovská skupina Eso, ktorá predstavila svoj koncertný repertoár nabitý československým aj svetovými gitarovými lahôdkami aj popovými hitmi. Spolu s nimi ľudia spievali piesne skupín Turbo, Elán, Kabát, Tiny Turnej a Roxette.
Kapelník Stanislav Marejka povedal, že pred tridsiatimi rokmi bolo Eso na Trojmedzí celkom populárne.
„V Čiernom, Skalitom aj vo Svrčinovci sme hrávali svadby, rôzne rodinné oslavy. Dnes sme predviedli skladby, ku ktorým máme zvláštny citový vzťah, nesmú chýbať na žiadnej zábave či svadbe,“ doplnil Marejka.

Gitarový doprovod Esu tentokrát robil dlhoročný gitarista Štefan Maták. „Ja už som na dôchodku, tak cvičím a hrám takmer stále, Na koncert sme sa spoločne pripravili a myslím, že to dopadlo veľmi dobre,“ zhodnotil skúsený muzikant.
Zlatým klincom piatkového programu bol koncert prešovskej kapely Hrdza, ktorá na hudobnej scéne pôsobí už štvrťstoročie. Ich neopakovateľný hudobný štýl, vychádzajúci z ľudovej melodiky, si zamilovali fanúšikovia doma ja v zahraničí.
Hravé melódie, ľubozvučné texty, dych berúce spevácke a hudobné výkony, energickú atmosféru odmenili dlhým potleskom diváci, ktorí zaplnili areál pri farskom kostole do posledného miesta. Pri pohľade zhora pripomínal areál konzervu naplnenú sardinkami.

Do diaľky znel spev hitov ako Slovensko moje, otčina moja, Taká sa mi páči a mnohých ďalších.
„Na Čiernom sa hralo absolútne fantasticky, bol to výborný koncert a dav bol masakrálny. Teším sa, že nás na Slovensku objavili aj obyčajní ľudia, pre nich hráme zo srdca. Snažíme sa vytvárať niečo, čo je iné a čo sa líši od hlavného prúdu. Toto považujem v našej tvorbe za veľmi dôležitú vec,“ zhodnotil koncert líder Hrdze Slavomír Gibarty s tým, že kvôli výbornej atmosfére sa sem veľmi radi vrátia.

Pre tých , ktorí nemal ešte dosť hodovania, večer pokračoval v miestnom hoteli a vo švíkoch praskali aj kolotoče.
Svätá omša v zrekonštruovanom kostole
Kermaš v Čiernom máva nielen svetskú, ale aj duchovnú rovinu. Čierňanský kostol je zasvätený svätému Ignácovi z Loyoly. A práve jeho sviatok pripadol na posledný júlový deň, preto sa kermaš oslavuje vždy v najbližšiu nedeľu po tomto sviatku.
Mnohí si pamätajú, ako to pred rokmi v kostole vyzeralo, ako ťažko sa dýchalo, všetko bolo vlhké, drevené sochy a oltár nakazený drevokaznou hubou a rozožieraný červotočom.
Po vnútornej rekonštrukcii akoby sa kostol opäť nadýchol. Farár Anton Galus podotkol, že aj keď je už hotový kus práce, stále je treba veľa dorobiť.
„Rekonštruovali sme všetky siete a inštalácie, podlahu, kúrenie, elektrinu, ozvučenie. Teraz sú v kostole vetrané omietky obložené mramorom, mali by umožniť dýchanie múrom a do kostola vrátiť zdravú klímu. Sú robené technológiou, ako sa renovujú staré objekty, kaštiele,“ ozrejmil správca farnosti.

