KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. V domácnostiach klientov sa stará o práce, na ktoré druhí nenachádzajú čas ani zručnosti. Manuálne schopných ľudí je podľa slov hodinového manžela z Kysúc čoraz menej. Svedčí o tom narastajúca klientela aj nízka ponuka podobných služieb v regióne.
„Chcel som vyplniť medzeru na trhu. Zručných ľudí je skutočne málo, nehovoriac o mladých. Tí si radšej zavolajú firmu, pretože nevedia robiť takmer nič,“ hovorí Stanislav Heľo, ktorý okrem čistiacich prác zhruba desať rokov robí hodinového manžela.
Spočiatku boli jeho služby pre okolie neznáme. Hoci si časom vybudoval stálu klientelu, úsmevným narážkam o náplni jeho práce čelí ešte aj dnes.
Beriete si prácu domov? Chce sa vám po domácnostiach iných starať aj o tú svoju?
Keď prídem domov, vypnem a robotu neriešim, manuálnych vecí sa však nestránim. Ide skôr o môj relax.
Kvôli čomu vás ľudia ako hodinového manžela volajú najčastejšie? Ide aj o maličkosti?
Najčastejšie k stavaniu nábytku, na čo ľudia zväčša nemajú čas ani nervy. Okrem skladania obývacích stien, skríň a stolíkov ma pravidelne žiadajú o zavesenie garníž, obrazov, koľajníc vsadených do stien, o drobnosti v podobe opravy sifónu. Nemám problém napríklad ani s pokosením trávnika.
Veľa ma naučil dedinský život na dome, ťažkosti mi nerobí v podstate nič, spravím každú drobnosť.
Ďalej sa dočítate si aj:
- Od čoho sa odvíja cena hodinového manžela,
- s čím už pomôcť nedokáže,
- kto ho oslovuje najčastejšie,
- aká je v okolí konkurencia,
- či sa mu zákazníci miešajú do práce,
- prečo je ťažké nájsť zamestnancov.
Ide teda pravidelne o párminútové záležitosti?
Áno, ale aj tie sa vedia veľakrát natiahnuť na hodinu, pretože sa veci skomplikujú.
Ako si potom plánujete prácu? Máte pre prípad núdze posily?
Väčšinou robím sám, občas mi pomôžu zamestnankyne, ktoré majú na starosti skôr služby týkajúce sa upratovania a čistenia, na čom sa vo firme tiež zameriavam. Niekedy mi asistujú, podávajú náradie. Aby ale všetko vychádzalo, zvyknem si robotu u klientov plánovať s časovou rezervou a v rámci možností predvídať.

Aký najdlhší čas ste takto v domácnosti strávili?
Niekedy spolupracujem aj prostredníctvom realitných kancelárií na upratovaní domov, bytov či pivníc, keď ide aj o prácu na viac dní. Neraz sa však robota na ďalší deň predĺžili aj pri opravách či skladní nábytku.
Závisí cena hodinového manžela hlavne od času?
Väčšinou od náročnosti práce a vzdialenosti miesta. Zhruba môžeme hovoriť o 15 eurách na hodinu. Ak by som bol menej seriózny, určite si naúčtujem viac, pretože v mnohých prípadoch ide takpovediac o nezaplatiteľnú službu. Niektoré činnosti dajú skutočne zabrať, pri vŕtaní do betónu končím taký špinavý, že by som za robotu tých pár vyčíslených eur radšej druhým zaplatil ja sám.
Situácie sú rozličné, no držím sa približne rovnakej taxy aj pri týchto nie celkom jednoduchých úkonoch. Ak ale nastanú pri práci komplikácie, postup sa značne sťaží a robím navyše, snažím sa klientov upozorniť. Vždy im vysvetlím, prečo sa cena opodstatnene zdvihla.
Stretli ste sa aj s neochotou zaplatiť, prípadne s nespokojnosťou ohľadom výsledku?
Samozrejme. Bežne to však s človekom odkomunikujem, a ak je vina na mojej strane, viem si ju priznať. Nikto nie je neomylný.
Ak som si ale vedomý, že je všetko v poriadku, stojím si za svojím a stanovenou sumou. Výnimku zvyknem robiť akurát pri ľuďoch, ktorí sú chorí alebo v horšej situácii bez peňazí. Vtedy som ochotný z ceny spustiť a vzájomne sa takto s ľuďmi podporiť.
Ako ste povedali, pomôcť dokážete v podstate so všetkým, niekam ale vaše hranice siahať musia. Kam?
Zväčša ide o špeciálne práce s elektrikou, zapájaním káblov, celkovo elektroinštalačné a vodárenské úkony. Nie som vyštudovaný v danom odbore, no mám zas kontakty a ľuďom viem minimálne odporučiť spoľahlivých profesionálov. Ja sa niektorých vecí radšej nechytám.