KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Po úspešnom striebornom triumfe na majstrovstvách Európy RC modelov na hybridný vodíkový pohon s názvom RWE European H2GP Championship 2024 v holandskom Groningene, sú kysuckí strojníci opäť v plnom prípravnom nasadení.
Už na začiatku septembra ich čaká ďalšia výzva. Tím v zložení Miroslav Šutý, Mojmír Pavol Podolák, Juraj Staňo, Natália Beláková, Juraj Kocourek a Jakub Vrábeľ absolvuje ďalšie zámorské dobrodružstvo, majstrovstvá sveta v Kalifornii.
Finále medzinárodnej súťaže Horizon Hydrogen Grand Prix Pro (H2GP) v Anaheime je vyvrcholením niekoľkomesačnej prípravy a sérií národných pretekov po celom svete.

Družstvo zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste si v minulom roku na svetovom šampionáte v Las Vegas vybojovalo skvelé štvrté miesto. Svoje kvality vo vývoji modelu chcú dokázať aj tento rok.
„Náš prototyp vodíkového modelu je vlastne model hybridného elektromobilu v mierke 1:10, pričom hlavný pohon zabezpečuje pohonný akumulátor. Na jeho dobíjanie slúži vodíkový palivový článok, v ktorom prebieha fúzia vodíka s kyslíkom a tak vzniká elektrický náboj, ktorý usmerníme a získame elektrický prúd,“ ozrejmil vedúci tímu kysuckých strojníkov Bohumil Belák.
Prototyp v rukách tínedžerov
Doplnil, že aj slovenská mládež môže vo svete ukázať svoju šikovnosť. Model vozidla si členovia tímu sami navrhnú, skonštruujú a napokon nastavia tak, aby mohli čo najefektívnejšie využívať energiu získanú z vodíka. Cieľom vytrvalostného závodu je na jeden gram vodíka odjazdiť počas šiestich hodín čo najdlhšiu vzdialenosť.
Preteky sú veľmi rýchle. O úspechu rozhoduje niekoľko faktorov. Dobrá technika jazdy, konštrukcia závodného autíčka, jeho energetická úspornosť a, samozrejme, aj určitá dávka šťastia.

Ako priblížili vodiči, teda piloti, na prvý pohľad sa môže zdať riadenie RC modelu jednoduché, ale nie je to tak.
"Po celý čas sa musíte sústrediť len na svoje auto medzi ostatnými a súčasne musíte zvládnuť reagovať na povely tímu,“ popísal pilot Mojmír Pavol Podolák.
„Strata koncentrácie končí často nárazom do mantinelu pozdĺž trate a prípadnou poruchou vozidla. Je to veľmi psychicky náročné. Počas pretekov sa môžu vodiči vystriedať vo chvíli, keď sa zájde s autom do depa,“ doplnila ho kolegyňa Natália Beláková, ktorá je zväčša jedinou pilotkou na súťažiach.
Zmyslom súťaže je priblížiť stredoškolským študentom vedecko-technologické odbory a nadchnúť ich pre technológie obnoviteľných zdrojov energie. Náklady na cestu do Ameriky sú viac ako 20-tisíc eur.
Ako podporiť šikovných študentov?
Na tomto linku: https://donio.sk/h2gp
„Náš hlavný sponzor, ktorý nám už roky pomáha, firma Schaeffler nám prispeje polovicu. Pomoc s financovaním prisľúbili aj starostovia obcí, odkiaľ členovia tímu pochádzajú. Zatiaľ prispeli Dunajov a Rudinská. Ak by chcel niekto podporiť týchto šikovných študentov, budeme veľmi radi. Za akúkoľvek pomoc sme vďační,“ povedal Bohumil Belák.
Dôležité striebro z Holandska
Koncom júna si strojníci zmerali sily so štrnástimi družstvami na európskom šampionáte v holandskom Groningene. Po 14-hodinovej ceste, oddychu, technickej kontrole modelov, prezentácii inovácií ostatných tímov začali s trojhodinovou tréningovou prípravou na novej trati.

„Na tréning sme nasadili náš prototyp siedmej generácie a aj model známy z majstrovstiev sveta z Las Vegas. Keďže sme zabezpečovali živý prenos, bola možnosť po dráhe jazdiť aj s naším špeciálnym modelom určeným na priamy prenos obrazu do streamu priamo spomedzi závodných modelov. Takto mohli súčasne trénovať všetci naši piloti, Mojmír Pavol Podolák, Jakub Vrábeľ a jediná pilotka na celom šampionáte, naša najlepšia Natália Beláková,“ opísal šéf tímu.
Ďalší členovia, mechanici, Miroslav Šutý a Juraj Kocourek, zatiaľ testovali všetky parametre závodného špeciálu prostredníctvom on-line telemetrie a pripravili stratégiu ako čo najefektívnejšie jazdiť a pretekať. Technik Juraj Staňo sa staral o priamy prenos z tréningov a dolaďoval technické detaily celého, takmer sedem a pol hodinového prenosu.
Po štarte plánovali jazdiť prvú hodinu bez výmeny vodíku len na batériu a ďalšie dve potom čisto na vodíkový pohon. Ten však nevyšiel, po 38 minútach bola batéria vybitá na jedno percento a začalo sa taktizovať čo ďalej.
„Našťastie, náš upravený hybridný pohon fungoval na 110 percent a napokon sme jazdili čisto na vodík viac ako dve a pol hodiny. Stratu kvôli chaosu spôsobenú vybitím batérie a hľadaním vhodného riešenia sme už však nedokázali dobehnúť a Košický Ostrov tím bez najmenších problémov viedol pohodlne o viac ako 30 kôl. Ostali sme tak na druhom mieste a udržali ho až do konca závodu,“ dodal Belák.
Testovanie a tvrdá práca sa teda vyplatili. Kysuckí strojníci sú stále jediným tímom, ktorý na svete dokáže nielen jazdiť, ale aj konkurovať a pretekať s ostatnými tímami jazdou bez batérie a len čisto na vodíkový pohon.