Doplnil, že pribudli aj nové liturgické objekty. Ambonus, odkiaľ sa hlása božie slovo a obetný stôl, v ktorom je osadená relikvia svätého Ignáca z Loyoly. Postupne pribudne nový bohostánok aj centrálny oltár pre umiestnenie sochy svätého Ignáca.
„Pôvodný oltár je zatiaľ uložený v depozite. Uvidíme, aká je miera poškodenia. Ak sa bude dať, budeme hľadať peniaze na to, aby sa zreštauroval, bez opravy to určite nepôjde. A oprava týchto drevených vecí je náročná nielen časovo, ale aj finančne,“ doplnil Anton Galus.
Počas svätej omše sprevádzali na heligónkach Viktória Lašová a Slavomír Strýček. Po svätej omši bolo pre všetkých prichystane už tradičné občerstvenie, lahodný guláš a vychladené pivko, o ktoré sa postarali farníci.
Pocta folklóru
V nedeľné popoludnie prevzal moderátorskú taktovku Ján Ďurica. „Nech teda to naše hodovanie sa nesie v duchu lásky, ktorá je tým najkrajším a najväčším citom medzi ľuďmi,“ otvoril nedeľný popoludňajší program, ktorý bol koncipovaný ako pocta ľudovej hudbe.

Privítal hostí, starostu Klokočova Radoslava Zajaca a riaditeľku Úradu práce, sociálnych veci a rodiny Čadca Pavlu Šimekovú. Spomenul aj poslanca Národnej rady Slovenskej republiky a starostu Skalitého Jozefa Cecha a starostku susedného Svrčinovca, Renátu Majchrákovú, ktorí prijali pozvanie na svätú omšu.
Vo folklórnom pásme zaspievala domáca folklórna skupina Ozvena, ktorá predstavila slovenské ľudové piesne v goralskom nárečí.
„Konečne vyšlo počasie, tak sa treba baviť,“ povedala po vystúpení vedúca súboru Božena Budošová.

Dodala, že v súbore by privítali mladú krv. „Problémom je mládež a dorast. Hľadáme väčšinou u nás v dedine. Keď sa nám podarí niekoho objaviť, chvíľku s nami pohrá, potom ide do ďalšej kapely. Prípadne ide na vysokú školu, alebo pracuje v zahraničí. Už len my, dôchodcovia sme, stabilní. Ale potešilo by, keby štyria mladší ku nám prišli,“ povzdychla si vedúca Ozveny.
Po Ozvene už pódium patrilo Goraľským heligonkárom z Čierneho, predviedli sa aj mladé talenty, duo Kysucké SlavViki, Viktória Lašová a Slavomír Strýček.
Záver s cimbalovkou
Sú talentovaní, temperamentní a učaroval im folklór. Nedeľu zavŕšila cimbalová muzička z vinárskeho kraja Sirka Cuvée Ensemble. Zazneli piesne vinárske, slovenské, cigánske i rôzne ďalšie.
Prekvapením pre divákov bolo, keď primáš Martin Riška, prezývaný Sirka, pozval na pódium starostu Petra Staňa a spoločne s kapelu zanôtili niekoľko piesní, za čo si vyslúžili burácajúci potlesk.

„S Petrom Staňom sme bývalí spolužiaci, drali sme rovnaké lavice, obývali izbu na internáte, spoločne sme boli vo folklórnom súbore. On bol tanečník, my, speváci, teda krikľúni, sme ich prezývali čaptavci. Ale on bol dobrý čaptavec. Chceli sme len vedieť, či nezabudol spievať a tancovať, ale myslím že nápad to bol dobrý,“ vysvetlil Sirka.
Dvojdňový maratón hudby zhodnotil pre redakciu MY Kysuce aj starosta Peter Staňo.
„Tradičný Čierňanský kermaš je vrcholom leta v našej obci a keď sa nám podarí zafinancovať také skupiny, ako bola Hrdza, prispeje to k zvýšeniu úrovne. Spätnú väzbu nám dávajú samotní občania. Tak, ako sa obec stará o ľudí, tí to vracajú svojou priazňou, návštevnosťou, dobrou energiou. Sme tu pre to, aby bolo Čierne dobrým miestom pre život,“ dodal na záver starosta Čierneho.
