KYSUCE. Na Kysuciach sú v prevádzke tri umelé vodné plochy, ktoré sú využívané na kúpanie a plávanie. Krytá plaváreň v Čadci, letné kúpalisko v Čadci a bazén v penzióne Solisko v Oščadnici.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci kontroloval kvalitu vody aj počas 32. týždňa, teda od pondelka 5. augusta do piatka 9. augusta.
Na základe odberov vzoriek hygienici konštatovali, že nevyhovujúca kvalita bola počas tohto týždňa v plaveckom bazéne v Krytej plavárni Čadca. Dôvodom bolo prekročenie limitnej hodnoty v ukazovateli voľný chlór.

Pre zníženie hodnoty prevádzkovateľ vykonáva opatrenia na obnovenie kvality vody na kúpanie zvýšením recirkulácie vody v bazéne.
Ostatné plochy na Kysuciach sú pre kúpanie a plávanie vhodné, povolené hodnoty vzorky vody neprekročili. Ďalšie informácie nájdete na stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci.
Na Slovensku viaceré nedostatky
Kvalitu v bazénoch kontrolovali aj hygienici na celom Slovensku, kde je v prevádzke 49 kúpalísk so 75 bazénmi.
Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie odbor hygieny preukázal na základe ostatných odberov v dvojúrovňovom detskom bazéne na Letnom kúpalisku Podbrezová, v bazéne pri vonkajších toboganoch na kúpalisku Thermalpark Dunajská Streda.
Problémy odhalili aj v plaveckom bazéne na Termálnom kúpalisku Novolandia v Rapovciach, v detskom, plaveckom aj oddychovom bazéne na Termálnom kúpalisku Komárno, v oddychovom bazéne na Termálnom kúpalisku Podhájska, v neplaveckom bazéne v Penzióne Pltník v Červenom Kláštore, v bazénoch na Kúpalisku Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach a vo viacúčelovom bazéne na Kúpalisku Kamenný mlyn v Trnave.
Nevhodné prírodné nádrže
Na základe posledných odberov je z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov voda na kúpanie nevyhovujúca a hygienici kúpanie neodporúčajú v Ružíne - prítoky, vo vodnej nádrži Duchonka a Laborec Humenné.

Vo vodnej nádrži Ružín a Ružín - prítoky hygienici zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl, čo môže znamenať pre kúpajúcich sa zdravotné riziko.
Z dôvodu významného prekročenia zdravotne významných biologických ukazovateľov je voda na kúpanie nevyhovujúca a odbor hygieny neodporúča kúpanie ani na Štrkovisku Čaňa a Štrkovisku Gbely Adamov.
Kúpanie sa neodporúča deťom, alergikom či osobám s oslabeným imunitným systémom na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofylu.
Kúpanie za českou hranicou - nevyhovujúca Olešná
Kysučania veľmi radi relaxujú aj za našou západnou hranicou. Medzi najobľúbenejšie miesta patrí aj vodná nádrž Olešná.
Laboratórne analýzy, ktoré vykonali krajskí hygienici z Ostravy, potvrdili masívny rozvoj toxických siníc vo vodnej nádrži Olešná.

"Z uvedeného dôvodu je voda v tejto nádrži nebezpečná na kúpanie a dňa 7.8.2024 bol zo strany KHS MSK vydaný verejnou vyhláškou, opatrením všeobecnej povahy, dočasný zákaz používania povrchovej vody na kúpanie na dvoch kúpacích miestach VN Olešná - Místek a Palkovice," uviedla v stanovisku Krajská hygienická stanica Moravskoslezského kraje so sídlom v Ostrave.
Tento zákaz platí do odvolania a v prípade, že nebude odvolaný, do konca kúpacej sezóny 2024. Sinice obsahujú látky, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie. V závislosti na individuálnej citlivosti a dobe pobytu vo vode sa u kúpajúceho môžu
vyskytovať rôzne prejavy, napr. kožné vyrážky, začervenané oči, nádcha.
Niektoré druhy siníc môžu produkovať aj jedovaté látky (toxíny), ktoré môžu následne pôsobiť črevné a žalúdočné problémy, bolesti hlavy, ale aj vážnejšie pečeňové problémy.
Analýzy kvality vody na českej strane nájdete na stránke Krajskej hygienickej stanice Moravskoslezského kraje.